(INTERVJU) Vlasta Krmelj, županja Selnice ob Dravi: Moji ljudje bodo zaprli cesto Maribor-Dravograd

Barbara Bradač
19.11.2020 06:16
Na polovici mandata z županjo Selnice ob Dravi o izpolnjenih obljubah, začrtani poti, vrtcu in novi športni dvorani tudi za vrhunske tekme. Ni obupala nad državo, pač pa nanjo več ne čaka
Do knjižnice priljubljenih vsebin, ki si jih izberete s klikom na ♥ v članku, lahko dostopajo samo naročniki paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Glasovno poslušanje novic omogočamo samo naročnikom paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Poslušaj
Županja Vlasta Krmelj: "Želimo biti najbolj zdrava občina predvsem po indikatorjih gibanja, celotno občino želimo povezati in vse občane vključiti v gibanje." Foto: Andrej PETELINŠEK
Andrej Petelinsek

V prvem krogu lokalnih volitev pred dvema letoma je Vlasta Krmelj (SDS) prevzela vodenje ene najbolj zadolženih občin v državi in postala prva županja občine Selnica ob Dravi. Že ob prevzemu mandata je povedala, da bo občina morala povsod zategniti pas, zato ni obljubila veliko investicijskih projektov. Občino vodi kot nepoklicna županja in je tudi direktorica Energetske agencije za Podravje.

Ob začetku mandata ste obljubljali nujno potreben vrtec, ta dobro napreduje, a črna točka občine ostajata nevarna državna cesta, ki pelje skozi občino, in njen neobstoječi pločnik.

"Smo na poti, ki sem si jo zadala. Pri športni dvorani in vrtcu, kjer smo odvisni sami od sebe, smo že zelo zelo daleč, medtem ko pri pločnikih, kjer čakamo na državo, še ni konca. Za to ni kriva korona, ki jo radi krivimo za vse, ampak država oziroma ministrstvo za infrastrukturo ne razume ali ne želi razumeti, da cesta pelje po strnjenem naselju, da je to edina pot od enega konca občine do njenega središča in je brez pločnika. Bankina je široka za malo širše boke, toliko je namreč prostora od ograje do črte na cesti, z dežnikom ne morete ob cesti, ker se potem dva tovornjaka ne moreta srečati. Že leta prosimo za pločnik, vsaj na najnevarnejšem ovinku, kjer je tudi koga že povozilo."

Ste obupali nad državo?

"Nisem obupala nad državo, odločili smo se, da na državo ne bomo več čakali. Poiskali smo drugo rešitev. Odkupili smo del zemljišča pri najnevarnejšem ovinku in bomo sami uredili utrjeno pot, ki bo varna za kolesarje in pešce."

Očitno je treba vzeti stvari v svoje roke.

"Ta država nima problema s tem, da ne bi delali, saj dela se neprestano, ampak mi se vrtimo v papirjih, dokumentaciji, zapisnikih, ni realizacije in ni vrstnega reda, ki bi se mu sledilo. Država kar naprej dela nove projektne naloge, tudi za majhne spremembe, objavlja razne razpise ... Za to se porabijo enormne količine časa in denarja, mi pa na terenu ne vidimo nobene razlike. Ta pot, ta cesta, ni bila nikoli narejena za toliko vozil in težka priklopna vozila, ki ne spoštujejo omejitve hitrosti. Prometna varnost in državna cesta skozi občino sta veliki rak rani v občini, promet se močno povečuje od leta 2007. V letošnjem občinskem proračunu imamo zagotovljenih 80 tisoč evrov za ureditev pločnika in smo želeli 150 metrov narediti, kot je predvideno v državnem projektu, a nam niti projekta niso želeli dati, ker so si vmes premislili in bo malo drugačen. Takrat smo rekli v redu, hvala in smo šli po svoje urejat. Bomo pač na lep državni pločnik počakali. Naša pot ne bo asfaltirana, bo pa utrjena in bo varna. To je največ, kar lahko naredimo. ​V proračunu 2021/2022 bomo imeli denar še za pločnik nekaj sto metrov višje in nižje."

Ste članica stranke SDS, ki trenutno vodi vlado. Kako vam ne uspe po politični liniji premakniti projekta?

"Sem ena izmed tistih, ki jim gre to, da moramo kar naprej iskati zveze in poznanstva, lobirati, zelo na živce in to zelo zelo nerada počnem. V energetiki, kjer delam že 20 let, se ve, kakšni so indikatorji, merila, je red in tega sem vajena. Govorim in prosim, nobenega ne podkupujem, ničesar ne obljubljam, ker nimam kaj dati. Prosim in dokazujem, dajte razumeti in pridite pogledat to cesto. Da nam prisluhnejo, je človeška lastnost, to nima povezave s politiko."

Občina Selnica ob Dravi s 4493 prebivalci (leto 2020) meri skoraj 65 kvadratnih kilometrov. Po površini se med slovenskimi občinami uvršča na 105. mesto in obsega 14 naselij. Foto: Andrej PETELINŠEK
Andrej Petelinšek

Koliko mandatov boste potrebovali, da boste državo premaknili?

"Upam, da enega. Ker moji ljudje pravijo, da bodo zaprli cesto Maribor-Dravograd, tega pa si država ne more privoščiti."

Ko ste nastopili mandat, ste napovedali nov vrtec za jesen 2020. To se malo zamika.

"Smo pa že zelo daleč. Nisem niti vedela, da imamo takšno stisko v vrtcu, da smo lani imeli za dva oddelka več otrok. Zagotovili smo jim prostor in uredili dva nova oddelka v osnovni šoli, uredili smo sanitarije, zato smo preselili in uredili šolsko knjižnico. Naredili smo vse, da lahko ostanejo v Selnici. V zvezi z novim vrtcem nismo imeli na občini ničesar, niti dokumentacije. Kupili smo preko 3500 kvadratnih metrov zemljišča, imamo dokumentacijo za vrtec, imamo občinski podrobni prostorski načrt. Še letos ali zgodaj prihodnje leto bomo zaprosili za gradbeno dovoljenje."

Kaj pa financiranje? Denarja v proračunu ni, na to vedno opozarjate.

"Občina nima nič denarja, zelo smo zadolženi, kredita ne moremo več vzeti. Iščemo različne finančne mehanizme in načine, kako bomo do tega denarja prišli. Vrtec je vreden tri do štiri milijone evrov, bo nizkoenergijski, okolju prijazen, lesen, trajnosten. Verjamem, da bomo lahko določena finančna sredstva pridobili od Eko sklada, a nekaj nam še vedno manjka."

Kakšni so ti drugi načini in možnosti?

"Vrtec gre v koncept zdrave občine, ki jo razvijamo. Gibanje in usmerjenost v športne aktivnosti sta pomembna, in ker je nujno treba obnoviti šolsko telovadnico, smo k projektu novega vrtca priključili nov trajnostni objekt športne dvorane, za katero imamo sedaj že vse pripravljeno za gradbeno dovoljeno. Kupili smo preko 7000 kvadratnih metrov zemljišča, predvideli zunanje športne površine in v središču Selnice oblikovali rekreacijsko-izobraževalni kompleks z veliko zelenimi površinami in podzemnim parkiriščem. Projekt je pohvalil tudi predsednik olimpijskega komiteja, ko nas je obiskal. Vse to imamo, le še denar zberemo. Ampak če je le denar problem, potem problema ni. Problem je, če nimaš projekta, nimaš zemljišča, mi danes imamo oboje. Denar bomo tudi zagotovili, ker nam sedaj lahko tisti, ki denar dajejo ali posojajo, rečejo, da smo resni. Vizualizirano imamo, kako bo zunaj in znotraj izgledala dvorana, ki bo velika 35 metrov krat 45 metrov. Občinski forum za šport je dodal vse, kar naj ta dvorana s 500 sedeži ima, da bo čim bolj funkcionalna tudi za tekme visokega ranga, od odbojke, gimnastike, plesa, futsala ... Ministrstvo za izobraževanje je gibalno-športni trajnostni center Selnice ob Dravi prepoznalo kot enega najpomembnejših projektov in ga bodo predlagali med prioritetne projekte te države."

Niste še niti na seznamu državnih prioritet, zakaj računate na denar?

"Razumeli smo, da bodo prednost pri financiranju imeli projekti, ki bodo imeli že zelo daleč pripravljeno dokumentacijo in mi jo imamo. Vrednost celotnega projekta, torej vrtca in športne dvorane, je med šest in osem milijoni evrov. Nekaj denarja bo iz Eko sklada, ki še zmeraj financira nizkoenergijske trajnostne objekte, in upamo, da nam bo tudi država namenila nekaj sredstev. To bi bil idealen scenarij. Imamo še plan B. Glede na to, da se profesionalno ukvarjam s finančnimi mehanizmi, na nivoju Evropske unije sem podpredsednica evropskega združenja agencij in regij in zadolžena prav za financiranje, bom to svoje teoretično znanje nekje demonstrirala. Takrat bo trajalo kakšno leto dlje, smo pa te možnosti iskali, še preden je bilo jasno, da bo država za nekatere projekte sploh namenila denar."

Občinske službe za pridobivanje sredstev razvojnih skladov še nimate?

"Ne še. Malo smo se prerazporedili in malo reorganizirali, ena oseba že dela na tem področju."

Na čistilno napravo v Selnici ob Dravi se bodo kmalu priključili še Rušani. Kaj to prinaša vašim občanom?

"Naprava je samo za nas tehnično in finančno predimenzionirana. Ko se priključijo Ruše, bo čistilna naprava polno zasedena, učinkovitejša, več ljudi si bo delilo stroške čiščenja, amortizacijo, stroški popravil ne bodo le na plečih naše občine. Za občane se storitev ne bo pocenila, bomo pa imeli napravo pod kontrolo in občanom lahko obljubimo, da ne bodo plačevali več. Hkrati bomo morda lahko manj subvencionirali, sedaj občina s 130 tisoč evri letno subvencionira odvajanje in čiščenje odpadnih voda."

Občina se sooča s problemom odseljevanja in starejšo populacijo. Stanovanja ste napovedali.

"Za mlade družine smo komunalni prispevek znižali za 50 odstotkov, kot sem obljubila. Občina zemljišč za gradnjo večstanovanjskih objektov nima, iščemo investitorje, da bi od njih lahko kupili stanovanja. Pomagamo pri reševanju dokumentacije za nepremičnine, sprejemamo prostorske načrte in urejamo dokumentacijo za ceste. Pomagamo, da bodo ljudje lahko sploh prodali parcele."

Brez česa ne želite zaključiti tega mandata?

"To je težko vprašanje. Pločnik mora biti, takšen ali drugačen. Tudi vrtec. Center Selnice je tako grd, da če ga ozelenimo, bom srečna. Vesela bom urejene poslovilne vežice. Nekaj smo že naredili. Okoli 400 tisoč evrov investiramo v gasilski dom v Selnici, na Slemenu smo gasilskemu domu uredili streho, v Spodnji Selnici smo v višini 250 tisoč evrov uredili kanalizacijo, vodovod in preplastili cesto, en del še čaka, projekt za vodovod na Janževi Gori je pripravljen in prihodnje leto začnemo. Je precejšnja investicija, vredna več kot pol milijona evrov, in jo bomo v nekaj letih zaključili. Na Gradišču pri šoli smo uredili igrala. Veliko smo naredili, glede na to, kako na tesno smo z denarjem."

Ste že naročnik? Prijavite se tukaj.

Preberite celoten članek

Sklenite naročnino na Večerove digitalne pakete.
Naročnino lahko kadarkoli prekinete.
  • Obiščite spletno stran brez oglasov.
  • Podprite kakovostno novinarstvo.
  • Odkrivamo ozadja in razkrivamo zgodbe iz lokalnega in nacionalnega okolja.
  • Dostopajte do vseh vsebin, kjerkoli in kadarkoli.

Več vsebin iz spleta