Sproščen vrvež, smeh in pogovor o veščinah peke tradicionalnih slaščic se vsako tretjo soboto v mesecu razlegajo po Grajski kavarni Pokrajinskega muzeja Maribor. Tako je bilo tudi minulo soboto, ko so udeleženci delavnice Sladkarije gospe Darinke vpijali znanje priznane slaščičarke, pedagoginje, avtorice učbenikov o slaščičarstvu Darinke Gostenčnik. Času primerno so se tokrat spopadli s pripravo pustnega peciva- krofov, kvašenih flancatov in fritul.
Zlasti peka krofov je vse prej kot preprosta. Treba se je izuriti v mesenju, oblikovanju, da testa preveč ali premalo na stiskamo, kar vpliva na vzhajanje, ki je prav tako delikatna stvar, vse to pa se pozna pri končnem izdelku. "Še bomo vadili. Naslednjič bomo naredili nekaj testa in še poskušali," je tečajnikom dejala mentorica. A že tokrat jim je pod njenim budnim očesom šlo več kot dobro. Razdeljeni še na manjše skupine, so s kančkom tekmovalnosti pogledovali v pečico, kjer so ob primerni temperaturi vzhajali njihovi krofi, ter nato trepetali, ali bodo imeli ustrezen rob, po domače rink.
Na kaj je treba paziti pri krofih
Potem ko je testo vzhajalo in smo oblikovali krofe, jih pokrijemo in vzhajajo na topli površini. Medtem jih enkrat obrnemo. "Dokler niso vzhajani, se jih mora čuvati. Ko so kupčki napeti, jih odkrijemo, da se naredi skorja po vrhu in zatem niso več občutljivi za prepih, česar se pri pripravljanju krofov bojimo," pravi slaščičarka. Za cvrtje se uporabljajo masti in olja, ki imajo visoko temperaturno stabilnost. Maščobo se ogreje na 165 do 170 stopinj Celzija. Nato jih najprej pečemo v pokriti ponvi, na drugi strani pa brez pokrovke. "S fritezo je nekoliko lažje, sicer pa moraš paziti na temperaturo olja in jo ustrezno prilagajati," še svetuje Darinka Gostenčnik.