"Moja edina želja je bila, da progo zvozim do cilja. Ob progi sem slišala vzklike navijačev 'Draga, Draga, Draga!' in to mi je vlilo dodatno samozavest. Veleslalomsko preizkušnjo na prvi tekmovalni dan sem končala na 52. mestu, nad čimer pa nisem bila razočarana, kajti pomembno je bilo, da prebijem led," se nekdanja smučarka Draga Žuraj spominja leta 1970. "Upala sem, da bo v slalomu, ki je bil na programu drugi dan, moja uvrstitev boljša, in to se je tudi zgodilo. Osvojila sem 24. mesto in bila v kombinaciji obeh disciplin 23.," še doda.
Za nagrado 50 kilogramov bombonov
Od smučanja se v časih tekmovanj Drage Žuraj ni dalo živeti, razlaga nekdanja uspešna reprezentantka. "Za dosežke smo dobile običajno kakšno praktično nagrado, denarno zelo redko, pa še ta je bila največkrat v obliki dnevnice. Od nagrad - poleg zlate zapestnice - mi je ostala v lepem spominu še nagrada, ki sem jo dobila leta 1969 po tekmovanju za zlato lisico. Prireditelji so me presenetili s 50 kilogrami bombonov - toliko sem namreč tehtala -, ki sem jih nato v glavnem razdelila sošolcem v Celju, sosedom in prijateljem, in hitro jih je zmanjkalo," se spominja.
Od smučanja se ni dalo živeti
Draga Žuraj je uspešno tekmovala do leta 1973, ko je tudi zadnjič nastopila na tekmovanju za zlato lisico. "Poškodbe so pustile posledice, poleg tega pa je tudi napočil čas, ko je bilo treba razmišljati o prihodnosti." Končala je poklicno vrtnarsko šolo v Celju, in ker so imeli starši na Radvanjski cesti vrtnarijo, je nato poprijela za delo, za katero se je tudi izučila. Sedaj družinski posel nadaljuje sin, Žurajeva pa mu v pokoju še nekoliko pomaga.
Zadovoljna je, da je izkusila vrhunski šport, da se je odločila za smučanje. Ne nazadnje je tako kot smučarka spoznala večji del Evrope. "Na tekmovanjih v tujini sem imela priložnost spoznati zgodovino, kulturo in običaje dežel, spletla sem tudi številna prijateljstva. Tudi z nekaterimi nekdanjimi sotekmovalkami ohranjam prijateljske vezi, z nekaterimi se srečujem tudi na tekmovanjih za zlato lisico, na katere me prireditelji redno vabijo. V stiku sem še denimo z Barbaro Pikon iz Radovljice, z Mariborčanko Tanjo Cizej, ki živi v Ljubljani, s Korošicama Vido Tevž in Ireno Jež in še s katero. Nad dosežki slovenskih smučark in smučarjev sem navdušena, Tina Maze je dosegala fantastične rezultate, tudi Ilka Štuhec je sijajna. Ko sem tekmovala, sem najbolj občudovala sestri Marielle in Christine Goitschel."