Izteka se Golobov ultimat Agenciji za energijo, a ta vztraja pri reformi

Timotej Milanov Timotej Milanov
07.01.2025 19:13
Do knjižnice priljubljenih vsebin, ki si jih izberete s klikom na ♥ v članku, lahko dostopajo samo naročniki paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Glasovno poslušanje novic omogočamo samo naročnikom paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Poslušaj
Robert Golob in Duška Godina
Andrej Petelinsek

Jutri se izteka rok, ki ga je vlada postavila Agenciji za energijo, da vzpostavi pogoje za vrnitev starega načina obračuna omrežnine s 1. februarjem ali spremembo omrežninske reforme, s katero bi odpravili anomalije, ki jih je po oceni vlade ta prinesla.

"Očitke o nezakonitem političnem vmešavanju odločno zavračamo. Neodvisnost in samostojnost regulatornega organa spoštujemo, a je hkrati treba spoštovati tudi, da vlada v skladu z ustavo, zakoni in drugimi splošnimi akti določa, usmerja in usklajuje izvajanje politike države," pojasnjujejo na ministrstvu za okolje, podnebje in energijo. Kot še navajajo, ima vlada ima nalogo, da ščiti konsistentnost državnih politik in različnih državnih strategij: "Sprememba metodologije je povzročila veliko nezadovoljstva, prejeli smo zelo veliko pritožb državljanov in interesnih združenj, zaradi česar trenutno preučujemo, ali je sprejeta metodologija res skladna z veljavno zakonodajo." 

Svet agencije je trenutno nesklepčen

Kot smo že poročali, je predsednik vlade Robert Golob člane sveta agencije pred novim letom pozval k odstopu, čemur je sledil odstop članov sveta Mitje Breznika in Sandija Šterpina, ki bi se jima sicer mandat iztekel šele leta 2029. V svetu agencije pa ostajajo Franc Žlahtič, Janez Kopač in Borut Bratina, ki je ob Golobovem pozivu v Večeru opozoril, da je takšno ravnanje v nasprotju z evropsko in slovensko zakonodajo. Svet agencije je trenutno nesklepčen, ministrstvo za okolje, podnebje in energijo pa je že objavilo poziv za zbiranje predlogov kandidatov za člane sveta agencije.   

"Iz medijskih objav je mogoče razbrati, da je naslednja seja sveta agencije načrtovana za 29. januar, kar pomeni, da v naslednjih tednih nesklepčnost sveta ne predstavlja resne ovire pri delu agencije, niti to ne bo bistveno vplivalo na delovanje energetskega trga v Sloveniji. Poleg tega veliko nalog, ki jih izvaja agencija, ne sodi v pristojnost sveta, zato agencija ni ohromljena in lahko velik del nalog opravlja tudi v primeru, če svet agencije ni sklepčen. Agencija trenutno ne more sprejemati le tistih odločitev, ki so izključno v pristojnosti sveta, vse ostale naloge pa lahko opravlja nemoteno," še pojasnjujejo.  

Kot so še zapisali, agencija v dneh od poziva vlade in do odstopa obeh svetnikov, ko je svet agencije še bil sklepčen, ni pokazala nobenega namena, da bi sledila pozivu vlade: "O prihodnjih ukrepih vlade v tem trenutku še ne moremo govoriti, glede na to, da je bil javni poziv za nove svetnike že objavljen, pa pričakujemo, da bomo v najkrajšem možnem času zagotovili sklepčnost sveta agencije." 

Godina: Metodologije ne bomo spreminjali ali razveljavljali kar tako

Na vladni poziv so se v Agenciji odzvali že pred novim letom, ko so med drugim sporočili, da ne vidijo potrebe po prenehanju uporabe nove metodologije obračuna omrežnine. Hkrati so navedli, da se na podlagi spremljanja prvih učinkov reforme potrjujejo navedbe in izračuni agencije, ki kažejo, da bo večina slovenskih gospodinjskih odjemalcev po novem na letni ravni za omrežnino plačala manj.  

Direktorica agencije Duška Godina je danes za Slovensko tiskovno agencijo povedala: "Metodologije ne bomo spreminjali ali razveljavljali kar tako, jo bomo pa posodabljali na podlagi stanja v omrežju in merjenja učinkov. To je tudi narava metodologije." STA še poroča, da je vodstvo agencije v zvezi z dogajanjem okoli reforme omrežnine v Sloveniji pisalo tudi Evropski komisiji in opisalo dogajanja v zvezi s poskusi poseganja v neodvisnost regulatorja.  

Ste že naročnik? Prijavite se tukaj.

Preberite celoten članek

Sklenite naročnino na Večerove digitalne pakete.
Naročnino lahko kadarkoli prekinete.
  • Obiščite spletno stran brez oglasov.
  • Podprite kakovostno novinarstvo.
  • Odkrivamo ozadja in razkrivamo zgodbe iz lokalnega in nacionalnega okolja.
  • Dostopajte do vseh vsebin, kjerkoli in kadarkoli.

Več vsebin iz spleta