Javni holding Maribor: Po dobičku izstopa Energetika, v rdečem Marprom

Igor Selan Igor Selan
03.07.2020 02:00

Večina občinskih podjetij je lani poslovala solidno, presenečenje je predvsem pozitiven rezultat Snage.

Do knjižnice priljubljenih vsebin, ki si jih izberete s klikom na ♥ v članku, lahko dostopajo samo naročniki paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Glasovno poslušanje novic omogočamo samo naročnikom paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Poslušaj
Na dobiček Snage je vplivalo predvsem zvišanje cene, ki jo plačujejo uporabniki za storitev ravnanja z odpadki.
Andrej Petelinšek

Za šestimi mariborskimi javnimi podjetji, ki se združujejo v Javni holding Maribor, je uspešno poslovno leto 2019. Skupaj so namreč ustvarila za 80,4 milijona evrov prihodkov in 1,9 milijona evrov dobička. Po ustvarjenem dobičku je lani izstopala predvsem Energetika, ki je ob rekordnem 11 milijonov evrov visokem prometu ustvarila tudi rekorden dobiček, skupaj kar 1,7 milijona evrov.

Energetika: velik del dobička za investicije

​Kot je pojasnil direktor Energetike Alan Perc, je dejanski dobiček iz poslovanja znašal 623 tisoč evrov, k dobremu rezultatu pa sta najbolj pripomogli hčerinski družbi, Energija in okolje s 652 tisoč evri dobička in Energija Plus s 435 tisoč evri presežka prihodkov nad odhodki. Ker je Energetika lani veliko investirala, je mestni svet sprejel sklep, da 1,1 milijona evrov dobička ostane nerazporejenega.

K dobremu rezultatu Energetike Maribor sta najbolj pripomogli hčerinski družbi.
Sašo Bizjak

Pogrebno podjetje: nad planom in zadovoljni

Odlično je poslovalo tudi Pogrebno podjetje Maribor. Medtem ko ohranja letne prihodke (3,6 milijona evrov) na približno isti ravni kot že zadnjih deset let, je lani ustvarilo tretji največji dobiček v zgodovini družbe, ta je znašal 309.578 evrov. Ves dobiček bodo razdelili med delničarje, največji med njimi je mariborska občina s 65,88-odstotnim deležem. "Pogrebno podjetje bo letos izplačalo za skoraj 340 tisoč evrov dividend, zanje bo torej poleg celotnega lanskega dobička šel tudi del predlanskega. S tem kot direktorica ne morem biti najbolj zadovoljna, je pa res, da nas ta odločitev ni presenetila, saj je bila ta vsota predvidena že v proračunu, tako da smo vedeli, kaj nas čaka. Vsekakor pa smo z lanskim izidom, ki je nad planom, zadovoljni," je povedala direktorica Lidija Pliberšek, sicer tudi direktorica holdinga.

V Pogrebnem podjetju načrtujejo številne investicije, med katerimi je najpomembnejša skoraj pol milijona evrov vredna izgradnja poslovilne dvorane na pokopališču Pobrežje.
Andrej Petelinšek

Snaga: v plus s poračunom

Največje presenečenje je rezultat Snage. Ta je namreč leto 2018 končala s kar 1,2 milijona evrov izgube, rdeče številke je napovedovala tudi za lansko leto. A je ob bistveno večjih prihodkih (17,1 milijona evrov) od zadnjih let, ko so ti v povprečju znašali nekaj več kot 14 milijonov evrov, leto končala v plusu, dobiček je znašal 147.163 evrov. Na končni rezultat je vplivalo predvsem zvišanje cene, ki jo plačujejo uporabniki za storitev ravnanja z odpadki, pri čemer so v rezultat za leto 2019 vključili tudi že poračun, ki ga bodo zaradi prenizke cene v lanskem letu uporabniki ob rednih računih plačevali še vse do konca letošnjega leta.

Mariborski vodovod: rezultat na predlanski ravni

Nekoliko bolje kot predlani je lani posloval tudi Mariborski vodovod. Ob 14,6 milijona prihodkih, leta 2018 je teh bilo za 14,4 milijona, je ustvaril dobrih sedem tisoč evrov več dobička, ta je znašal 47.777 evrov in je največji v zadnjih petih letih. Po odločitvi skupščine podjetja bo dobiček razporejen v rezerve.

Skupščina direktorju Mariborskega vodovoda Danilu Burnaču ni podelila razrešnice.
Sašo Bizjak

Nigrad: rezultat pokvarila kadrovska čistka iz leta 2017

Opazno nižje prihodke kot leta 2018, ko so ti znašali rekordnih 19,5 milijona evrov, je lani z 18,7 milijona evrov zabeležil Nigrad, bistveno manjši je tudi dobiček. Medtem ko je ta predlani znašal 303.689 evrov, ga je lani Nigrad ustvaril za le 88.592 evrov. Kot pojasnjujejo, so nižji prihodki kot leto poprej predvsem posledica dejstva, da je 2018 bilo volilno leto, ko občine tradicionalno največ vlagajo v infrastrukturo. Manjši dobiček pa je predvsem posledica izplačila plač zaposlenima, ki sta se na podlagi sodbe delovnega sodišča vrnila v delovno razmerje. Kot smo izvedeli neuradno, gre za nekdanji vodji gospodarskih javnih služb Darka Dubravico in kadrovske službe Matjaža Dolamiča, ki ju je leta 2017 v odmevni kadrovski čistki skupaj še z več kadri prejšnjega direktorja Marka Žule odpustil takratni direktor Marko Plečko. Izplačilo njunih izostalih plač je Nigrad stalo kar 260 tisoč evrov. Po naših podatkih sta trenutno, potem ko sta zavrnila podpis novih pogodb, oba na čakanju.

V Nigradu bodo največ denarja letos investirali v nove delovne stroje.
Sašo Bizjak

Marprom: rekordni prihodki, a edini v minusu

Edini, ki je leto 2019 zaključil v rdečih številkah, je mestni avtobusni prevoznik Marprom. Pri sicer rekordnem prometu, ta je znašal 15,2 milijona evrov, so namreč leto zaključili s 401 tisoč evri izgube. "Do takšnega rezultata je privedlo več dejavnikov, med katerimi izstopajo vremenske težave v zimski sezoni na Pohorju. Te so imele za posledico izjemno visoke stroške priprave smučišč in občutno manjši obisk smučarjev, h kateremu je svoje dodala še slaba zasedenost hotelov in apartmajev v lasti DUTB. Iz navedenih razlogov smo v letu 2019 na področju Pohorja zabeležili 603 tisoč evrov izgube, s presežki iz drugih tržnih dejavnosti pa na koncu nekoliko omilili skupno izgubo podjetja," sporočajo iz podjetja.

Bernard Majhenič
Sašo Bizjak
Ste že naročnik? Prijavite se tukaj.

Preberite celoten članek

Sklenite naročnino na Večerove digitalne pakete.
Naročnino lahko kadarkoli prekinete.
  • Obiščite spletno stran brez oglasov.
  • Podprite kakovostno novinarstvo.
  • Odkrivamo ozadja in razkrivamo zgodbe iz lokalnega in nacionalnega okolja.
  • Dostopajte do vseh vsebin, kjerkoli in kadarkoli.

Več vsebin iz spleta