Mariborska občina po 23 letih ukinja Javno podjetje za gospodarjenje s stavbnimi zemljišči. Vse premoženje družbe in zaposlene bo s 1. januarjem 2021 prevzela občina, saj bo dejavnosti podjetja po novem izvajala sama.
Javno podjetje za gospodarjenje s stavbnimi zemljišči je občina ustanovila leta 1997, da bi zanjo kupovalo in prodajalo zemljišča, izdajalo odločbe o komunalnem prispevku in odločbe o najpomembnejšem občinskem davku, nadomestilu za stavbno zemljišče (NUSZ). A je država le šest let zatem, torej leta 2003, razveljavila zakon o stavbnih zemljiščih, s čimer je prenehal pravni okvir za izvajanje dejavnosti prej obvezne gospodarske javne službe s stavbnimi zemljišči v organizacijski obliki javnega podjetja. Upravljanje stvarnega premoženja občine je tako država prenesla neposredno na občine same.
Pod urad za komunalo, promet in prostor
Na to, da mora sama prevzeti dejavnosti podjetja, je že v letih 2008 in 2009, torej še v času župana Franca Kanglerja, občino v revizijskem poročilu opomnilo tudi računsko sodišče. Kljub temu je trajalo še sedem let, da je občina, takrat že pod županom Andrejem Fištravcem, sprejela odlok o prenehanju podjetja, dokončno pa se je za ta korak šele letos odločil sedanji župan Saša Arsenovič.
Kot je povedal direktor Javnega podjetja za gospodarjenje s stavbnimi zemljišči Mojmir Grmek, bo vseh šestnajst zaposlenih po novem letu prešlo pod občinski urad za komunalo, promet in prostor. "Aktualni župan se je odločil za realizacijo sklepa mestnega sveta iz leta 2015, ni pa še točno dorečeno, kako bomo službo organizirali, zato gremo trenutno v urad za komunalo.
V preteklosti je bilo več idej, kako to službo organizirati, ali kot samostojni urad, ali kot službo, ali kaj tretjega, a zadeve nismo nikoli natančno dorekli. Rečeno je namreč bilo, da se bo to uredilo z reorganizacijo občinskih služb, o kateri se je razmišljalo že v času prejšnjega župana, a do nje vse do danes ni prišlo. Vsekakor bodo naše naloge še naprej ostale iste, vodili bomo vsa premoženjskopravna opravila v zvezi s stavbnimi zemljišči, skrbeli za tehnično bazo in postopke za izdajo odločb NUSZ ter izdajali odločbe o komunalnem prispevku," je povedal Grmek.
Začasni direktor Mestnih nepremičnin
Trenutno tudi še ni znano, kakšen bo po novem letu status sedanjega direktorja Grmeka, ki je sicer tudi začasni direktor konec lanskega leta ustanovljenega občinskega podjetja Mestne nepremičnine, ki naj bi za občino kupovalo nepremičnine, ki so v javnem interesu. "Težko zdaj karkoli rečem, verjetno bomo dobili pooblastilo za vodenje službe, a to še ni čisto dorečeno. Vsekakor pa mi je po svoje žal, da se podjetje po dobrih dveh desetletjih ukinja," pravi Grmek.