Dolgo pričakovano strokovno mnenje Inštituta za forenzične preiskave v financah in računovodstvu, ki ga je mariborski rektor Zdravko Kačič naročil kot odziv na odmevne ugotovitve revizorjev družbe Ernst&Young, je vendarle prispelo na rektorat Univerze v Mariboru (UM), kjer ga je včeraj obravnaval kolegij dekanov, v četrtek pa ga bo še končna instanca - upravni odbor, ki bo oblikoval svoje sklepe. Ti najverjetneje ne bodo drastični. Dodatno mnenje je namreč precej omililo ugotovitve forenzičnega pregleda oziroma se do posameznih koruptivnih tveganj pri poslovanju fakultet niti ni posebej opredelilo, ampak le podalo splošna priporočila.
Nad tveganja s centralizacijo
Če je družba Ernst&Young mariborski univerzi v določenih primerih predlagala tudi preučitev morebitne odškodninske in kazenske odgovornosti oseb, dodatno mnenje univerzi zdaj v večini primerov predlaga le, naj v izogib tveganjem javne razpise vodi centralizirano, torej z rektorata, oziroma denimo dosledno spoštuje priporočilo Komisije za preprečevanje korupcije (KPK) glede sklepanja avtorskih in podjemnih pogodb.
Spomnimo, septembra je z rektorata v javnost "pobegnil" zaupni dokument z naslovom Pregled transakcij za izbrani vzorec dobaviteljev in projektov UM, ki je ugotovil tveganja za prirejanje razpisov, vnaprejšnje dogovarjanje in izigravanje zakona o javnem naročanju, navzkrižja interesov, fiktivna izplačila in celo davčne zatajitve. Čeprav ima dokument, ki ga je naročil bivši rektor Igor Tičar, datum februar 2018, do sedaj ni dočakal javne obravnave. Kačič je pojasnjeval, da ne zato, ker bi želel kaj prikriti, ampak ker čaka, da omenjeni inštitut zaključi svoje delo. Dodatni pregled pa da je naročil, ker fakultete niso imele možnosti odziva.
Odpustek zaradi enkratnosti
Pregled družbe Ernst&Young se je sicer ujel na radar javnosti, ker je bila vanj zaradi Večerovega razkritja uvrščena pravna fakulteta. Ta si je po kreativni formuli edina na univerzi izplačala 208.642 evrov bruto honorarjev zaradi dela s predbolonjskimi študenti, ki so leta 2016 množično zaključevali študij, pri čemer je največji del šel dekanki Vesni Rijavec. Če je pregled družbe Ernst&Young ugotovil, da obstaja tveganje, da so si profesorji isto delo plačali dvakrat, da razdelitev denarja ni bila v skladu s cenikom in sorazmerna glede na opravljeno delo, strokovno mnenje, pod katero je podpisan Branko Mayr, daje veliko prostora pojasnilom pravne fakultete, na katere tudi nima pripomb. Kot dodaja, razume, da so bili izplačani honorarji enkratnega značaja. "Na osnovi ugotovljenega dejanskega stanja razumemo, da je temeljna težava v obvladovanju tveganj pri plačevanju delavcev. Težava je v višini plačil in njihovi odvisnosti od delovnega vložka," je končna ugotovitev, ki, razen prej omenjenega spoštovanja priporočila KPK, posebnih ukrepov ne navaja.
Mayr v prid Kanglerju
Branko Mayr je mariborski javnosti najbolj poznan kot sodni izvedenec ekonomske stroke v primeru tožbe zoper Franca Kanglerja za odvzem 256.000 evrov premoženja, ki naj bi ga bil ta pridobil nezakonito. Tožba je padla, tudi na podlagi razbremenilnega mnenja Mayrja. Kot poroča Dnevnik, Mayr kot strokovnjak obrambe zdaj sodeluje v sodnem postopku zoper nekdanjega rekordnega davčnega dolžnika Zorana Trifunovića in pogrebnico podjetij Barbaro Podlogar. Mayrjevo mnenje v zadevi Inometal je, piše Dnevnik, drugačno od mnenja sodnega izvedenca, ki ga je angažiralo sodišče, pod obtožbo Mayr namreč v dejanjih Trifunovića ni zaznal nepravilnosti, temveč poslovno pozitivno ravnanje.
Preiskava za Krekovo 2
Podrobno preiskavo Mayr priporoča za projekt prenove objekta Krekova 2 fakultete za gradbeništvo. Kot smo že pisali, je bila obnova neustrezno projektirana, zaradi česar so nastali dodatna dela in visoki stroški, ki med drugim tudi niso bili razkriti šolskemu ministrstvu. Poleg tega je pri izvajanju naročene storitve sodeloval Janko Zadravec, ki je bil takrat 50-odstotno zaposlen na gradbeni fakulteti. "Priporočamo dosledno izvajanje predvidenih postopkov obvladovanja konflikta interesov," predlaga mnenje inštituta, ki deluje pri visoki šoli za računovodstvo in finance. Nekaj več priporočil je podalo tudi pri tržnih projektih fakultet, kjer se dogaja, da gre večina pridobljenega denarja v obliki honorarjev v žep posameznikov. "Priporočamo oblikovanje natančnih meril za razporejanje prihodkov iz tržne dejavnosti za plačevanje posameznikov, ki so v projektih sodelovali," je eno od priporočil.