"Kot novoizvoljeni župan Mestne občine Maribor pozivam, da se do formalnega prevzema županskih pooblastil dosedanji župan, podžupana, direktorica občinske uprave in direktorji vseh uradov in samostojnih služb Mestne občine Maribor vzdržijo vseh dejanj izven rednega poslovanja občine in njene uprave, še posebej sklepanja zavezujočih pogodb, kadrovskih odločitev in pogajanj, iz katerih bi izhajale kakršnekoli obveznosti demokratično izvoljenega novega župana."
Tako je Andrej Fištravec 18. marca 2013 pisal tedanjemu podžupanu MOM Milanu Miklu samo dan po tem, ko je zmagal na nadomestnih županskih volitvah. Nekaj dni kasneje je pri tedanji direktorici mestne uprave Milici Simonič Steiner protestiral, ker je tik pred odhodom kljub njegovim pozivom in brez ustreznega postopka izbire nameravala sedmim uslužbencem zagotoviti zaposlitev za nedoločen čas. Gre za prakso, ki ni sprejemljiva in je z njo treba takoj prekiniti, je poudaril Fištravec.
Bosta Fištravec in Pelko zaprosila za nadomestilo plače?
Kje bosta kariero nadaljevala Andrej Fištravec in njegova ožja ekipa, v kateri so Saša Pelko, Simona Partlič in Marko Kovačič? Za zdaj še ni znano, iz mariborske občine so na naše poizvedovanje odgovorili, da so karierni načrti omenjenih "osebne narave". Partličeva je bila nazadnje zaposlena v kabinetu župana Fištravca za določen čas, za svetovalca Kovačiča smo med kampanjo slišali, da bodo s prihodom novega župna Saše Arsenoviča zanj vrata na mariborsko občino zaprta. Fištravec in Pelko lahko kot poklicna župan in podžupan zaprosita za nadomestilo plače, ki ga lahko prejemata najdlje tri mesece. Funkcija bo Fištravcu in Pelku uradno prenehala po potrditvi večine mandatov na ustanovni seji novega mestnega sveta, ki bo 20. decembra. O pravici do nadomestila na predlog Komisije za mandatna vprašanja, volitve in imenovanja odloči mestni svet. Po Zakonu o funkcionarjih v državnih organih ima funkcionar, ki mu je prenehala funkcija in iz objektivnih razlogov ne more dobiti druge ustrezne zaposlitve, pravico do nadomestila plače v višini 80 odstotkov zadnje mesečne plače, ki jo je prejel, ko je opravljal funkcijo. Ali bosta Fištravec in Pelko zaprosila za nadomestilo plače, še tudi ni znano. Bi pa v tem primeru Fištravec tri mesece prejemal še okrog 3200 evrov bruto.
"Evakuacija" iz kabineta župana
Pet let in osem mesecev kasneje je Andrej Fištravec tisti, ki je izgubil volitve in mora do 21. decembra pospraviti župansko pisarno v Ulici heroja Staneta 1. In vse kaže, da svojega poziva iz leta 2013, naj se odhajajoča oblast vzdrži zaposlovanja v izdihljajih mandata, ne bo upošteval. S 1. decembrom, torej slaba dva tedna po županskem porazu, so v mestni upravi nastale številne kadrovske spremembe. Zaposlili so recimo štiri nove občinske redarje za nedoločen čas, a je bila v tem primeru podlaga javni natečaj, ki je bil objavljen na spletni strani MOM in na Zavodu RS za zaposlovanje že 31. maja.
Največje spremembe so nastale v kabinetu župana Andreja Fištravca, iz katerega so kar nekaj zaposlenih že premestili v druge urade znotraj mestne uprave. Urško Korošec so premestili v sektor za vzgojo v uradu za vzgojo in izobraževanje, zdravstveno, socialno varstvo ter raziskovalno dejavnost, Simona Mihalino pa so vrnili na njegovo delovno mesto v uradu za šport. Medtem ko sta oba že imela zaposlitvi za nedoločen čas, pa so štirim zaposlenim v kabinetu župana pogodbe za določen čas spremenili v nedoločen čas. Tjašo Krunić, ki jo je Fištravec zaposlil na zaupanje 10. maja lani, so premestili v službo za zaščito, reševanje in obrambno načrtovanje, Tjaša Trinko bo kariero nadaljevala v službi za upravno poslovanje v sekretariatu za splošne zadeve, Mojca Petek se je preselila v službo za razvojne projekte in investicije - projektno pisarno, medtem ko je Alenka Kocjančič ostala v kabinetu župana, le zaposlitev je od 1. decembra za nedoločen čas.
Iz kabineta župana Fištravca so premestili:
- Urško Korošec v sektor za vzgojo v uradu za vzgojo in izobraževanje, zdravstveno, socialno varstvo ter raziskovalno dejavnost;
- Tjašo Krunić v službo za zaščito, reševanje in obrambno načrtovanje;
- Tjašo Trinko v službo za upravno poslovanje v sekretariatu za splošne zadeve;
- Mojco Petek v službo za razvojne projekte in investicije - projektno pisarno.
Enodnevni manever z Matejo Cekić
Svojevrsten kadrovski manever pa si je mestna uprava privoščila v primeru v. d. direktorja mestne uprave Mateje Cekić. Ko ji je 21. novembra poteklo vedejevstvo, so jo za en dan (!), torej 22. novembra, premestili na delovno mesto sekretar v uradu za komunalo, promet in prostor, nakar je bila od 23. novembra do 31. januarja 2019 ponovno imenovana na v. d. direktorja mestne uprave. Razlog za enodnevni manever se skriva v plačnih razredih oziroma vprašanju, na katero delovno mesto se bo vrnila po zaključitvi vedejevstva.
Mateja Cekić bo zaradi enodnevnega manevra imela okrog 300 evrov bruto višjo mesečno plačo