Kajenje je vzrok neenakosti v zdravju

Klemen Polanec
31.05.2019 18:42

Delež kadilcev je višji v skupinah z nižjim socialnoekonomskim položajem, ni pa prav velikih razlik med regijami. Na voljo so tudi številne brezplačne oblike pomoči pri odvajanju od kajenja.

Do knjižnice priljubljenih vsebin, ki si jih izberete s klikom na ♥ v članku, lahko dostopajo samo naročniki paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Glasovno poslušanje novic omogočamo samo naročnikom paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Poslušaj
Andrej Petelinšek

Slogan letošnjega svetovnega dne brez tobaka se glasi Brez tobaka za zdravje pljuč. Osredotoča se na to, kako tobak ogroža posameznika in zdravje njegovih pljuč. Mihaela Lovše, predsednica Slovenske zveze za javno zdravje, okolje in tobačno kontrolo, je na tiskovni konferenci v hotelu City ob svetovnem dnevu brez tobaka opozorila, da kajenje ne povzroča samo raka na pljučih. "Kajenje tobaka je vodilni povzročitelj kroničnih obstruktivnih pljučnih bolezni. Tveganje za razvoj teh je visoko zlasti pri posameznikih, ki začnejo kaditi v mladosti, saj kajenje tobaka upočasnjuje razvoj pljuč," pravi Lovšetova. Prav tako opozarja, da ima izpostavitev tobaku vpliv skozi celotno življenje. "Če nosečnice kadijo, so dojenčki izpostavljeni strupom tobačnega dima. Mladi in otroci, izpostavljeni pasivnemu kajenju, imajo prav tako povečano možnost za pojav astme in okužb spodnjih dihal." Mirko Triller, predsednik Društva pljučnih in alergijskih bolnikov Slovenije, je takšno stanje podkrepil s citatom: "Rodimo se z vzdihom, umremo z izdihom." Pravi, da so pljuča z nami celo življenje, "seveda se jih da spreminjati, vendar zelo težko".

Mihaela Lovše: "Mladi in otroci, izpostavljeni pasivnemu kajenju, imajo prav tako povečano možnost za pojav astme in okužb spodnjih dihal." 
Andrej Petelinšek

Kajenje pogostejše med revnimi

Pri Nacionalnem inštitutu za javno zdravje (NIJZ) želijo kadilce spodbuditi k opustitvi kajenja, zdravstvene delavce pa k preprečevanju in zmanjševanju uporabe tobaka in pasivnega kajenja. Pri tem Nataša Vidnar, vodja Centra za krepitev zdravja ZD Maribor, opozarja, da so posameznikom na voljo številne brezplačne oblike pomoči odvajanja od zasvojenosti z nikotinom, ki ga krije obvezno zdravstveno zavarovanje. Poudarja, da je kajenje pomemben vzrok neenakosti v zdravju, ki so posledica razlik v deležih kadilcev med skupinami z različnim socialnoekonomskim položajem. Delež kadilcev je tako višji v skupinah z nižjim socialnoekonomskim položajem. "Da bi se bolj približali prav vsem posameznikom, sodelujemo z lokalnimi skupnostmi oziroma v vseh dvanajstih občinah ustanoviteljicah Zdravstvenega doma Maribor," doda Vidnarjeva.

Žrtve tudi otroci

Epidemija tobaka je ena največjih groženj javnemu zdravju, ki vsako leto terja več kot osem milijonov ljudi, opozarja Svetovna zdravstvena organizacija. Ob svetovnem dnevu brez tobaka se vrstijo številna opozorila o nevarnosti kajenja, sploh pasivnega, ki povzroči 1,2 milijona smrti letno, od tega tudi več kot 60.000 smrti otrok, starih do pet let, zaradi okužbe spodnjih dihal, ki jih povzroči pasivno kajenje. Grozljivim statistikam smo podvrženi tudi v Sloveniji, kjer kajenje letno vzame 3600 življenj, med temi tudi več kot 900 življenj posameznikov, ki so stari manj kot 60 let. Kot vidimo, podatki govorijo sami zase.

Ste že naročnik? Prijavite se tukaj.

Želite dostop do vseh Večerovih digitalnih vsebin?

Naročite se
Naročnino lahko kadarkoli prekinete.

Več vsebin iz spleta