Zavod PIP in Regionalno stičišče NVO Podravja sta pripravila veliko programsko soočenje pred lokalnimi volitvami v Mariboru. Preverili so poglede in rešitve političnih strank in list, ki kandidirajo na lokalnih volitvah, glede pomembnih družbenih vprašanj in razvojnih izzivov v mestu. Vprašanja so zastavljali predstavniki nevladnih organizacij (NVO), kot so Društvo za mlade IndiJanez, Pekarna Magdalenske mreže, Ekologi brez meja, Društvo Organizacija za participatorno družbo, ZPM Maribor, Inštitut za politike prostora, Društvo Moment, Kralji ulice, Rdeči križ Maribor, Zavod PIP in Društvo gluhih in naglušnih Maribor.
Soočenje je bilo zasnovano tako, da je povezovalec Bor Greiner najprej prebral vprašanje posameznega NVO, nato pa žrebal, predstavnik katere stranke ali liste bo nanj odgovoril. Razvila se je pestra debata, vprašanja so velikokrat ostala neodgovorjena. Nekatere je zmotilo, da udeleženci niso imeli možnosti neposrednega repliciranja, replike bodo le pisne. Kritike so letele tudi na voditelja, saj da je soočenje spremenil v svoj stand up šov.
Dom mora biti dostopen vsem
Temo o Kulturnem centru Pekarna je odprla Urška Breznik, ki je zastopala Pekarno Magdalenske mreže in Društvo Organizacija za participatorno družbo. Boštjanu Klunu (SD) je zastavila vprašanje, kako dobro pozna aktivnosti v Pekarni, naj jih našteje vsaj pet, in ali podpira obstoj Pekarne na sedanji lokaciji. Pet Pekarninih aktivnosti Klun ni znal našteti, povedal pa je, da podpira obstoj Pekarne tam, kjer je, saj bi selitev pomenila njeno ukinitev. Župan Saša Arsenovič je, še preden je odgovoril na zastavljeno vprašanje, kako bi povečal participacijo občanov, odgovoril tudi na vprašanje, zastavljeno Klunu, in naštel aktivnosti v KC Pekarna. Glede participacije občanov se je pohvalil s participativnim proračunom, ki ga je občina za prihodnji dve leti povišala na milijon evrov, in dodal, da resno obiskujejo mestne četrti in krajevne skupnosti, o rezultatih srečanja pa poročajo na tri mesece.
Dotaknili so se tudi stanovanjske problematike. Vprašanje Inštituta za politike prostora je prebral direktor Zavoda PIP Bojan Golčar. Andrej Rajh iz Gibanja Svoboda je odgovoril, da mora dom biti dostopen vsem, in poudaril pomembnost vpliva lokalne skupnosti. "Vsaj 10.000 stanovanj je v Mariboru praznih. Občina bi tukaj morala reagirati, saj če kdo tam biva na črno, je občina ob dohodnino," je dejal in izpostavil prizadevanje Golobove vlade pri reševanju stanovanjskega manka.
Vedno več vidnega brezdomstva
Milan Mikl (NLS) je na vprašanje Zorana Petroviča iz Društva Moment, ali se kultura podreja turizmu, povedal, da nanj ne zna odgovoriti. Temo o brezdomcih je odprla Jana Bedrač, Kralji ulice. Dejala je, da je v Mariboru vidnega brezdomstva vedno več, in Željka Milovanoviča (Lista kolesarjev in pešcev) vprašala, kako bi se soočali s to težavo. Milovanovič je priznal, da tega v programu nimajo in da ne pozna statistike, a je izrazil pomen solidarnosti in skrbi za šibkejše. Luka Simonič (SDS) je glede ozelenitve mesta izpostavil, da manjka participacija mladih. Pričakoval je, da bodo na soočenju, ki se zelo tiče mladih, prisotni člani list in strank mlajše generacije.
Arsenovič je v zadnjem krogu, ko so imeli udeleženci minuto časa za odgovore na vprašanja, prej zastavljena drugim, o nevladnih organizacijah dejal, da jih potrebujejo.
Naštel je Greenpeace, Andragoški zavod, dnevni center Pika, delno CSD, Toti DCA, Kiblo, Kolesarsko mrežo, materinski dom, MKC Maribor, Hospic, ZPM, Rdeči križ, Sonček, Sožitje, VDC Polž in Zofijine ljubimce. Vendar MKC Maribor, Andragoškega zavoda in VDC Polž, ki so javni zavodi, v Ajpesovi evidenci nevladnih organizacij ni. Pika. Dnevni center in materinski dom pa spadata pod CSD, ki je prav tako javni zavod.