Kako so vaši poslovni partnerji poslovali v letu 2021? Uporabite bonitetno orodje za preverbo novih bonitetnih ocen

Oglasno sporočilo Oglasno sporočilo
08.06.2022 19:50

Digitalizacija uspešno pospešuje postopke za preračun in objavo novih bonitetnih ocen poslovnih subjektov

Do knjižnice priljubljenih vsebin, ki si jih izberete s klikom na ♥ v članku, lahko dostopajo samo naročniki paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Glasovno poslušanje novic omogočamo samo naročnikom paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Poslušaj
Arhiv naročnika
Arhiv naročnika

V digitalni dobi je visoko razvita tehnologija omogočila, da lahko povprečen uporabnik do številnih informacij in podatkov na spletu dostopa v sorazmerno kratkem časovnem okviru.

Poleg vrste različnih informacij in podatkov lahko danes hitro dostopa tudi do najnovejših finančnih podatkov (v času pisanja za leto 2021), ažurnost slednjih pa je še posebej pomembna podjetjem, ki se dnevno srečujejo s številni poslovnimi tveganji.

Z novimi, nedavno objavljenimi finančnimi podatki za poslovno leto 2021 je prišlo tudi do sprememb bonitetnih ocen pri številnih poslovnih subjektih v Sloveniji, pri čemer so v Prvi bonitetni agenciji nove bonitetne ocene preračunali in objavili že v četrtek, 2. junija 2022.

Bonitetna ocena podjetja predstavlja pomemben kazalnik uspešnosti podjetja

Poslovno okolje je v današnjem času precej negotovo. Pretresajo ga popandemično okrevanje po koronakrizi, rusko-ukrajinski konflikt in številne druge težave, povezane z rastjo cen energentov in življenjskih potrebščin oz. prehranskih izdelkov.

Bolj kot kadarkoli prej bi zato morala biti danes vsa podjetja še toliko bolj previdna pri svojem vsakodnevnem poslovanju in tako zmeraj preverjati bonitetne informacije oz. bonitete poslovnih partnerjev, še zlasti pa pred vsakim vstopom v novi posel.

Na tem mestu nastopijo specializirane bonitetne hiše, ki imajo svoje lastne in zato tudi različne postopke za določitev bonitetne ocene. Posledično lahko zaključimo, da bonitetna ocena podjetja predstavlja svojevrstno potrdilo, ki priča o finančni zanesljivosti poslovnega partnerja.

Ob tem velja omeniti, da bonitetne ocene podjetij preverjajo tudi številni "razpisniki", ki podeljujejo javna sredstva. Pri tem pa številni med njimi, kot npr. Slovenski regionalno razvojni sklad ter ministrstvo za gospodarski razvoj in tehnologijo, pri svojih razpisih upoštevajo bonitetne ocene, določene po metodologiji Prve bonitetne agencije, ki so dostopne v bonitetni aplikaciji EBONITETE.SI.

Poleg kredibilne bonitetne ocene je prednost uporabe aplikacije EBONITETE.SI zagotovo ta, da omogoča anonimno preverjanje poslovanja poslovnih partnerjev, obenem pa uporabnike navdušuje s funkcionalnostjo "informatorja", ki slednje redno obvešča o vseh spremembah ter dogodkih, povezanih s poslovanjem izbranih partnerjev (insolventnost, blokade/deblokade TRR, sprememba bonitetne ocene itd.).

Ocena tveganja poslovnega partnerja je danes nuja in obveza vsakega uspešnega poslovneža

Arhiv naročnika

Poslovna tveganja so različni neljubi dogodki, ki jih ni mogoče v celoti odpraviti. Z uspešnim upravljanjem tveganj, je le-te mogoče zmanjšati in omejiti.

Dodatno v poslovnem okolju (zlasti slovenskem) negotovosti med drugim povzroča tudi plačilna nedisciplina, ki še zmeraj velja za globoko ukoreninjeno prakso.

Številna podjetja svoje obveznosti dobaviteljem plačujejo z zamikom, nekatera celo po datumu valute, ki je pogosto že tako ali tako nesorazmerno dolg (od 30 pa vse do 90 ali celo 120 dni).

Daljše čakanje na plačilo (lahko) dobavitelju povzroča finančne težave, ki lahko vodijo v likvidnostni primanjkljaj in nestabilnost denarnega toka. Če kupca doleti stečaj, pa lahko dobavitelj ostane celo brez kakršnegakoli poplačila.

Iz zapisanega razberemo, da je preverba bonitete poslovnega partnerja danes izjemno pomembna, kar se kaže tudi v praksi, saj redno preverjanje bonitet vodi v znatno zmanjšanje tveganja poslovanja z izbranimi poslovnimi partnerji.

Kapitalska neustreznost med gospodarskimi subjekti in samostojnimi podjetniki

Arhiv naročnika

Zadnje študije1,2 kreditnih zavarovalnic na globalni ravni za leto 2022 napovedujejo 10-odstotni porast insolvenčnih postopkov, za leto 2023 pa njihovo rast za dodatnih 14%.

Najverjetneje se temu trendu ne bo izognila niti Slovenija, saj je slovensko gospodarstvo precej izvozno naravnano in s tem precej odvisno od globalnega gospodarskega stanja.

Kako se bodo slovenska podjetja soočila s prihajajočimi izzivi, je zagotovo odvisno tudi od tega, v kakšni finančni kondiciji oz. s kakšnimi rezervami (lastnim kapitalom) bodo slednja vstopila v "nemirne vode". Tukaj mislimo predvsem na kapitalsko (ne)ustreznost subjektov, ki jo podrobneje opredeljuje ZFPPIPP.

Analize kažejo, da je v Sloveniji, glede na zadnje razpoložljive finančne rezultate, več kot 21.170 kapitalsko neustreznih (dolgoročno plačilno nesposobnih) gospodarskih družb in samostojnih podjetnikov. Za vse predmetne subjekte je posledično, v skladu z zakonom ZFPPIPP, podana tudi domneva insolventnosti.

Če se to številko postavi ob bok celotni opredeljeni populaciji (ca. 130.000 subjektov), enostavni izračun pokaže, da je kapitalsko neustreznih in s tem po zakonskih kriterijih dolgoročno plačilno nesposobnih 16,2 odstotka opredeljenih poslovnih subjektov.

Ta relativno visok odstotek ni ravno najboljša popotnica za prihajajoče nepredvidljivo obdobje, še zlasti problematično pa je, če med kapitalsko neustrezne subjekte sodi tudi kateri od lastnih poslovnih partnerjev.

Poleg preverbe bonitet poslovnih partnerjev je izjemno pomembna tudi "zdrava" bonitetna ocena lastnega podjetja

Arhiv naročnika

Dobra bonitetna ocena lastnega podjetja ni nekaj samoumevnega. Treba si je namreč prizadevati in skrbeti zanjo, vključuje pa kombinacijo različnih ukrepov, ki omogočajo, da je podjetje vedno v "dobri kondiciji".

Med omenjene ukrepe med drugim sodi tudi učinkovito upravljanje s tveganji, pri čemer je za dolgoročno ohranitev dobre bonitete lastnega podjetja izjemnega pomena to, da je vodstvo podjetja v vsakem trenutku seznanjeno s tem, kako poslujejo njihovi poslovni partnerji.

Ko podjetje redno preverja bonitetne ocene svojih poslovnih partnerjev, v resnici skrbi tudi za lastno bonitetno oceno.

Ne le teorija, temveč tudi praksa nas uči, da je lastna bonitetna ocena odvisna od plačilnih sposobnosti poslovnih partnerjev. Plačilno sposobnost pa se lahko dandanes na srečo zelo hitro preveri v aplikaciji EBONITETE.SI.

Za potrebe ugotavljanja plačilne sposobnosti nekega poslovnega partnerja je tako treba preveriti njegovo bonitetno oceno, morebitne blokade in dodatno še njegov plačilni indeks, na podlagi katerega uporabnik pridobi informacije o tem, ali izbrani subjekt plačila izvaja redno (pred datumom valute oz. na datum valute) ali pa zamuja in plačuje po datumu valute.

Arhiv naročnika

Pri tem je ob analiziranju poslovnega partnerja uporabniku v veliko pomoč prav enotna bonitetna ocena, ki podaja kvalitetni zbir številnih finančnih (bilance) in nefinančnih (plačilne navade, blokade, tožbe, davčni dolg itd.) parametrov, ki posamezno podjetje umeščajo v določen razred stopnje tveganja pri poslovanju s tem podjetjem.

Kot predstavljeno v članku, je preverba bonitetne ocene poslovnega partnerja (in s tem ocena tveganja poslovanja s slednjim) prva in zelo pomembna poteza še pred vstopom v vsak novi posel. Le tako lahko namreč podjetja svoja poslovna tveganja omejijo oz. zmanjšajo na minimum.

Se želite o vseh prednostih in odlični uporabniški izkušnji aplikacije EBONITETE.SI prepričati tudi sami?

Arhiv naročnika

Prva bonitetna agencija v sodelovanju s časnikom Večer, bralcem omogoča 15-dnevno brezplačno testiranje bonitetne aplikacije EBONITETE.SI in dodatni 10-odstotni popust v primeru naknadne sklenitve (prve) naročnine.

Omenjene študije:

1 Alianz Trade - Global Insolvency Report

2 Coface - Porast insolventnosti med podjetji v srednji in vzhodni Evropi

Ste že naročnik? Prijavite se tukaj.

Želite dostop do vseh Večerovih digitalnih vsebin?

Naročite se
Naročnino lahko kadarkoli prekinete.