Dvorana Lukna pri mariborskem nogometnem stadionu danes ni bila prav živahna, karierni sejem dopoldne ni privabil veliko srednješolcev, v nasprotju s sredo, ko je tam potekal karierni sejem za osnovnošolce in je bilo polno otrok. Izobraževalni dogodek je pripravila Fundacija za izboljšanje zaposlitvenih možnosti Prizma ob podpori Mestne občine Maribor in s Kariernim centrom Univerze v Mariboru ter drugimi partnerji. Na 70 razstavnih enotah so se predstavljale zlasti visokošolske in višješolske izobraževalne institucije, med njihovimi zastopniki so bili tudi študentje, ki so lahko govorili iz prve roke, ter podjetja. Mladi so jih spraševali, ali bodo dobili službo oziroma zaposlitev, ko bodo končali šolanje, če povzamemo, in kje bi delo lahko dobili. To so torej vprašanja, ki precej okupirajo dijake.
Odvetniki iščejo mlade pravnike preko profesorjev
Sejem je pomemben za mlade, ker ponuja ogromno informacij na enem mestu in v kratkem času, meni dr. Janja Hojnik, prorektorica Univerze v Mariboru. Ko se je spominjala svojih študentskih let, študirala je na Ekonomsko-poslovni fakulteti in Pravni fakulteti v Mariboru, je izpostavila dobro znanje o delovanju družb doma in po svetu, ki ga je pridobila s študijem. Za pravo se je odločila iz praktičnih razlogov, ker omogoča veliko poklicev, od gospodarstva do javnih služb in dela v mednarodnih družbah. Zdi se ji, da brezposelnost pravnikov ni več tako problematična, kot je bila pred leti. "Tudi potrebe po pravnikih so večje, ker je pravo postalo bolj komplicirano, kot je bilo včasih. Marsikje potrebujemo specialiste prava, ukvarjajo se z zahtevnimi razmerami na trgu vrednostnih papirjev, so v bančništvu in zavarovalništvu, kjer so zelo podrobna pravila, in še kje," je Hojnikova prepričana, da pravniki najdejo službeno pot. "Delodajalci, recimo odvetniške pisarne, se obračajo na nas profesorje, ali jim lahko priporočamo kakšnega študenta z določenimi znanji, sposobnostmi in osebnostnimi lastnostmi. Zato rečem študentom, naj se izkažejo na fakulteti."
Malo zanimanja za policijo, težaško v turizmu
Če bi glede na število poslušalcev na predavanju policije sklepali, koliko mladih bo šlo med policiste, bi lahko rekli nič ali le kakšen. Zgolj ducat jih je poslušalo predstavnika slovenske policije, ki je govoril o vstopu na policijsko akademijo in zaposlitvenih možnostih v slovenski policiji. Med drugim je povedal, da je biti policist poslanstvo s plemenitim ciljem. Delo je dinamično, osnovna plača je okoli 1220 evrov in zaposlitev je za nedoločen čas, kar omogoča najemanje kreditov, je našteval prednosti.
Mladi so spraševali, ali bodo dobili službo oziroma zaposlitev, ko bodo končali šolanje