Kazenska ovadba za šentiljskega župana Štefana Žvaba

Jasmina Cehnar Jasmina Cehnar
05.12.2024 12:30

Vložila jo je Zveza društev Moja Mura, ki mu očita ponaverbo prostorskih dokumentov za legalizacijo kompostarne Ceršak.

Do knjižnice priljubljenih vsebin, ki si jih izberete s klikom na ♥ v članku, lahko dostopajo samo naročniki paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Glasovno poslušanje novic omogočamo samo naročnikom paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Poslušaj
Štefan Žvab obtožb ne komentira.
Andrej Petelinšek

Šentiljskega župana Štefana Žvaba je doletela kazenska ovadba. Sprožila jo je Zveza društev Moja Mura in sicer zaradi domnevnega ponarejanja prostorskih dokumentov za legalizacijo kompostarne Ceršak, zoper katero se krajani borijo že leta. Občina naj bi manipulirala s spremembo namembnosti zemljišča, kjer kompostarna stoji, trdijo v Zvezi.

Krajani so večkrat protestirali proti kompostarni Ceršak, zlasti zaradi smradu, ki se je širil od tam. 
Sašo Bizjak

"Župan je občinskem svetu predložil prikaz ponarejenega stanja prostora. Predložiti bi moral, da je zemljišče v uradnih dokumentih prepoznano kot gozd, ker pa na njem že stoji kompostarna, so se odločili in napisali, da gre za nepozidano stavbno zemljišče," je pojasnil Boris Bezjak, podpredsednik omenjene Zveze društev. To naj bi se zgodilo ob sprejemanju občinskega prostorskega načrta leta 2017. Da je bilo dotično zemljišče v takrat veljavnem pravnem aktu gozd, je pomenilo, da na njem ni bilo mogoče graditi in peljati dejavnosti, kot je kompostarna, pojasnjuje sogovornik. Prva ponaverba naj bi se po njegovih trditvah sicer odvila že leta 2003, še pod prejšnjim županom Edvardom Čagranom, ko je bila izdana lokacijska informacija, v kateri je bilo zemljišče označeno kot kmetijsko, kar je omogočilo izdajo prvega gradbenega dovoljenja za sanacijo takratnega divjega odlagališča, nato pa je z novelacijami tega začasnega dokumenta prišlo do največje kompostarne v Sloveniji. "Leta smo se spraševali, kako je bilo možno takšen objekt zgraditi na zemljišču, ki je poplavno območje, zaščiteno kot naravna vrednota, Natura 2000 in v neposredni bližini katerega je vodno črpališče - sedaj vemo," je komentiral Bezjak.

Igor Napast

Dodaja, da se je župan realnega stanja "dobro zavedal", saj da jim je vpogled v dokumentacijo, ki je razkrila manipulacije, dolgo onemogočal, poleg tega pa je "še nekaj dni pred sprejetjem občinskega prostorskega načrta sam obvestil krajane, da se bori za njihove pravice in ve, da kompostarna ni pravilno umeščena v prostor". V Zvezi Moja Mura problematizirajo tudi nakup zemljišča, na katerem stoji kompostarna. Današnji lastnik ga je leta 2003 kupil kupil od Sklada kmetijskih in gozdnih zemljišč, a ker je zemlja v priobalnem pasu Mure, to naj ne bi bilo zakonito. 

Sašo Bizjak
Ceršak - javni shod protest proti kompostarni - kompostarna - smeti smrad -
Sašo Bizjak

Kompostarna Ceršak je v lasti podjetja Kogal oziroma Karlija Udovičiča in se nahaja na poplavnem območju reke Mure v neposredni bližini avstrijsko-slovenske meje, kjer je po podatkih STA odloženih približno 150.000 ton odpadkov. Po navedbah Zveze društev Moja Mura obstaja resna nevarnost, da bi v primeru poplav prišlo do onesnaženja bližnjih vodnih virov, ki oskrbujejo več kot 100.000 prebivalcev severovzhodne Slovenije. Izpostavljajo še, da ovadba vsebuje obsežno dokumentacijo, pridobljeno s pomočjo preiskav in pravnih strokovnjakov. "Verjamemo, da je tožilstvo zdaj v fazi, ko nima več nobenega dvoma glede zakonitosti našega primera. Nemudoma zahtevamo odstranitev vseh odpadkov s tega območja in takojšnje zaprtje kompostarne Ceršak," je za STA dejal predsednik Zveze društev Moja Mura Samo Tuš. Zveza poudarja, da primer kompostarne Ceršak kaže na širše težave delovanja pravne države in pomanjkanje nadzora nad okoljsko občutljivimi območji.

Ceršak - Kompostarna Ceršak - Okolje - Narava - Okolje - Onesnaženje - ogrožena podtanica - smrad se širi iz kompostarne - izhlapevanje nevarnih plinov - kompostiranje - kompost - ogorčenje občanov - reka Mura -
Andrej Petelinsek

"Ker z vsebino ovadbe nisem seznanjen, morebitnih obtožb ne morem komentirati. Lahko pa odgovorno zatrdim, da svojo funkcijo opravljam zakonito in pri tem spoštujem vso veljavno zakonodajo," se je odzval župan Žvab. Poudarja, da je svojo župansko funkcijo začel opravljati leta 2014, "vse, kar pa zadeva navedbe Društva Moja Mura, pa se je dogajalo v obdobju pred tem". Dodaja, da bo vsa pojanila podal za to pristojnim organom, "ko in če bo do kakršnegakoli postopka sploh prišlo".

Ste že naročnik? Prijavite se tukaj.

Želite dostop do vseh Večerovih digitalnih vsebin?

Naročite se
Naročnino lahko kadarkoli prekinete.

Več vsebin iz spleta