Kakšna je trenutno sestava koalicije mariborskega župana Saše Arsenoviča, ni povsem jasno. Na torkovem srečanju naj bi partnerji sklenili aneks h koalicijskemu sporazumu, a ga Levica ni podpisala in je županu sporočila, da bo odslej delovala v opoziciji, v Listi za pravičnost in razvoj (LPR) pa so želeli, da bi o tem najprej odločal svet stranke, na kar je župan njihov status zamrznil. In ker je tudi v koalicijski pogodbi v 22. členu zapisano, da se lahko ta spreminja ali dopolnjuje s soglasjem vseh koalicijskih partnerjev, ostaja odprto vprašanje, kdo je sploh član koalicije.
Šega: Sporna širitev koalicije z Zinrajhom
In v čem je problem aneksa? Župan je v koalicijskem sporazumu spremenil nekaj členov in predlagal, da k sporazumu pristopita samostojna svetnica Jelka Kolmanič, ki je bila članica koalicije že kot predstavnica Desusa, a je nato iz stranke izstopila, in samostojni svetnik Zvonko Zinrajh, ki je bil v mestni svet izvoljen na listi SDS, a je že kmalu po volitvah iz stranke izstopil. Za Levico je bila sporna širitev koalicije z Zinrajhom, menda zaradi njegovih stališč, ko je deloval še v SDS-u. Mestni svetnik Levice Vladimir Šega ob tem tudi opozarja, da je tak aneks neveljaven, če ga ne podpišejo vsi pogodbeniki.
"Ni prišlo do razkola z županom, razšli smo se brez zamer. Ne vidimo neke dodane vrednosti delovanja v koaliciji, ki ni bila nikoli poligon za dogovarjanje, temveč le za spoznavanje z dejstvi. Res je, da smo imeli tudi različne poglede ob določenih temah, kot je prodaja Farmadenta, ampak to ni bil glavni razlog za izstop, saj je normalno, da imamo različna mnenja, ki jih potem usklajujemo," nam je povedal Šega. Z drugo članico Levice v mestnem svetu Tatjano Frangež sta tudi doslej glasovala po svoji vesti in tako bo še naprej, je poudaril Šega.
Auer: Župan krši koalicijsko pogodbo
Prvi mož LPR Stojan Auer nima težav s priključitvijo Zinrajha, pravi, čeprav se sprašuje, ali je modro en mesec pred vladnim obiskom, ki bo ključen za prihodnost projektov v Mariboru, v koalicijo uradno povabiti "največjega kritika te vlade". Zmotilo ga je, da je župan Arsenovič njihov status v koaliciji zamrznil in mu onemogočil sodelovanje na sklicani koordinaciji koalicije po tem, ko mu je povedal, da aneksa ne more podpisati, preden o tem ne odločijo organi LPR.
"Podpisana koalicijska pogodba predvideva, da se lahko do predloga opredelimo v roku enega meseca, zdaj sem imel na voljo le nekaj ur," Auer opozarja, da župan krši koalicijsko pogodbo. Ob tem še ugiba, ali na srečanje ni bil vabljen tudi zaradi dnevnega reda, na katerem so bili proračuna za leti 2021 in 2022 in nov poskus privatizacije Farmadenta, ki mu v LPR nasprotujejo. Nadaljnje sodelovanje v koaliciji je tako pod velikim vprašajem - pa ne samo zaradi nezadovoljstva v LPR, zaradi številnih Auerjevih kritik naj bi o smiselnosti sodelovanja razmišljal tudi Arsenovič.
Rotar: Morali bi več komunicirati
Kaj se dogaja v mestni koaliciji, smo se pogovarjali tudi z Josipom Rotarjem iz Liste kolesarjev in pešcev, ki je s štirimi svetniki druga najmočnejša svetniška skupina v koaliciji. "Škoda za izstop svetnikov Levice, a sem prepričan, da bosta še naprej podpirala dobre projekte. Glede Auerja pa mora tudi župan razmisliti, kako naprej," razlaga Rotar. Meni, da je največja šibka točka te koalicije, da premalo komunicirajo.
Lista kolesarjev in pešcev ostaja del koalicije, saj so zato šli v politiko, da nekaj naredijo, to pa je lažje v koaliciji, poudarja sogovornik. "A časa ni več veliko. Županova ekipa se res trudi in dela, a doslej je bila večina realiziranih projektov iz časov prejšnjega župana," je še povedal Rotar.