Koalicijska trenja: Naprej z majavih 29 ali zanesljivih 23

Aljoša Peršak Aljoša Peršak
27.05.2019 18:06

Zapleti ob imenovanju četrtega podžupana poglobili razpoke v koaliciji: SD kritični do koalicijskih partnerjev, Matic Matjašič jim vrača žogico o trgovanju ter problematizira "kolesarjenje, pešačenje in pravičnost", v LKP in LPR pa poudarjajo, da so v koalicijskem programu bolj pomembne teme.

Do knjižnice priljubljenih vsebin, ki si jih izberete s klikom na ♥ v članku, lahko dostopajo samo naročniki paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Glasovno poslušanje novic omogočamo samo naročnikom paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Poslušaj
Saša Arsenovič se sprašuje, ali naj koalicija v taki obliki sploh še ostane skupaj.
Andrej Petelinšek

Koalicijski partnerji soglašajo z namero, da se po predpisanem postopku spremeni statut Mestne občine Maribor tako, da lahko župan imenuje do štiri podžupane. Tako piše v 16. členu Koalicijskega sporazuma o sodelovanju, ki ga je med 26. februarjem in 7. marcem v treh etapah podpisalo kar dvanajst strank in list, kar naj bi županu Saši Arsenoviču zagotavljalo 29 glasov v mestnem svetu. Ker je za spremembo statuta zahtevana dvotretjinska večina, torej 30 glasov, se je v javnosti večinoma ugibalo, kateri opozicijski svetnik bo pretehtal na politični tehtnici, toda Arsenoviču se je pri tem načrtu nepričakovano zgodila - koalicija. Opozicijski glas je na prvem glasovanju namreč prispeval Zvone Zinrajh, ki je izstopil iz SDS, a je zmanjkal glas odsotnega Branislava Rajića iz SMC. Ko je župan nato skušal statut spremeniti kar na dopisni seji, se je temu načinu uprlo sedem koalicijskih svetnikov (trije Liste kolesarjev in pešcev, dva Liste za pravičnost in razvoj ter Melita Petelin in Tatjana Frangež iz Levice).

Današnji podpis koalicijskega sporazuma v mestni hiši Rotovž
Sašo Bizjak

SD: Trgovanje v koaliciji je nesprejemljivo

Na zaplete ob poskusu imenovanja četrtega podžupana so se odzvali Socialni demokrati, pri čemer velja izpostaviti, da je bila prav mestna svetnica SD Alenka Iskra predvidena za ta položaj. "Večno usklajevanje in trgovanje o vnaprej napovedanem in usklajenem predlogu je nesprejemljivo in nekonstruktivno," je kritičen predsednik mariborskih SD Damjan Cvetko, ki je koalicijske partnerje opozoril, da mestna občina ne more biti tržnica. Kdo naj bi trgoval, Cvetko ni želel biti konkreten. Poudaril pa je, da se je nujno treba "začeti ukvarjati s projekti in z razvojem mesta in ne s kadrovskimi ter drugimi potrebami posameznikov v koaliciji".

Matjašič: Moj glas ni naprodaj

Da je trgovanje v koaliciji nesprejemljivo, se strinja Matic Matjašič, edini svetnik iz Liste mladih. Povezujemo, a je obenem razkril, da so ga na dan glasovanja klicali prav iz SD.
"Užaljena stranka, ki v sporočilu za javnost nas koalicijske partnerje označuje za izsiljevalne in trgovalne, je ista stranka, ki me je na dan glasovanja klicala, 'kaj hočem' za glasovanje, vendar sem dal jasno vedeti, da moj glas ni naprodaj," pravi Matjašič.

"Župan je očitno pozabil na koalicijo"

Matjašič tudi razmišlja, zakaj prihaja v koaliciji do trenj: "Župan Arsenovič dela dobro, a mu manjka komunikacije in dialoga. Brez dvoma je opaziti očitne pozitivne spremembe v delu na MOM, župan z nekaj ožjimi sodelavci je že skoraj deloholično zagrizel v delo in številne projekte, a pri tem očitno pozabil na koalicijo. V koaliciji manjka komunikacije, sodelovanja, ne nazadnje vključevanje nas, ki dobro poznamo različna področja v mestu, v delo župana z ožjo ekipo. Na to sem župana opozoril že večkrat, danes to prvič izpostavljam javno."

Matic Matjašič (v sredini) je eden najbolj aktivnih mestnih svetnikov. Ob njem sedita Igor Jurišič in Tatjana Frangež.
Igor Napast

Rotar: Izjava župana je nepremišljena

In kako naprej? V Listi kolesarjev in pešcev menijo, da je treba spoštovati načela demokratičnosti, partnerstva in vzajemnega spoštovanja, ki so ga opredelili v koalicijski pogodbi. Spreminjanju statuta preko dopisne seje so nasprotovali, saj bi po njihovem s tem v slovenskem političnem sistemu ustvarili do zdaj neviden precedens. "Izjava župana o razpadajoči koaliciji se nam zdi nekoliko ponesrečena in nepremišljena, saj s tem meče slabo luč tudi na vse druge resne partnerje. Dejstvo je, da se pravih točk v koalicijskem programu sploh še nismo dotaknili," opozarja Josip Rotar, predsednik LKP.
Prvi mož LPR Stojan Auer je ponovil, da za spreminjanje "mariborske ustave" ni bil izbran pravi način. "Če je župan prepričan, da smo zaradi takšnega stališča v pravnem razumevanju poslovnika izgubili kredibilnost za nadaljnje sodelovanje, to obžalujemo. A hkrati razumemo, saj so v Preboju za boljši Maribor za nas bolj pomembne druge prioritete kot spreminjanje statuta po e-mailih," je dejal Auer.

​Petelinova: Nisem glasovalni stroj

Od redne seje mestnega sveta pa je mnenje spremenila Melita Petelin, ki tudi ob morebitnem ponovnem glasovanju ne bo podprla spremembe statuta. "Po prvem glasovanju so bili člani moje liste zelo kritični. Po pogovoru smo soglasno sklenili, da takšnega predloga ne morem podpreti. Ne morem preko stališča moje liste, saj imam odgovornost do volivcev, ki so nas podprli. Z županom sem vedno dobro sodelovala, toda nisem glasovalni stroj," je pojasnila Petelinova.

Ste že naročnik? Prijavite se tukaj.

Želite dostop do vseh Večerovih digitalnih vsebin?

Naročite se
Naročnino lahko kadarkoli prekinete.

Več vsebin iz spleta