Komentarji po Večerovem soočenju: Kdo je blestel, kdo ima rezerve

Branko Žnuderl, Zdravko Zupančič, Nomi Hrast, Matej Lunežnik in Peter Simonič so ocenili nastop županskih kandidatov na Večerovem soočenju v Narodnem domu.

Do knjižnice priljubljenih vsebin, ki si jih izberete s klikom na ♥ v članku, lahko dostopajo samo naročniki paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Glasovno poslušanje novic omogočamo samo naročnikom paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Poslušaj
Večerov novinar in urednik Aljoša Peršak je soočil Lidijo Divjak Mirnik, Franca Kanglerja, Saša Arsenoviča in Andreja Fištravca. 
Andrej Petelinšek

Laž, da ne laže

Branko Žnuderl, samostojni podjetnik, raziskovalec javnega mnenja: "Če tem štirim po predvolilni javnomnenjski raziskavi kaže najbolje, potem so moji pogledi na to, kdo naj bo župan, bistveno drugačni od povprečnega sodelujočega v anketi. Nisem volivec v Mariboru, če bi bil, glasu ne bi mogel oddati. Župan se mora znati jasno izražati, obvladati osnove retorike. Posebej sem pozoren na določene stavke. Fištravec je dejal, da so iz Vanja odšli vsi varilci. Divjak Mirnikova, da nikoli ni lagala. Kangler je dejal, da so vsi pozabili na Pekarno. Arsenovič, da bo dvignil kakovost življenja vsem. Vsi ti stavki so absolutne trditve, ki pa najverjetneje ne držijo." 

Branko Žnuderl
Boris Vugrinec

Osredotočenost je omahnila

Dr. Zdravko Zupančič, Šola retorike Z&Z: "Dve uri na nogah pod kamerami je dokaz dobre telesne pripravljenosti vseh štirih. Je politična neizkušenost Arsenoviča slabost? Nenehno je upogibal in ravnal mikrofon. A ko je odprl snov, ki jo obvlada, so se lapsusi izgubili v prepričljivem slogu. Fištravec se je zapletel v lastno mrežo obljube o pet tisoč delovnih mestih. ​Osredotočenost je omahnila v brezštevilne papirje na pultu. Spretnost krcanja vlad v Ljubljani je bil premišljen argument domoljubja. Govorica Kanglerja je bila očiščena mašil, z dramatičnimi odtenki glasu in premori. Dovolj za naziv govorniškega prvaka na odru. Naniza vsem znana imena, slika najljubše mestne akvarele in dominira z aktualizacijo nostalgije. Zazna čas za humor, čeprav so njegovi nasmehi na meji posmeha. Divjak Mirnikova je po nepotrebnem pristala na vlogo dame, ki počiva, medtem ko se trije dajejo. Škoda, da se njena spoštljiva strogost do "porednih" ni nadaljevala. Zablestela je v prekratkih trenutkih. Premalokrat "divja" in prevečkrat "mirna". Z največjo rezervo."

Dr. Zdravko Zupančič, strokovnjak za retoriko
Osebni arhiv

Premalo rešitev

Nomi Hrast, študentka: "Debata je bila sicer zelo zanimiva, pogrešala pa sem predloge za prihodnost. Več je bilo političnega pikanja, oziranja v preteklost kot predlogov, kako bi izboljšali položaj prebivalcev v mestu. Tudi debata o stanovanjski problematiki mladih ni imela plodnih zaključkov, a mladinska problematika se ne bo izboljšala sama od sebe. Konkretnih idej, ki bi bile podlaga za sliko, kako bi kandidati kot župani vodili občino, je bilo še vedno premalo. Zdi se tudi, da ne poznajo vzrokov, zakaj mladi odhajajo, morali bi jim prisluhniti in z njimi iskati rešitve. Šele s tem se bo začela reševati mladinska problematika v mestu."

Nomi Hrast
Sašo Bizjak

Slovenski virus blatenja

Matej Lunežnik, psiholog in mentalni trener: "Soočenje sta zaznamovala napadalna drža in podtikanje župana Fištravca, ki je želel z nizkotnimi nesmisli diskreditirati Arsenoviča. Zanimivo je, da se slovenski nacionalni virus - blatenje uspešnih posameznikov - tako dobro počuti v telesu sedanjega župana. S to držo izraža nestrpnost in strah pred porazom. Kangler dobro besedno in prezentno nastopa in je dobro pripravljen na soočenje, obnaša se zelo spoštljivo, za moj okus celo malo preveč. Človek dobi občutek, da tudi, ko pride domov, ženo pozdravi s 'spoštljiva cenjena gospa'. Mirnikova se dobro drži v tem petelinjenju in ima pravi pristop, kjer se prepirajo moški, ženska dobi. Arsenovič je iskren v poslanstvu, da želi narediti nekaj dobrega za mesto, ni pa vešč besedičenja. Ampak besede nam ne bodo dale kruha."

Matej Lunežnik
Osebni arhiv

Obstala v preteklosti

Peter Simonič, etnolog, predavatelj na Filozofski fakulteti v Ljubljani: "Fištravec niha med ostro cinično retoriko in na trenutke zelo dobro premišljeno argumentacijo. Videlo se je, da imata s Kanglerjem vpogled. Ne moreta pa izstopiti iz pretekle časovne sheme, iz katere ju je voditelj skušal preusmeriti v prihodnost. Kangler ima največ kilometrine, a pri njem je vse zapakirano v maksime. Divjak Mirnikova je dajala vtis poštene, zagnane osebe, vidi se, da je učljiva. Spretno se je predstavila kot profesorica, kar je zgolj njena izobrazba. Arsenovič ni tehnokrat, zato se tako tudi ne izraža, ampak so njegovi odzivi človeški. Imamo pa tudi shizofreno situacijo, dvotirni sistem. Župana in mestni svet in takšna situacija tudi spodbuja šerifovstvo."

Peter Simonic Avtor Igor Napast
Igor Napast
Ste že naročnik? Prijavite se tukaj.

Želite dostop do vseh Večerovih digitalnih vsebin?

Naročite se
Naročnino lahko kadarkoli prekinete.

Več vsebin iz spleta