Lekarna Tabor v Ljubljanski ulici 9, pri UKC Maribor, ki je tudi dežurna lekarna, bo od petka zaprta zaradi večmesečne prenove. Začasno se bo preselila v prostore v neposredni bližini na Trgu revolucije 3, kjer bodo od ponedeljka, 23. novembra, ponujali enake storitve, le na izdelavo zahtevnejših magistralnih pripravkov bo treba počakati kakšen dan več, so poudarili v Lekarnah Maribor in dodali: "Po večmesečni prenovi bo lekarna Tabor sodobnejša in do uporabnikov bolj prijazna lekarna." Dežurstvo bo v tem času potekalo v lekarni Center v Gosposki ulici 12.
Nimajo recepta, potrebujejo pa zdravilo
Kako pa ena najbolj obiskanih lekarn v mestu deluje v času pandemije koronavirusa, ko farmacevti velikokrat predstavljajo edini stik s pacienti? "Farmacevti smo vedno bili in smo tisti prvi možni stik s pacientom, ki ima problem. Do zdravnika tudi v normalnih razmerah ne gredo vsi," pojasni vodja lekarne Tabor Janja Laure Zupančič in nadaljuje: "Najbolj ranljiva populacija so starejši, ki niso vešči pošiljanja e-pošte in uporabe pametnih telefonov." Včasih na primer nimajo recepta, potrebujejo pa zdravilo. Takrat na pomoč priskočijo farmacevti, ki skušajo vzpostaviti stik z osebnim zdravnikom. "Naši kolegi pogosto kličejo, pošiljajo e-pošto in skušajo zagotoviti, da pacient dobi ustrezno zdravilo," razlaga sogovornica.
V času epidemije upoštevajo vse predpisane ukrepe. V lekarno lahko glede na predpise vstopijo največ trije pacienti, zaposleni pa skrbijo za razkuževanje, zračenje, čiščenje prostorov, na dve uri menjavajo zaščitne maske. Skrbijo tudi, da dobi zdravilo vsak, ki ga potrebuje. "Pred kratkim smo družini, ki potrebuje mesečno zdravilo za otroka, uredili tudi dostavo. Povezani smo namreč z občinsko civilno zaščito," pojasni Zupančičeva. Čeprav gre za lekarno v bližini UKC-ja, še do zdaj na srečo niso imeli nobenega primera okužbe med zaposlenimi.
"Se pa žal vsak dan zgodi, da nekdo, ki je pozitiven na novi koronavirus, vstopi v lekarno in dvigne zdravila na recept"
Dežurno okence za tiste z znaki okužbe
V času koronavirusa so tudi čez dan aktivirali dežurno okence, ki je namenjeno imunsko oslabljenim in tistim, ki zaradi respiratornih znakov okužbe ne smejo vstopiti v lekarno: "Se pa žal vsak dan zgodi, da nekdo, ki je pozitiven na novi koronavirus, vstopi v lekarno in dvigne zdravila na recept. Kljub vsem opozorilom na vratih lekarne, v medijih, pri zdravnikih," izpostavlja Janja Laure Zupančič. Za takim pacientom morajo takoj razkužiti in prezračiti prostor.
Kako pa se na ukrepe odzivajo uporabniki? "Večinoma so zelo razumevajoči in potrpežljivi. Razumejo, da je treba počakati zunaj, hvaležni so za vsak nasvet," odgovori sogovornica. "Se pa zdaj in tudi v normalnih razmerah najdejo posamezniki, ki so nezadovoljni, nas krivijo, ker jim nočemo izdati zdravil, ki jih ni na kartici," doda v isti sapi. Nekateri tudi nočejo nositi maske, takim jo takoj ponudijo. Vendar pa zadnje tedne opažajo, da ljudje maske nosijo bolj pravilno kot v prvem valu. Ljudje so tudi bolj ozaveščeni, opažajo namreč povečanje prodaje vitamina D, tudi vitamina C in cinka. Potrudijo se, da najprej ponudijo zdravilo, šele na to prehransko dopolnilo. Zupančičeva sicer svetuje še poseganje po aminokislinah, zdrav način življenja in počitek. "Če čutiš, da nisi tak kot običajno, je pomembno, da se odpočiješ," poudari vodja Lekarne Tabor.