Potem ko je graška Magna Steyr sredi junija začasno zaprla lakirnico v občini Hoče - Slivnica, zaposlene pa napotila na delo v Gradec, jih tam dela 140, medtem ko jih v hoški lakirnici ostaja okoli 40, so nam odgovorili iz Magne. Dodali so še, da jih večina uporablja organiziran avtobusni prevoz, ki delavce odpelje v Gradec iz Hoč in nazaj. "Delovna mesta, ki smo jih ponudili, so skladna z usposobljenostjo posameznika in razpoložljivostjo delovnih mest v graški tovarni. Delajo pa v različnih izmenah," še odgovarjajo v Magni in zanikajo, da naj bi večino iz Slovenije napotenih delavcev prerazporejali v nočno izmeno.
18,5
milijona evrov subvencij je do konca leta 2019 država že plačala Magni Steyr
Zaradi brexita visi projekt Jaguar
V Magni še upajo, da bodo ohranili veliko večino sodelavcev iz hoškega obrata, manjši del zaposlenih pa se je odločil za nadaljevanje poklicne poti izven Magne. Teh je manj kot dvajset, avtomobilskega giganta, ki se sooča s posledicami novega koronavirusa, pa zapuščajo po prekinitvi delovnega razmerja iz poslovnih razlogov.
Glede na to, da so preostali zaposleni podpisali pogodbe o zaposlitvi za določen čas do 31. decembra letos, bi lahko sklepali, da tekočih trakov v lakirnici tudi konec leta in v začetku prihodnjega še ne bodo zagnali. Neuradno lahko lakirnica v Gradcu trenutno stanje naročil zadovolji že v štirih dneh na teden, zato naj bi razmišljali celo o prilagajanju skrajšanega delovnika. Trdi brexit in omejevanje trgovanja med Veliko Britanijo in EU pa sta dodaten udarec za projekt Jaguar, katerega karoserije so lakirali v Hočah.
Nova tovarna na Slovaškem
Magna je konec avgusta s predstavniki slovaške vlade v mestu Kechnec postavila temeljni kamen za novo tovarno, ki naj bi jo zgradili do avgusta prihodnje leto. Razprostirala se bo na 7675 kvadratnih metrih in bo sprva omogočila 50 delovnih mest. Gre za četrto lokacijo Magne na Slovaškem, v njej pa bodo izdelovali sestavne dele za BMW Group.
Ob polletju s 386 milijoni dolarjev izgube
Poleg tega je imela ta avstrijsko-kanadska multinacionalka v drugem četrtletju za kar pet milijard ameriških dolarjev manj prihodkov, prvič je poslovala tudi z izgubo. V drugem kvartalu je bilo te za 674 milijonov dolarjev, na poletni ravni do konca junija pa je znašala 386 milijonov dolarjev. Precej so padli tudi prihodki, saj so v prvem letošnjem polletju ustvarili 13 milijard dolarjev prihodkov, kar je za 37 odstotkov manj kot v istem obdobju lani.
V Magni Steyr sicer še vedno zatrjujejo, da nameravajo kljub turbulencam na avtomobilskem trgu izpolniti vse obveznosti iz pogodbe s slovensko državo, vključno s pogoji za 18-milijonsko subvencijo, po katerih morajo do oktobra 2022 zaposliti 404 ljudi, do leta 2027 pa skupaj tisoč. Spomnimo, da je država Magni subvencijo izplačala v celoti, in sicer tri milijone evrov v letu 2017, 9,6 milijona evrov v letu 2018 in lani še 5,9 milijona evrov. Če ne izpolnijo pogodbenih obveznosti, bodo morali pomoč vrniti z obrestmi, kar bi lahko zneslo okoli 22 milijonov evrov.