Malečnik: Kako so reševali zaščiteni topol

Oskar Neuvirt
17.07.2022 03:00

Na eni od znamenitih, zavarovanih dreves v Malečniku se je pojavila nevarna razpoka.

Do knjižnice priljubljenih vsebin, ki si jih izberete s klikom na ♥ v članku, lahko dostopajo samo naročniki paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Glasovno poslušanje novic omogočamo samo naročnikom paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Poslušaj
Beli topol pred poškodbo
Oskar Neuvirt

Na območju Malečnika so tri naravne (drevesne) znamenitosti. Smreka velikanka v Vodolah, stara lipa v Grušovi, ki je z obsegom 9,9 metra najdebelejše drevo v občini, in orjaški dvodebelni beli topol v Celestrini. Prav topol ima zanimivo zgodbo. Po dostopnih podatkih je začel rasti okrog leta 1955. Domačini vedo povedati, da je ob cesti in ob strugi Drave stal sam in jim je služil kot sidro za razvlačenje oziroma ravnanje betonskega železa. Med označevanjem vseh treh dreves so leta 2018 opazili, da je vzdrževalec ceste drevesu odrezal tri večje debele veje. Očitno niso vedeli, da imajo opravka z naravno zaščiteno vrednoto.

Obe debli so povezali.
Oskar Neuvirt

Močan veter 20. junija letos je v večernih urah poškodoval topol. Na deblu je nastala močna razpoka. Kot skrbnik teh dreves sem v imenu Turističnega društva Malečnik naslednji dan obvestil vse pristojne službe. Grozila je nevarnost, da bi v naslednji nevihti vsaj eno deblo padlo. Takoj so se odzvali iz Zavoda RS za varstvo narave, skupna služba za varstvo okolja pri MOM. Aktivirali so arboristko Tanjo Grmovšek. Sklenili so, da je treba povezati obe debli nekje na dveh tretjinah njegove skupne višine, ki je 36 metrov. S tem bi preprečili porušitev drevesa. V drugem sklopu sanacije pa ji na spodnjem delu debla namestiti eno ali dve kovinski povezi.

Omenim naj, da sem vsak dan opazoval razpoko na drevesu, ki se je ob vsakem vetru razširila za kak centimeter. Vseh deset dni sem spremljal vremenske razmere in trepetal, da se ne pojavi kakšna močnejša nevihta. Koliko je drevo znano med krajani, naj pojasni podatek, da sem v treh dneh prejel 17 klicev krajanov, da so opazili razpoko na drevesu.

Topol leta 1963 iz zasebnega arhiva Alojza Kavčiča
Osebni arhiv

Skupna služba za varstvo okolja na čelu s Cvetko Slana je nemudoma našla izvajalca del, to je družba V5 Miran Zemljič in akcija se je začela 30. junija zgodaj zjutraj. Avtodvigalo s košaro se je dvignilo na 25 metrov in spreten delavec je namestil posebne poveze na obe debli. Poseg je spremljal predstavnik Zavoda RS za varstvo narave. Okrog dvanajste ure smo si vsi oddahnili. Topol je za nekaj časa zavarovan. Pri turističnem društvu se zavedamo pomena teh naravnih vrednot in smo za vso ekipo pripravili malico v prostorih gasilskega društva.

Ob našem orjaku v Malečniku pa se le ustavite in poiščite 50 metrov pred drevesom označevalno tablo z vsemi informacijami.

Ste že naročnik? Prijavite se tukaj.

Želite dostop do vseh Večerovih digitalnih vsebin?

Naročite se
Naročnino lahko kadarkoli prekinete.

Več vsebin iz spleta