V dneh, ko smo zaradi preprečevanja širitve okužbe s koronavirusom po vsej državi obtičali doma, se mnogi pospešeno lotevajo generalnih spomladanskih čiščenj. Prosti čas in vreme namreč dopuščata, da se končno rešimo nepotrebne navlake, ki se nam je leta nalagala v omarah in drugod po stanovanju, pod stopnicami, na podstrešjih, v kleteh, garažah, na terasah, pa tudi, da uredimo vrtove in sadovnjake. A ker je Snaga zaradi epidemije prejšnji ponedeljek do preklica zaprla vrata vseh zbirnih centrov v Mariboru in okoliških občinah, se prebivalci območij, kjer se že sicer spopadajo s problemom divjih odlagališč, upravičeno bojijo nove ekološke bombe.
Da bo zmagala solidarnost, ne egoizem
"Ne glede, kolikokrat smo z različnimi akcijami že odstranili smeti iz gozda, mirno lahko govorimo v tonah, je dejstvo, da se odlaganja na črno že sicer zelo rada hitro ponovijo. Glede na sedanje ugodne razmere za razcvet divjih odlagališč smo prebivalci v okolici Stražuna tako precej napeti in lahko le upamo, da bosta zmagali zdrava pamet in solidarnost ter ne egoizem. Da nas bodo izredne razmere naučile vsaj, da smo vsi sosedje, in kar stoji pred mojimi vrati, bo jutri morda že pred vašimi," je kritičen občan Janko Sitar. "Tukajšnja prst ni edina ogrožena zaradi morebitnega izliva nespametno odvrženih strupov. Kršitelji pozabljajo na gorenje, najpogosteje gum, ki se lahko spontano vžgejo in nam uničijo domove," še opozori Sitar. Vsem polaga na dušo, da "teh nekaj dni, pa tudi če bo treba tednov, smeti obdržite pred svojim pragom. Če so čakale do zdaj, lahko še do konca aprila."
- Skrbno ločujte odpadke in ločeno zbrane odnašajte v za njih namenjene zabojnike na ekoloških otokih.
- Z odpadki ravnajte racionalno, pred odlaganjem v zabojnik jih stisnite in tako zmanjšajte njihov volumen.
- V tem času je toliko bolj pomembno, da premišljeno ravnate z odpadki in jih ustvarite čim manj.
- Odpadkov ne odlagajte v naravo, saj s tem svoje okolje še bolj obremenjujete.
"Teh nekaj dni, pa tudi če bo treba tednov, smeti obdržite pred svojim pragom"
Problem je širši, ker so meje zaprte
Da prvo odlaganje sproži niz drugih in naenkrat se stanje pospešeno slabša, dobro vedo tudi na območju Limbuša, v drugem najprivlačnejšem in najnevarnejšem predelu, kjer se že deset let borijo z odvrženimi odpadki v prostornini nekaj kamionov. Zato tamkajšnja prebivalka Jožica Nekrep pristojne na Snagi prosi, naj v obstoječih razmerah vrata obeh zbirnih centrov morda odprejo zgolj za uro ali dve v tednu oziroma ljudem sporočijo, kako dolgo naj potrpijo, "saj je vsako čakanje lažje, če veš, kdaj ga bo konec", je prepričana.
A problem z odvozom odpadkov je veliko širši, kot se zdi na prvi pogled, izvemo.
Snaga na robu zmogljivosti
Snaga je konec prejšnjega tedna na ministrstvo za okolje in prostor naslovila poziv, naj čim prej zagotovijo odvoz odpadne embalaže in odpadnih nagrobnih sveč, ki se v njihovem prehodnem skladišču kopičijo že od predlanskega leta. Trenutno na prevzem čaka že 1013 ton odpadne embalaže, od tega so 276 ton zapečatile pristojne inšpekcijske službe, in 153 ton odpadnih nagrobnih sveč. "Neurejenost razmer pri prevzemu obeh vrst odpadkov je zmogljivosti Snage pripeljala do roba. Trenutne razmere lahko v skrajni posledici vodijo v resno ogrožanje tako zdravja kot varnosti ljudi," opozarjajo v Snagi, kjer na odziv ministrstva še čakajo.
Prilagodite svoje navade
Prav zaradi preventivnih ukrepov za zaščito zdravja so zato ravnali podobno kot ostala komunalna podjetja po Sloveniji in trenutno ne morejo napovedati, kdaj bodo zbirni centri ponovno odprti. Vsaj ekološki otoki, ki jih v Mariboru najdemo na več kot tisoč lokacijah in na katerih ločeno zbirajo papir (zabojnik z modrim/rdečim pokrovom) ali steklo (zabojnik z belim/zelenim pokrovom), ostajajo dostopni 24 ur dnevno in jih redno, po koledarju odvozov, praznijo.