Vodja urgentnega centra UKC Maribor Roman Košir je razkril, da je UKC moral priskočiti na pomoč Zdravstvenemu domu dr. Adolfa Drolca zaradi odpovedi zdravnice urgentne službe in težav s kadrom družinskih zdravnikov. S kolegi iz zdravstvenega doma v urgenci pregledajo 83.000 pacientov letno, od tega jih 43.000 pregledajo zdravniki zdravstvenega doma, ki bolnike ustrezno napotijo naprej.
"Situacija nas resno skrbi. Zato opozarjamo vse deležnike zdravstvenega sistema, da so družinski zdravniki izjemno vitalni del ohranjanja urgentne dežurne službe in brez njih si ta trenutek dela v urgenci UKC Maribor ne predstavljamo," dodaja Košir.
Prosili za pomoč do oktobra
V urgentnem bloku v bolnišnici delajo tako zdravniki, zaposleni v zdravstvenem domu, in zdravniki iz UKC. Zdravstveni dom "prispeva" dvoje zdravnikov - družinski zdravniki dežurajo ponoči, ob praznikih in koncu tedna, zdravstveni dom pa ima tudi svojo službo nujne medicinske pomoči, to so zdravniki v urgentnih vozilih, helikopterju, ambulanti urgence ... Zaškripalo je prav pri tej ekipi, zapustila jo je zdravnica, ki bo odslej delala v ambulanti družinske medicine in ne več v urgentnem centru.
"Situacija nas resno skrbi"
Brez "družincev" ni urgence
Te termine bi sicer lahko polnili z zdravniki družinske medicine, poudarja Košir, a so ti že tako preobremenjeni, da dodatnega dela ne zmorejo. Maja Arzenšek, vodja službe splošne medicinske dejavnosti v zdravstvenem domu: "Opozarjamo na svojo situacijo, na obremenitve pri rednem delu, hkrati pa delamo tudi v dežurni službi, za kar naslednji dan nimamo prostega dneva, ampak nadaljujemo službo. Obremenitve so velikanske. Trenutno smo po sprejetju aneksa ena k splošnemu dogovoru prestavili obremenitve na september, kolikor bo v tem času sprejet tudi aneks dva in z njim financiranje."
Skupno je odpoved napovedalo 40 zdravnikov družinske medicine, kar pomeni 80 odstotkov vseh zdravnikov mariborskega zdravstvenega doma. Košir doda: "Tudi UKC Maribor ima svoje omejitve in ne znamo si predstavljati, kaj se bo zgodilo, če pride do odpovedi, to bo razpad sistema. Čez dan pride v urgenco UKC okrog 50 nenapotenih bolnikov."
Eksponentna rast obiska urgence
Dežurna služba zdravstvenega doma je začela delati v UKC Maribor leta 2001. Začeli so s 13.000 pregledanimi pacienti, leta 2009 so jih imeli 29.000, lani 43.000. "Stvar eksponentno narašča in te številke kažejo na disfunkcionalnost primarnega sistema, na to družinski zdravniki opozarjajo že 15 let. Žal prihaja do tako kritične situacije, da primarni zdravniki v takem sistemu ne želijo več delati," poudari Roman Košir. Razlogi za povečan obisk so raznoliki in večplastni: staranje prebivalstva, veliko ljudi nima izbranega zdravnika, vse pogosteje se odločajo za obisk zdravnika, tudi kadar to ni nujno potrebno, veliko pa gre pripisati čakalnim vrstam in razmišljanju "na urgenci ti bodo naredili vse".