Mariborska karitas: Radi bi pomagali 70 otrokom

Tatjana Vrbnjak Tatjana Vrbnjak
18.12.2019 17:26

Po lanskem manjšem odzivu na akcijo pomoči otrokom Več luči, več upanja pri Nadškofijski karitas Maribor letos upajo na ponovno večji odziv.

Do knjižnice priljubljenih vsebin, ki si jih izberete s klikom na ♥ v članku, lahko dostopajo samo naročniki paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Glasovno poslušanje novic omogočamo samo naročnikom paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Poslušaj
Branko Maček upa, da bodo z akcijo Več luči več upanja pomagali številnim otrokom. 
Igor Napast

Z akcijo Več luči, več upanja, s katero Nadškofijska karitas Maribor v adventno-božičnem času zbira denar za pomoč otrokom, si želijo letos pri plačilu prehrane, šole v naravi in drugih šolskih in obšolskih dejavnosti pomagati vsaj 70 otrokom. V mesečno pomoč v okviru akcije Več luči, več upanja bi torej letos radi vključili še vsaj dvakrat več otrok kot lani, ko so, pravi Branko Maček, predsednik Nadškofijske karitas Maribor, z akcijo, h kateri so ljudi k darovanju nagovarjali po spletu, zbrali 1809 evrov in s tem mesečno pomoč zagotovili 30 šolarjem. Potrebe so velike, samo v program Botrstva Nadškofijske karitas Maribor je vključenih 67 otrok, je dejal Maček.
​Akcija traja do 2. februarja 2020. K solidarnosti vabijo posameznike in tudi podjetja, da del denarja za poslovna darila v tem božičnem času namenijo v korist otrok. "Otrokom iz socialno šibkih družin želimo s primernimi oblikami pomoči omogočiti čim boljše možnosti, da ne bi bili zaradi raznih oblik stisk socialno ali kako drugače izključeni ter imeli slabše pogoje pri pridobivanju znanja," pravi Branko Maček.

Učno pomoč otrokom omogoča 21 prostovoljcev

Programe pomoči, s katerimi tako ali drugače pomagajo ljudem v stiski, so letos razširili z novo dejavnostjo: februarja so začeli izvajati učno pomoč za otroke z učnimi težavami. Omogočajo jo otrokom iz družin, ki jim karitas v Mariboru že sicer pomaga. 21 prostovoljcev (večina je študentov, mladih zaposlenih ali mlajših upokojencev) enkrat tedensko dve šolski uri zagotavlja učno pomoč do 20 učencem in dijakom. Letos je bilo vključenih 38 dijakov in osnovnošolcev in ob koncu prejšnjega šolskega leta se je pokazalo, da so bili tako šolarji kot starši s tem zelo zadovoljni. V novem šolskem letu so program nadaljevali. "Velika zahvala gre Tini Gajčer, šolski sestri, ki je prevzela vlogo koordinatorice med otroki in prostovoljci. Zahvala gre tudi študentom in študentkam iz Študentskega doma sv. Elizabete in drugim prostovoljcem, ki s svojim znanjem, talentom in podarjenim časom pomagajo otrokom z učnimi težavami," je dejal Maček. Lani so opravili 390 prostovoljskih ur.

Na vrata karitas trkajo tudi zaposleni

Nadškofijska karitas Maribor je letos v okviru svojih programov na različne načine (od plačila prehrane in šol v naravi do letovanj, zagotavljanja šolskih potrebščin in pomoči v programu Botrstvo, materinskega doma, donirane hrane...) pomagala 1751 otrokom, preko mreže župnijskih karitas pa skoraj še pet tisoč otrokom.
Branko Maček je ponovno izpostavil hude stiske mnogih posameznikov in družin, največje so, ko ljudje ne zmorejo poravnavati položnic za mesečne stroške in drugih sprotnih obveznosti. Pri uporabnikih vse pogosteje zaznajo težave s telesnim in duševnim zdravjem. Poleg brezposelnih na vrata karitas trkajo tudi zaposleni, vse več je upokojencev, ki kljub skromnosti težko preživijo s pokojnino. ​Karitas ljudem v stiski pomaga v okviru različnih svojih programov, a brez podpore in solidarnosti mnogih donatorjev in sofinancerjev programov karitas ne bi zmogli, je dejal predsednik Nadškofijske karitas Maribor in se jim za solidarnost in družbeno odgovornost zahvalil.

Ste že naročnik? Prijavite se tukaj.

Želite dostop do vseh Večerovih digitalnih vsebin?

Naročite se
Naročnino lahko kadarkoli prekinete.

Več vsebin iz spleta