Mariborska Snaga: Stojan Auer in Viljem Pozeb v nadzorni svet

Igor Selan Igor Selan
21.05.2019 17:23

Župani občin, ki so lastnice Snage, so sklep o zamenjavi nadzornikov sprejeli na korespondenčni seji. Ko bo vpis v sodni register uraden, naj bi novi nadzorniki direktorja Cveta Žalika zamenjali z Alanom Percem.

Do knjižnice priljubljenih vsebin, ki si jih izberete s klikom na ♥ v članku, lahko dostopajo samo naročniki paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Glasovno poslušanje novic omogočamo samo naročnikom paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Poslušaj
Andrej Petelinsek

Direktorovanje Cveta Žalika v Snagi se, kot kaže, izteka. Po neuradnih informacijah naj bi namreč mariborskemu županu Saši Arsenoviču uspelo prepričati župane preostalih desetih občin solastnic družbe za zamenjavo nadzornikov, potem ko sedanji v začetku maja Žalika niso želeli razrešiti.
Namesto Mateja Smrekarja, Mirka Šprinzerja in Nataše Petek, Vilibald Šabeder pa je 11. maja odstopil že sam, bodo po naših informacijah Snago po novem nadzirali mariborska mestna svetnika Stojan Auer (LPR) in Viljem Pozeb (Lista Franca Kanglerja - NLS), direktorica uprave občine Rače - Fram Zorica Zajc Kvas in Damijan Škrinjar, med letoma 2013 in 2016 nadzornik v Mariborskem vodovodu. Njihova prva naloga naj bi bila prav zamenjava Žalika in imenovanje začasnega direktorja. Za tri mesece naj bi to funkcijo prevzel direktor Energetike Alan Perc.

Snaga zavlačuje s sklicem skupščine

Medtem ko Pozeb, Kvasova in Škrinjar, ki so kandidature sicer potrdili, do uradnega prevzema funkcije ne želijo dajati izjav, pa je Auer na facebooku zapisal: "Postajam nadzornik Snage. Prvi ukrep bosta zahteva po zmanjšanju birokracije in racionalizacija uprave, privarčevani denar pa za delavce! Tiste, ki si v nasprotju s prenapihnjeno upravo zaradi težkih delovnih razmer to tudi zaslužijo!" Sklep o zamenjavi nadzornikov naj bi sicer župani dosegli na korespondenčni seji že prejšnji teden, uradni vpis v sodni register pa naj bi sledil v teh dneh.
Kot smo še izvedeli, se je Arsenovič za tak postopek zamenjave nadzornega sveta odločil, ker se v Snagi na zahtevo za sklic skupščine niso odzvali. "Zahtevka nikakor nismo ignorirali, je pa v pravni presoji. Ko bomo pridobili pravno mnenje, ali je tak zahtevek, kot smo ga prejeli, zakonit, bomo sprožili vse postopke v skladu z zakoni in družbeno pogodbo, ki jih zahteva lastnik," odgovarjajo iz Snage. Na vprašanje, kako dolgo lahko zavlačujejo s sklicem skupščine, pa odgovarjajo: "Družbena pogodba ne narekuje roka, v katerem mora biti sklicana skupščina od dne, ko je bil vložen zahtevek zanjo."

Odpravnina da ali ne

Da razrešitev direktorja ne more biti razlog za sklic korespondenčne seje skupščine, meni tudi sedanji predsednik nadzornikov Matej Smrekar. "Ta se lahko skliče le pri urgentnih zadevah, zamenjava direktorja pa ni urgentna stvar. Je pa res, da sedanji nadzorniki nimamo nič proti menjavi, prav je, da nastavijo svoje ljudi. Tudi sam sem že želel odstopiti, pa so me prepričevali, da bom s tem priznal krivdo," pravi Smrekar. Pojasni tudi, zakaj sedanji nadzorniki niso želeli razrešiti Žalika: "Razrešiti direktorja iz krivdnih razlogov ni mogoče čez noč. Dokler ni končana revizija, razlogov za to ni. Te lahko imaš, ali pa tudi ne, šele po koncu revizije. Če bi se izkazalo, da smo ga razrešili iz krivdnih razlogov, pa teh nato revizija ne bi potrdila, bi nas Žalik vsekakor lahko tožil."
Žaliku sicer po pogodbi pripada šest plač odpravnine, skupaj torej okrog 24 tisoč evrov bruto, in prav odpravnina naj bi bila kamen spotike. Župan Arsenovič je namreč mnenja, da bi Žalik moral položaj zapustiti brez nje, Žalik pa, da mu pripada.

Ste že naročnik? Prijavite se tukaj.

Želite dostop do vseh Večerovih digitalnih vsebin?

Naročite se
Naročnino lahko kadarkoli prekinete.

Več vsebin iz spleta