Bridž je odličen trening možganov, ima tudi terapevtske učinke, saj se igralec sprosti, pozabi na vse skrbi in tegobe. Zahteva zbranost, borbenost, hitre odločitve in vzdržljivost. Je tudi šport, ki ima podoben status kot šah, a veliko več kombinacij, je kraljica iger s kartami. Po mnenju poznavalcev je najpopolnejša in najzanimivejša igra, kar si jih je človek izmislil, in jo lahko igra vsak ne glede na starost, spol, poklic ali tekmovalne ambicije.
Prvi so ga igrali v Angliji
Bridž je igra z 52 kartami, ob njej za mizo sedijo štirje igralci, ki sestavljajo dva para. Igra se z vnaprej premešanimi in razdeljenimi kartami. Komplet kart je spravljen v oštevilčeni ovojnici s štirimi žepi, boardi. Igralci vzamejo vsak svoje karte iz žepov in jih po odigrani igri vrnejo v žepe. Boardi in igralci se potem zamenjajo, tako da na koncu vsi pari odigrajo partijo z vsemi boardi. Poudarek ni na neposrednem rezultatu drugih parov, temveč na primerjavi z drugimi pari. Partnerja med igro sedita eden nasproti drugemu in v začetku igre (licitacija) skušata čim bolj natančno napovedati, koliko vzetkov bosta dobila in s katero barvo kot adutom. Bridž se je razvil v Angliji v začetku prejšnjega stoletja, prvo evropsko prvenstvo je bilo leta 1932 na Nizozemskem, prvo svetovno leta 1935 v ZDA. V Sloveniji so bridž neorganizirano začeli igrati v dvajsetih letih prejšnjega stoletja, prvi klub na Slovenskem z nazivom Bridž klub Maribor pa je bil ustanovljen leta 1958.
V bridžu, podobno kot v šahu, moč igralcev določa naziv oziroma kategorija, ki si jo igralec priigra na tekmovanjih. Najvišji naziv je velemojster bridža. V Sloveniji je živečih enajst velemojstrov, zadnji, ki si je priigral ta naziv, je 71-letni Alfonz Šumer - Fonza iz Lovrenca na Pohorju, član Bridž kluba Maribor, ki bridž igra približno 35 let. Šumer je na podlagi točk, ki jih je osvojil na tekmovanjih doma in v tujini, drugo leto zapovrstjo tudi najboljši igralec bridža v Sloveniji.
S Pavlinom sta se odlično ujela
"Bridž klub Maribor ima kar tri velemojstre bridža, že v prejšnjih letih sta si naziv priigrala odlična igralca Silvana Rojko in Milan Pavlin, meni je to uspelo letos. Do naziva velemojstra bridža je trnova pot, večina igralcev ga ne osvoji nikoli, uspe le redkim, zato sem podviga po mnogih letih igranja toliko bolj vesel in sem tudi ponosen nanj," je razložil novopečeni velemojster bridža in na kratko predstavil še pot, ki jo je treba premagati do tega naziva. "Igralec osvaja točke na turnirjih doma in v tujini. Ko jih osvoji 800, dobi naziv mojstra bridža, ko jih osvoji 1400, naziv mednarodnega mojstra, ko jih osvoji 2000, dobi naziv velemojstra bridža. Tega naziva mu ne more odvzeti nihče, četudi pozneje na tekmovanjih ne dosega dobrih rezultatov ali ko ne igra več."
Alfonz Šumer je pred leti imel različne soigralce, med njimi zelo uspešna Edvarda Čadeža in Milana Ranca, v zadnjih treh letih pa je njegov stalni soigralec Milan Pavlin. "Odlično sva se ujela in Milan ima veliko zaslug, da sem si priigral naziv velemojstra. Skupno sva letos igrala na približno sto turnirjih, od tega na petnajstih v tujini - v Avstriji, Italiji in na Hrvaškem. Osvojil sem 624 točk, ki sem jih prištel k že osvojenim v minulih letih, in tekmovalno sezono končal z 2160 točkami, dovolj, da sem si priigral naziv velemojstra bridža," je pojasnil Šumer.
Po svetu igra bridž od 60 do 100 milijonov ljudi
Medse vabijo mlade obraze
Predsednik Bridž kluba Maribor je še dodatno osvetlil pot, ki jo mora premagati igralec bridža, da si priigra naziv velemojster. "Vsak igralec ob začetku nove tekmovalne sezone izgubi 15 odstotkov točk, ki jih je imel ob koncu predhodne sezone, kar pomeni, da jih mora v novi nadomestiti in po možnosti osvojiti dodatne, če se želi približati velemojstrskemu naslovu. To je tudi razlog, da se maloštevilnim igralcem uspe dokopati do tega naslova," doda Pavlin, ki bi v klubu rad videl več mlajših obrazov. "Naš klub je odprt za vsakogar in vsakdo, ki se nam želi pridružiti, je dobrodošel. Vsak petek od 18. do 23. ure se družimo in igramo v hotelu Mercure (prej Piramida) v Mariboru. Vodstvu hotela smo zelo hvaležni, da nam daje na voljo dvorano. Kdor bi rad spoznal skrivnosti bridža in ga tudi igral, naj nas ob petkih obišče," vabi Pavlin. Šumer pa doda: "V Knjižnici Tabor v Novi vasi je vsak ponedeljek od 15. do 19. ure brezplačni tečaj bridža, ki ga vodi naš član Ivan Šuštar. Glede na to, da je med obiskovalci knjižnice veliko mladih, jih vabimo, naj se oglasijo pri njem in morda bo koga izmed njih bridž pritegnil."