Ko se bo javni zavod Športni objekti Maribor preoblikoval v gospodarsko družbo Šport Maribor, je v naslednjem koraku predvideno, da bo občina na novo podjetje iz Marproma prenesla tudi koncesijo za upravljanje pohorskih žičnic in smučišč. Predvideno je bilo, da bo prenos izveden še pred začetkom smučarske sezone v decembru. A trenutno vse bolj kaže, da bo nova smučarska sezona potekala še po starem.
Želijo omogočiti normalen začetek zimske sezone
"V Marpromu za zdaj velja pravilo, da ravnamo tako, kot da prenosa ne bo, saj želimo omogočiti normalen začetek zimske sezone - ne glede na to, v čigavih rokah bo takrat koncesija. Odločitev o tem je odvisna od koncendenta, torej Mestne občine Maribor, ki bo v primeru prenosa prekinila obstoječo koncesijsko pogodbo," pojasnjujejo v javnem podjetju za mestni potniški promet. Direktor Bernard Majhenič je aprila za Večer povedal, da bo novemu upravitelju veliko lažje, kot je bilo na začetku njim.
V zadnji sezoni le 92 smučarskih dni
Zadnjo zimsko sezono so na Mariborskem Pohorju v veliki meri krojili ukrepi, sprejeti za omejitev širjenja koronavirusa. Zaradi teh je bila sezona kar trikrat prekinjena, do zaključka pa so kljub obilni snežni podlagi našteli le 92 smučarskih dni. Izgubo je nekoliko omilil državni protikoronski paket pomoči, a je še vedno znašala okrog 60 tisoč evrov.
"Mi smo Pohorje prevzeli v času, ko se je zgodil stečaj, čez noč, brez ljudi, brez enega snežnega topa, brez znanja. Vseh sedem let smo se učili, popravljali napake iz preteklosti, kupovali v stečajnih masah, obnavljali, kar smo lahko," je dejal Majhenič.
Zdaj na Mariborskem Pohorju potekajo pripravljalna dela na smučarskih terenih, ki vključujejo mulčenje, urejanje odvodnjavanja in podobno. "Ob tem izvajamo redne letne tehnične preglede žičniških naprav pa tudi vodnih črpališč in prečrpališč. Prav tako so stekle priprave na remont sedežnice Poštela, ki ga je treba opraviti pred zimsko sezono," pravijo v Marpromu. Skupni znesek predvidenih del za pripravo na smučarsko sezono se giblje med 500.000 in 600.000 evri, v kar je vštet tudi strošek dela zaposlenih.
Kaj bo moral prevzeti novi koncesionar
Pri odgovoru na vprašanje, kakšna so pričakovanja ob prenosu koncesijske pogodbe - znano je, da so v minulih letih vložili okrog 4,5 milijona evrov v žičniško dejavnost - so v Marpromu bolj zadržani: "Postopki se morajo odvijati v skladu s koncesijsko pogodbo, ki je pravni akt in zavezuje tako koncesionarja kot koncendenta. Med drugim bo novi koncesionar moral prevzeti vse obveznosti do virov sredstev in zaposlenih."
"Ravnamo tako, kot da prenosa ne bo"
Šport Maribor naj bi prevzel tudi 60 zaposlenih iz Marproma, trenutna zadolženost podjetja pa je okrog dva milijona evrov. Podrobnosti prenosa dejavnosti, zaposlenih in obveznosti med podjetjema, ki bosta sicer obe spadali v Javni holding Maribor, še niso dorečene, odprtih je še kar nekaj vprašanj. Med njimi tudi, ali bo Šport Maribor prevzel tudi krožno kabinsko žičnico ali pa bo ta ostala kot del javnega potniškega prometa pod Marpromom. V Mariboru si ob tem prizadevajo, da bi koncesijo za gondolo prevzela država, saj opravlja prevoz za več občin.