Po pričakovanjih je mestni svet v četrtek brez večjih težav potrdil dvig cen komunalnih storitev. Jasno, razprava je bila burna, številni pomisleki racionalni in povsem na mestu, a je Arsenovičeva koalicija pri nameri, da zviša ceno komunalni košarici, ostala trdna. Nemogoče se je sicer ne strinjati s Kanglerjevo trditvijo, da si ljudje za svoje delo zaslužijo pošteno plačilo, a trditi, da bi lahko podjetja dvig minimalne plače in nekaterih drugih stroškov pokrila sama, z notranjimi rezervami, ni nič drugega kot navaden populizem. Glede na številne afere iz preteklosti je sicer jasno, da bi večina občinskih podjetij lahko poslovala bolje, a se je po drugi strani zaradi socialne situacije v mestu, predvsem pa politične všečnosti, trošenje notranjih rezerv od njih zahtevalo že več kot desetletje. Podjetja, ki bi to lahko počelo v nedogled, pa ni. Ne v Mariboru ne kjerkoli drugje na svetu. Prav zato bi mestna uprava morala najti način, kako rast življenjskih stroškov enkrat letno avtomatično prenesti v cene storitev občinskih podjetij. Vsakoletni dvig cen za nekaj centov občanov zanesljivo ne bi prizadel tako kot po nekaj letih dvig za nekaj evrov mesečno. Bi pa zato politiki odvzel možnost manipulacij.
Prav tako imajo svoje ozadje tudi očitki o nenamenskem trošenju omrežnine. Vsekakor drži, da občina denarja iz tega vira ne vrača v zadostni meri nazaj v kanalizacijsko in vodovodno omrežje, a ne zato, ker bi se s tem denarjem želel kdo okoristiti ali škodovati podjetjem oziroma občanom, ampak enostavno zato, ker jo že leta dolgo nažira država. Zdaj že dobrih 20 milijonov evrov razlike letno med zakonsko določenimi nalogami in plačilom zanje je nekje treba vzeti in to je osnovni razlog, da v Mariboru propada kanalizacija, da so ceste luknjaste in zdravstveni domovi nezgrajeni. Zato nič kaj drugega kot navaden populizem ni bil predlog, da naj polovico podražitve plača občina iz proračuna. Še posebno, ker bo tisti, ki je to predlagal, jutri prvi tolkel po mizi, zakaj občina še vedno ni denimo zgradila zdravstvene postaje Tezno.
Če si kljub resni temi dovolimo nekaj pustne norčavosti ... Morda pa bi Mariborčani morali razmišljati podobno, kot je nedavno razvpiti župnik iz Grahovega pri Cerknici, ki je vrle Slovence pozval k neplačevanju davkov. Ne sicer zato, ker nam pač ni všeč politična opcija na oblasti, ampak iz bistveno bolj konkretnih razlogov. Ker nam država ne zagotovi enakih razvojnih možnosti kot drugim državljanom. Grožnja s tožbo po kazenskem zakoniku, ki jo je predlagala ena od strank v mestnem svetu, namreč zanesljivo ne bo zalegla.