Konec marca je bilo v mariborski območni službi zavoda za zaposlovanje prijavljenih 10.896 brezposelnih, kar je za 2,8 odstotka več kot marca 2019 in za 1,6 odstotka več kot februarja 2020. Marca se je v evidenco brezposelnih na novo prijavilo 1239 oseb, kar je za 63,5 odstotka več kot marca lani. "V primerjavi z marcem 2019 je bil največji porast števila na novo prijavljenih v marcu 2020 na uradu za delo Ruše in uradu za delo Lenart. Na teh dveh uradih se je v evidenco prijavilo veliko oseb, ki so delale v Avstriji in jim je delovno razmerje prenehalo zaradi ustavitve poslovanja kot posledica epidemije covida-19," podatke razgrinja Mirjana Zgaga, ki po pooblastilu generalnega direktorja vodi mariborsko območno službo zavoda za zaposlovanje.
V številkah
Konec marca je bilo v mariborski območni službi zavoda za zaposlovanje prijavljenih 10.896 brezposelnih.
Marca se je v evidenco brezposelnih na novo prijavilo 1239 ljudi, kar je za 63,5 odstotka več kot marca lani.
Samo v prvi polovici aprila se je v evidenco brezposelnih na novo prijavilo 1400 ljudi.
Lani se je v celem aprilu na zavod prijavilo 700 ljudi.
Izjemen aprilski priliv
Še slabša kot marca je situacija v aprilu. Samo v prvi polovici meseca se je v evidenco brezposelnih na novo prijavilo 1400 oseb. "Z interventnim zakonom za zajezitev epidemije covida-19 in omilitev njenih posledic za državljane in gospodarstvo, ki je za delodajalce, ki so napotili delavce na čakanje, ugodnejši, upamo, da se priliv v evidenco brezposelnih oseb umiri," pravi Mirjana Zgaga. Število na novo prijavljenih v prvi polovici aprila je namreč povsem "izvenserijsko": lani se je v celem aprilu na zavod prijavilo 700 oseb.
Je med na novo prijavljenimi brezposelnimi veliko samozaposlenih? "Tega podatka nimamo, saj prijavljene evidentiramo po izobrazbi, po tem, ali so trajno presežni delavci, iskalci zaposlitve in podobno, medtem ko jih po statusu v smislu, ali so zaposleni ali samozaposleni, ne sprašujemo. Po občutku ocenjujemo, da so samozaposleni večinoma odpuščali ljudi, ki so jih imeli zaposlene, sebi pa so zaposlitev še zadrževali, nekaj pa je bilo tudi slednjih. Vse to sklepamo na podlagi sodelovanja z obrtno zbornico, kjer so nas spraševali, kaj svetovati tem ljudem. Naš nasvet je bil, naj počakajo na interventne zakone, a so nekateri vseeno prehitevali, predvsem iz strahu, ker niso vedeli, kaj bo," odgovarja Zgaga.
Kdaj lahko ustavijo postopek
Zdaj, ko je situacija bolj jasna, si nekateri premislijo in na zavod za zaposlovanje pošiljajo izjave za preklic prijave v evidenco brezposelnih. "Predvsem potem, ko so videli drugi paket interventnih ukrepov, je na zavod prispelo kar nekaj izjav, da odstopajo od vloge in izplačila denarnega nadomestila, ker da so še vedno zaposleni brez prekinitve," razlaga Mirjana Zgaga, ki sklepa, da jih je torej "delodajalec poklical nazaj in bo skušal urediti zaposlitev brez prekinitve".
Sezonska dela v vinogradih in sadovnjakih
Tudi v kmetijstvu na območju mariborske službe zavoda za zaposlovanje potrebujejo sezonske delavce. Izvajalci so doslej prijavili več kot 200 potreb za sezonsko delo v vinogradih in sadovnjakih, pomoč sezonskih delavcev potrebujejo od maja dalje. Kakšen je odziv? "Na našem območju imajo izvajalci skorajda že stalne ekipe upokojencev, študentov in drugih, med njimi so tudi nekateri redno zaposleni. V zadnjih letih smo izvajalce precej spodbujali k temu, da so najprej poiskali domačo delovno silo, zato velikih potreb po sezonskih delavcih iz tujine na našem območju ni," pravi Mirjana Zgaga. Lani so za sezonske delavce iz tujine denimo izdali manj kot 60 delovnih dovoljenj. "V preteklosti pa so bile te številke zelo velike."
Napovedi še ni
Kakšne bodo posledice šoka, ki ga je prinesel novi koronavirus, za stanje registrirane brezposelnosti na mariborskem območju, bo jasno v začetku maja, ko bodo znani podatki za april. Pričakovati je, da bo število prijavljenih v evidenci brezposelnih preseglo 12 tisoč, saj zaposlovanja zdaj praktično ni.