Več krajanov Miklavža in Rogoze je presenetila obsežna sečnja gozda, ki povezuje omenjeni naselji. Izvedeli smo, da sečnjo izvaja družba Slovenski državni gozdovi (SiDG), upravljavec državnih gozdov. Ker so nekateri menili, da se sekajo le boljša drevesa, tista v odmiranju pa ne, ter izražali skrb, da drevesa ne bodo nadomeščena, smo se za pojasnila obrnili na SiDG in mariborsko območno enoto Zavoda za gozdove Slovenije (ZGS), kjer so sečnjo tudi odobrili.
V SiDG so pojasnili, da na območju občin Hoče - Slivnica in Miklavž na Dravskem polju opravljajo sečnjo in spravilo lesa ter da je po odločbah ZGS ocenjena bruto količina 1400 kubičnih metrov lesnih sortimentov, od tega 600 kubičnih metrov hrasta, preostalo so smreka, rdeči bor in drugi listavci. Do zaključka del bodo še razžagali in zložili veje in vrhače, odpravili morebitne poškodbe na gozdnih tleh in gozdnih vlakah, odstranili sečne ostanke ... Spodbudno je, da bodo gozd tudi obnovili spomladi ali jeseni prihodnje leto. V SiDG so še razložili, da so bila soglasja za posek izdana po predhodnem posvetovanju s predstavniki ZGS. Poleg tega so na prošnjo občin Hoče - Slivnica in Miklavž na Dravskem polju posekali nevarna drevesa v bližini lokalne ceste Rogoza-Miklavž ter na prošnjo stanovalcev v Rogozi še drevesa, ki bi lahko ogrožala sprehajalce in stanovanjske objekte.
"Preostala sečnja je bila s strani ZGS predvidena v rednem planu sečnje za leti 2019 in 2020. Ne drži, da so bila posekana samo lepa in zdrava drevesa, ampak tudi oslabljena ali nevarna drevesa, ki bi lahko predstavljala nevarnost za promet ali obiskovalce gozda. Gozdni lesni sortimenti pa bodo prodani po pravilih prodaje," še pravijo pri SiDG in poudarjajo, da so ostanki lesa in vej po sečnji ter načrtno puščanje suhih dreves (ki seveda ne ogrožajo obiskovalcev gozda) pomemben dejavnik ohranjanja biotske raznovrstnosti.
Tudi dr. Zoran Belec iz območne enote ZGS je potrdil ta načrt sečnje in še, da je bil del odločb za posek izdan že lani, del pa letos. "Tokratna sečnja je namenjena obnovi gozda in ne krčenju kot pred nekaj leti nedaleč vstran - štirih hektarjev za potrebe Magne," še poudarja Belec. Dodaja, da je gozdnogospodarski načrt za zgornje Dravsko polje za obdobje 2020-2029 potrdil tudi pristojni minister in da so v njem upoštevane okoljevarstvene smernice.