Motnje v duševnem zdravju in Prepovedana ljubezen na razumljiv način

Tatjana Vrbnjak Tatjana Vrbnjak
15.11.2019 16:03

Danes so ob 15-letnici enote VDC Polž v Rušah predstavili projekt Lahko branje, v sklopu katerega so uporabniki v "lahko branje" prevedli knjigo Prepovedana ljubezen, ki jo je napisal Silvo Safran.

Do knjižnice priljubljenih vsebin, ki si jih izberete s klikom na ♥ v članku, lahko dostopajo samo naročniki paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Glasovno poslušanje novic omogočamo samo naročnikom paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Poslušaj
Prireditev v VDC Polž lani.
Andrej Petelinšek

Za nekatere bralce so običajno zapisana besedila - najsi bodo to knjige, novice ali kaj drugega - prezapletena, prezahtevna, nerazumljiva. A če se ta besedila zapišejo na bolj preprost način, so tudi tem bralcem dostopna, lahko jih razumejo in sami z branjem pridejo ne le do novih informacij in vsebin, ampak lahko v branju tudi uživajo. Tem bralcem, med njimi so tudi osebe z motnjo v duševnem razvoju, je namenjen projekt Lahko branje, ki ga je VDC Polž Maribor pridobil v sklopu LAS Drava. Predstavili so ga včeraj, na praznovanju 15-letnice delovanja njihove enote Ruše, ki jo obiskuje 13 uporabnikov, z njimi pa delajo štirje zaposleni.

Andrej Petelinšek

Kaj doživlja oseba z motnjo v duševnem razvoju, ko se zaljubi

V okviru projekta so tudi izdali knjigo Silva Safrana Prepovedana ljubezen, ki je bila s pomočjo uporabnikov VDC Polž prevedena v obliko lahkega branja. "Danes je dan veselja, ker imamo prvič v delovanju VDC Polž priložnost predstaviti svojo knjigo. Sodelavec Silvo Safran jo je napisal malce prej, preden je nastala enota v Rušah," je dejala direktorica VDC POlž Jasmina Breznik. Knjiga opisuje, kaj doživlja oseba z motnjo v duševnem razvoju, ko se zaljubi, in kaj ob tem doživljajo starši, skozi zgodbo enega para. "Takih zgodb je bilo v preteklosti že veliko in tudi danes so," je dejala Breznikova.
Kot rečeno, je bilo izvorno besedilo s sodelovanjem uporabnikov Polža prevedeno v lahko branje. Pri tem je bilo treba slediti določenim tehničnim, vsebinskim, oblikovnim pravilom in smernicam, je povedala Nataša Hiter Ravnjak iz VDC Polž, enote Ruše, ki je vsebinsko vodila projekt Brati, razumeti. Besedila, ki so označena z znakom lahko branje, morajo namreč biti napisana v skladu z evropskimi pravili za pripravo informacij v lahko berljivi in razumljivi obliki.

Andrej Petelinšek

Branje in zdrav življenjski slog

"Stavki so krajši, težje razumljive besede so zapisane z več drugimi besedami. Čeprav so informacije zapisane enostavno, morajo biti prave, vedno je to treba preveriti s testnimi bralci. To vzame veliko časa," je nekaj resnic o lahkem branju predstavila Mojca Stiper, uporabnica VDC Polž Maribor, enote Ruše, in dodala, da so v lahkem branju lahko zapisane ljubezenske zgodbe, potopisi in drugo.

Ste že naročnik? Prijavite se tukaj.

Želite dostop do vseh Večerovih digitalnih vsebin?

Naročite se
Naročnino lahko kadarkoli prekinete.

Več vsebin iz spleta