Odnosi med zaposlenimi in vodstvom Srednje šole za oblikovanje v Mariboru (SŠOM) ostajajo zaostreni. Potem ko je najprej izredno odpoved delovnega razmerja v začetku poletja prejel učitelj in sindikalni zaupnik Dejan Paska, oditi pa je moral še en delavec, je konec novembra pisno opozorilo z možnostjo odpovedi prejela učiteljica Cvetka Hojnik. Ravnateljica šole Nadja Jager Popović ji, kot izhaja iz opomina, očita "nevestno, neodgovorno in nestrokovno opravljanje dela", in to potem, ko je delo Hojnikove štiri leta zapovrstjo ocenila z odlično oceno. Hojnikova meni, da so razlogi za opozorilo povsem drugi in ne v kakovosti njenega dela; poleg tega, da misli s svojo glavo in opozarja na nestrokovne in neutemeljene odločitve vodstva šole, je prepričana, da je ravnateljico zmotilo, da je v primeru Paska podala izjavo in je pripravljena na sodišču tudi pričati bivšemu kolegu v prid.
Ravnateljica konkretnega primera ne komentira
Učiteljici, ki je na SŠOM za polovični delovni čas zaposlena od leta 2000, za drugo polovico pa ima status svobodne umetnice, na podlagi katerega opravlja samostojno specializiran poklic pedagoginje, slikarke in oblikovalke, ravnateljica očita kršitev pogodbenih obveznosti. Te naj bi kršila, ker je brez njenega soglasja poučevala tudi na Srednji poklicni in tehniški šoli Murska Sobota, tako naj bi opravljala konkurenčno dejavnost, s čimer naj bi šoli nastala škoda. Vse to naj bi pomenilo hujšo kršitev delovne obveznosti, zaradi česar delavki grozi odpoved, če bo še naprej poučevala tudi v Murski Soboti, izhaja iz opomina. Hojnikova je sicer ravnateljico tudi pred letošnjim šolskim letom zaprosila za soglasje (minula štiri leta ji ga je dala), a ga ni dobila, v nasprotju z nekaterimi drugimi pedagoškimi delavci te šole, ki naj bi bili, po trditvah Hojnikove, dobili ravnateljičino soglasje za poučevanje drugod, čeprav so na šoli zaposleni stoodstotno.
V Sindikatu vzgoje, izobraževanja, znanosti in kulture Slovenije (Sviz), katerega članica je učiteljica, so ob pisnem pozivu, da opozorilo razveljavi, ravnateljico opozorili, da je zakonski rok za poziv že zamudila, saj je delavka za soglasje zaprosila že avgusta. Poleg tega omenjena po oceni pravne službe sindikata soglasja sploh ne potrebuje, saj na podlagi odločbe kulturnega ministrstva opravlja še samostojno specializiran poklic pedagoginje s polovičnim delovnim časom. Sindikat nadalje ugotavlja, da nikakor niso prizadeti poslovni interesi delodajalca, s tem ko delavka uči v Murski Soboti, saj ji je ravnateljica obenem izdala soglasje za delo na Lesarski šoli Maribor - višješolski študij. Ob tem ima SŠOM omejitev vpisa, "zato delodajalcu ni bila in ne more biti povzročena škoda", odgovarjajo na očitke ravnateljice. In zaključujejo, da četudi bi delavka kršila konkurenčno klavzulo, ni mogoče govoriti o tako skrajnem ukrepu, kot je odpoved delovnega razmerja.
Zaradi minulih dogodkov nihče ne želi prevzeti funkcije sindikalnega zaupnika
Primer, kaj se lahko zgodi drugim
Odpustiti deset odstotkov
V primeru sindikalnega zaupnika Dejana Paske se je minuli teden začela obravnava na delovnem sodišču, kjer ta izpodbija odločitev o izredni odpovedi. Slednjo je med drugim dobil, ker naj bi, kot je zatrjevala ravnateljica, zaposlene na sestankih nagovarjal proti njej. Sam pa trdi, da jo je le opozoril na neprimerne izjave, ko je na učiteljskih zborih najprej izjavila, da bi bilo potrebno odpustiti deset odstotkov zaposlenih pa bi bil mir. Nato je govorila tudi o neupravičenih bolniških odsotnostih. Po tem je Paska sklical tudi dva sestanka, na katerih je sindikalni zbor ravnateljico pozval na pogovor o vseh nastalih težavah, a se slednja ni odzvala povabilu. Po besedah Paske je deset zaposlenih učiteljev podalo izjave, devet pa jih je tudi pripravljeno pričati na sodišču njemu v prid. Paska ocenjuje, da je postopek proti Hojnikov del uresničevanja ravnateljičine napovedi, da bi bilo treba odpustiti deset odstotkov.