Nevsakdanja napoved nove kriminalke Avgusta Demšarja: Drobce zapisanega povezali z vinom

Branka Bezjak Branka Bezjak
22.09.2023 14:52

Pri Založbi Pivec stopnjujejo pričakovanje izida detektivskega romana Avgusta Demšarja Estonija, ki bo tudi zadnji del trilogije Vodnjaki. Z lokalom Le vino so vabili na posebno bralno-vinsko pokušino.

Do knjižnice priljubljenih vsebin, ki si jih izberete s klikom na ♥ v članku, lahko dostopajo samo naročniki paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Glasovno poslušanje novic omogočamo samo naročnikom paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Poslušaj
Avgust Demšar in Nino Flisar med branjem odlomkov iz še neobjavljenega ter iz prejšnjih romanov 
Branka Bezjak

Ni prave kiminalke, če se ne zgodi umor. In ker so v bodoči knjigi Estonija Avgusta Demšarja kar tri trupla, je bilo pričakovati, da bomo v prijetno urejeni kleti pili rdeča vina, četudi marsikoga preseneti, da se na Štajerskem ne pridelujejo le vrhunska bela vina. Premišljeno je vzorce izbrala vodja Le Vina Vida Tement, odlomke svojega zapisa prebral ter o nastajanju dela pripovedoval Avgust Demšar.

Od zakotne vasi do prestižnega resorta


Vse tri pripovedi trilogije povezuje izmišljena pohorska vasica Vodnjaki. V prvem delu Cerkev v stranskih vlogah nastopajo osebe, ki v drugem delu Tajkun in tudi v tretjem, katerega naslov bo Estonija, stopijo v ospredje. "Kako si sploh našel tam še koga, ki lahko umre?" je vprašal urednik knjige Nino Flisar, ki je z avtorjem dolgoletni tandem tudi na literarnih večerih. Demšar je pojasnil, da je v izhodišču knjige nesreča trajekta Estonija, v kateri je leta 1994 na poti iz Talina v Stockholma umrlo 852 ljudi. To je bil resnični dogodek, fikcija pa je, da sta takrat umrla tudi dva Slovenca: "Na trajektu sta bila tudi Maja in Zoran Tavčar, ki sta za seboj pustila dveletno hči Ivo. Ta po treh desetletjih letih z možem Mikaelom pride v Vodnjake, da bi prevzela podedovano domačijo ter si uredila vikend za preživljanje dopusta." Skozi tri njune obiske povzame tudi transformacijo Vodnjakov in s tem vsebino delov trilogije. Iz zakotne vasice se je spreminjala v turistično-rekreativno destinacijo. 

Kriminalna pokušina v lokalu Le vino
Branka Bezjak

Vsaka od zgodb sicer stoji zase, a jih avtor domišljeno poveže, nenazadnje je stalna ekipa preiskovalcev z glavnim junakom višjim kriminalističnim inšpektorjem Martinom Vrenkom. Če je bil ta v Tajkunu še sveži upokojenec, se je v novem delu, ki bo izšel sredi januarja 2024, s tem že nekako sprijaznil, ekipo je prevzela Ivana Premk. "Rad bi se ponovno aktiviral, toda po branju novele zakona o pokojninskem in invalidskem zavarovanju, od tega odneha," je razkril pisec, "pozanimal sem se pri preiskovalnem sodniku, koliko 60 let starih kriminalističnih inšpektorjev pozna, ki bi bili še aktivni, pa je dejal, da nobenega." 

Jezik v nadaljevankah zmotil tudi avtorja

Demšar, strastni bralec kriminalk, njegov vzor je Stephen King, in gledalec TV-nadaljevank pri ustvarjanju sledi pravilom žanra. Ta je tudi poln stereotipov, pri čemer pa ni želel, da bi bil Vrenko opotekajoči se uživalec alkohola ali ozdravljen alkoholik. Tudi njegovo zasebno življenje ni nič posebnega, z ženo Mojco živita običajno zakonsko življenje. Estonija bo že dvanajsti Demšarjev roman. Ko so ga po polovici izdanih romanov spraševali, ali bo mogoče Vrenka kdaj videti tudi na zaslonih, še ni vedel, da bo nekaj let kasneje s svojim konceptom uspešen na razpisu RTV Slovenija. Sedaj je govora že o tretji seriji, a zaradi financ, še nič gotovega, kdaj bo karkoli na vidiku. "Tisto, kar vidite na televiziji, ni moje, so samo drobci, deli zapletov, ostalo je stvar skupine, ki to pripravlja v uredništvu igranega programa," je še pojasnil o TV-serijah. Tudi njega je kakor številne zmotilo, da zlasti v prvi sezoni niso uporabili štajerskega narečja. "Jezik me je zmotil zlasti pri majhnih vlogah. Res si težko predstavljaš, da nekdo, ki tako izrazito uporablja ljubljansko narečje, dela kot patronažna sestra v Mariboru. Če so pri Mojci Vrenko, katere vloga je v nadaljevanki zelo spremenjena, speljali tako, da izhaja iz drugega okolja, bi lahko tudi pri drugih. Nenazadnje se tudi igralci naučijo narečja." 

In v nadaljevanki Vrenko tudi ni pil vina, kar bi bilo bolj značilno za Štajerca. Morda za koga presenečenje, a vinarji tukaj pridelujejo tudi odlična rdeča vina, o čemer smo se lahko ta večer prepričali. Naprej je bil na vrstizweigelt Vina Bračko, zatem rdeči Bartol, mešanica modrega pinota in cabernet sauvignona. Gre znamko vin Tementovih, pridelanih na družinski posesti v Podgorcih. "Ponosna točim svoje hišno vino. Običajno nas je v lokalih strah, kaj bomo dobili, če bomo naročili hišno vino. Zato želimo mi imeti res kakovostno tako belo, kakor rdeče hišno vino. So narejena brez filtracije in dodanega žvepla." Tretji vzorec je bila modra frankinja kleti Dveri Pax. "To vino je tudi za naš lokal, v katerem imamo sicer 70 različnih vin, odkritje tega poletja," je razložila Tementova. Kaj pa pije Demšar? "Vina zadnje čase ne več, ker imam težave z želodcem. Kot priženjen v gorice Svečine in Jurija, pa sem imel dolga leta priljubljenega vinarja Emila Vračka." 

Ste že naročnik? Prijavite se tukaj.

Želite dostop do vseh Večerovih digitalnih vsebin?

Naročite se
Naročnino lahko kadarkoli prekinete.

Več vsebin iz spleta