Nigrad: Župan Arsenovič bi zamenjal vse tri nadzornike

Aljoša Peršak Aljoša Peršak
17.07.2019 19:15

Medtem ko mariborska občina na skupščini Mariborskega vodovoda ni zamenjala nadzornega sveta, še vedno ga vodi Simon Štrancar, ima na petkovi skupščini Nigrada drugačne načrte.

Do knjižnice priljubljenih vsebin, ki si jih izberete s klikom na ♥ v članku, lahko dostopajo samo naročniki paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Glasovno poslušanje novic omogočamo samo naročnikom paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Poslušaj
Poslovno leto 2018 se je za komunalno podjetje Nigrad končalo zelo uspešno: zaključilo ga je z rekordnim prometom 19,6 milijona evrov in najboljšim rezultatom v zadnjih desetih letih, 303 tisoč evrov dobička.
Sašo Bizjak

Čeprav je bilo poslovno leto 2018 za komunalno podjetje Nigrad zelo uspešno - zaključili so ga z rekordnim prometom 19,6 milijona evrov in najboljšim rezultatom v zadnjih desetih letih, saj so imeli 303 tisoč evrov dobička - se je večinska lastnica, Mestna občina Maribor, odločila, da še pred iztekom mandata zamenja vse tri svoje predstavnike v nadzornem svetu. Takšen je namreč predlog za skupščino podjetja, ki bo v petek ob 12. uri. A predlog občine, ki ga je podpisal direktor Nigrada Matjaž Krevelj, ni neobičajen samo zaradi dobrega in po dolgem času stabilnega poslovanja javnega podjetja, ampak je bil podan v nasprotju z zakonom o gospodarskih družbah.

Bo načrtovani zamenjavi prvega nadzornika Nigrada Matjaža Mihelaka (na ograji prvi levo) sledila še zamenjava direktorja Matjaža Krevlja (zraven njega)?
Sašo Bizjak

Auer, Banič in Drobnak?

Mariborska občina je točko o odpoklicu in imenovanju članov nadzornega sveta na dnevni red skupščine uvrstila naknadno, kar ni sporno, saj zakon predvideva, da je takšna dopolnitev možna najpozneje sedem dni po objavi sklica skupščine. Ker je bila ta sklicana 18. junija, točka o zamenjavi nadzornega sveta pa je bila objavljena šele 3. julija, torej 15 dni kasneje, to pomeni, da je občina prekoračila zakonsko določen rok. Nepravilno je oblikovan tudi predlog sklepa, ki se glasi: "Z dnem 19. 7. 2019 se odpokličejo vsi člani nadzornega sveta družbe Nigrad, d. d., ki so predstavniki delničarjev." Tak predlog sklepa je najprej netočen, saj predlog velja zgolj za nadzornike delničarja MOM (to so Matjaž Mihelak, Mitja Hasaj in Boštjan Štuhec), ne pa tudi za predstavnico delničarja DUTB Polono Pergar Guzaj. In drugič, predlog Mestne občine Maribor je nepopoln, saj v njem niso poimensko navedeni novi člani nadzornega sveta.

Tudi o razdelitvi bilančnega dobička

Mariborsko občino, ki ima v Nigradu 56,95-odstotni delež, smo vprašali tudi, zakaj se je odločila za zamenjavo nadzornikov. Recimo, v Mariborskem vodovodu, kjer je občina tudi večinski lastnik, so 28. junija izpeljali skupščino, na kateri niso zamenjali nadzornega sveta. Tega tako še naprej vodi Simon Štrancar, ki mestne uprave MOM ne vodi od aprila 2018. Zraven tega občina s prihodnjim letom načrtuje ustanovitev holdinga, v katerega bo vključen tudi Nigrad, kar pomeni, da naj bi bili nadzorni sveti združenih podjetij ukinjeni. "Ne glede na ustanovitev holdinga ima v tem prehodnem obdobju nadzorni svet podjetja pomembno vlogo," so še zapisali na občini.
​Na petkovi skupščini bodo lastniki odločali še o razdelitvi bilančnega dobička za poslovno leto 2018: predlog uprave in nadzornega sveta je, da bilančni dobiček v skupni višini 336.018 evrov ostane nerazporejen. Direktorju družbe in članom nadzornega sveta pa se za poslovno leto 2018 podeli razrešnica.

Ste že naročnik? Prijavite se tukaj.

Želite dostop do vseh Večerovih digitalnih vsebin?

Naročite se
Naročnino lahko kadarkoli prekinete.

Več vsebin iz spleta