O spolnosti se govori premalo

Simona Dijak Simona Dijak
24.10.2018 14:09

V okviru svetovnega dneva duševnega zdravja so študentje psihologije pripravili veliko dogodkov na temo spola in spolnosti.

Do knjižnice priljubljenih vsebin, ki si jih izberete s klikom na ♥ v članku, lahko dostopajo samo naročniki paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Glasovno poslušanje novic omogočamo samo naročnikom paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Poslušaj
Vita Vuk je spregovorila o manj znani seksualni motnji.
Simona Dijak

Od 5. do 12. oktobra so študentje psihologije v okviru projekta Kako si? pripravili več dogodkov na temo spola in spolnosti. Eden od njih je bil tudi niz kratkih predavanj Dosjeji Ψ v Pisarni, kjer so se med drugim dotaknili tem, kot so seksualna anoreksija in kako težave v spolnosti rešiti s hipnozo. Študentje psihologije si s projektom prizadevajo za boljšo ozaveščenost o duševnem zdravju, 10. oktobra smo namreč zaznamovali svetovni dan duševnega zdravja.

O seksualni anoreksiji

O motnjah spolnosti se v splošnem ne govori veliko, vendar obstaja tudi ena od manj znanih motenj, ki se imenuje seksualna anoreksija. Pri tem gre za obsesivno stanje, katerega značilnost je umsko, telesno in čustveno izogibanje osebe vsemu, kar se povezuje s spolnostjo, je povedala študentka psihologije in koordinatorica skupine Dosjeji Ψ Vita Vuk. "Podobno, kot se pri vsem bolje poznani anoreksiji posamezniki odpovedujejo hrani, se pri seksualni anoreksiji odpovedo spolnemu življenju, pri obeh pa gre za prikrivanje globljih psiholoških travm ali kakšnih drugih negativnih izkušenj v razvoju," še razloži Vukova in opozarja, da ima tako kot druge zasvojenosti in kompulzivna vedenja tudi seksualna anoreksija resne posledice.

Premalo govorimo o spolnosti

Pred enajstimi leti se je projekt Kako si? začel izvajati v Ljubljani, peto leto pa poteka tudi v Mariboru. "V Sloveniji premalo govorimo o spolnosti. Glavni cilj projekta je torej spodbujanje sproščenih in odkritih pogovorov o spolu in tovrstnih tematikah," je dejala Ana Rehberger, koordinatorica projekta, in dodala, da so si želeli in pričakovali večje zanimanje ljudi. Največja obiskanost je bila na zmenkarijah in plesni delavnici, ki sta bili namenjeni spoznavanju novih ljudi. Najprej so se spoznavali ob zmenkih, nato pa se učili plesnih korakov salse. Poleg Rehbergerjeve projekt koordinira tudi Sabina Majerič, v ekipi pa sodelujejo še Lina Koprivnik, Polonca Borko, Natalija Kašman in Katja Zemljič. Znotraj projekta je spregovorila tudi Vesna Vuk Godina, dogajanje pa so v petek zaključili s stand-up večerom, na katerem so obiskovalce zabavali David Gorinšek, Jernej Celec in Sebastjan Spital.

Ste že naročnik? Prijavite se tukaj.

Želite dostop do vseh Večerovih digitalnih vsebin?

Naročite se
Naročnino lahko kadarkoli prekinete.

Več vsebin iz spleta