Pretekli četrtek smo poročali o protestu Woltovih dostavljavcev hrane v Mariboru.
Objavljamo izjavo, ki jo je podjetje izdalo po sestanku:
"S svojimi dostavnimi partnerji skrbno gradimo in vzdržujemo odnos, ki nam je izjemno pomemben. Trudimo se, da z njimi ves čas neposredno komuniciramo ter da vedno prisluhnemo njihovim predlogom. Ravno zato smo v sredo, 22. 1., z nekaterimi dostavnimi partnerji iz Maribora organizirali srečanje, da bi se konstruktivno lotili tekočih zadev.
Na podlagi pogovora in informacij, ki smo jih prejeli, bomo poskusili najti rešitev, predvsem na področju sezonske dostave, saj skozi leto število dostav niha in jih je v določenih obdobjih, kot so recimo prazniki, bistveno več kot na začetku leta. Vse to pa seveda posledično vpliva na zaslužke in zasedenost dostavnih partnerjev. Zanimanje za delo dostavnih partnerjev je sicer ves čas veliko, predvsem zaradi možnosti fleksibilnega dela in urnih zaslužkov, vendar smo ukrepali tudi na področju proaktivnega iskanja novih dostavnih partnerjev v Mariboru.
Oglaševani povprečni urni zaslužki znašajo 10 do 12 evrov. Veseli nas, da so lani povprečni urni zaslužki v Sloveniji presegli oglaševane zneske. Zlasti v Ljubljani so bili celo v vsakem četrtletju nad oglaševanim razponom. Vsako leto preverjamo tudi, kako so dostavni partnerji zadovoljni z delom, pri čemer nam pomagajo tudi neodvisni zunanji partnerji. Rezultati neodvisne raziskave podjetja Copenhagen Economics so namreč pokazali, da je 86 odstotkov dostavnih partnerjev v Sloveniji zadovoljnih ali zelo zadovoljnih z delom.
Še naprej se bomo trudili, da bomo neposredno komunicirali z njimi, iskali skupne rešitve, in si prizadevali, da bodo čim bolj zadovoljni s pogoji. Prav tako smo vedno na voljo za pogovor tudi z dostavnimi partnerji iz drugih mest."
Za odziv smo zaprosili tudi drugo stran. Predstavnik Woltovih dostavljavcev v Mariboru Jure Klemenčič, eden od soorganizatorjev protesta, je potrdil, da je bil sestanek konstruktiven: "Predstavnika Wolta za Slovenijo sta si naše zahteve zapisala in jih bosta posredovala predstavnikom korporacije DoorDash, v katero je vključen Wolt. Naša najpomembnejša zahteva je dvig postavk na dostavo. Odgovor na zahteve naj bi dobili v začetku februarja, do takrat je naš protest zamrznjen." Dostavljavci so med drugim zahtevali, da morajo biti odgovori glavnega vodstva tudi utemeljeni, da se lahko po potrebi pogajajo naprej. "Če bodo vse naše zahteve zavrnjene brez utemeljitve, bomo protest zaostrili in vanj vključili tudi druga mesta po Sloveniji," nadaljuje Klemenčič, a dodaja, da ima kljub temu dober občutek. "Eno naših glavnih zahtev so že upoštevali in do nadaljnjega ne bodo jemali novih partnerjev na območju Maribora," je povedal sogovornik. Dobili so tudi uradni odgovor Wolta Slovenija, da bodo vsaj enkrat letno izvedli sestanek s predstavniki iz vse Slovenije, sklene Jure Klemenčič.