Ponedeljkova seja mariborskega mestnega sveta se je končala s povišanimi toni. Razlog za to je bila zamenjava nadzornikov v treh občinskih podjetjih - Energetiki, Marpromu in Javnem podjetju za gospodarjenje s stavbnimi zemljišči. Razburilo je predvsem dejstvo, da je mestna uprava v glavnem predlagala zamenjavo samo tistih nadzornikov, ki prihajajo iz vrst opozicije.
Zakaj na tak način
Lastnikova pravica je, da ima nadzor nad delom nadzornih svetov, je odločitev utemeljeval župan Saša Arsenovič, a to ni pomirilo drugače mislečih. "Osebno sem prizadet, ker sem prepričan, da smo delali dobro. Kaj takega se, vsaj kar se mariborske občine tiče, do zdaj tudi še ni zgodilo. Da bi namreč iz nekrivdnih razlogov in brez vsake utemeljitve ustanovitelj zamenjal nadzornike sredi mandata. Poudarjam, ne ko je mandat potekel, sredi mandata! Da je zadeva še hujša, tudi niso zamenjali vseh štirih, ampak samo tri, zato se postavlja še dodatno vprašanje, zakaj tako, na tak način," razlaga Milan Mikl (Lista Franca Kanglerja - NLS), do nedavnega nadzornik v Energetiki Maribor.
In odgovor poda kar sam: "Vse skupaj se je začelo z imenovanjem Stojana Auerja (LPR) v nadzorna sveta Nigrada in Snage. Ker ti nista bili v skladu z njegovim volilnim rezultatom, je to zmotilo druge Arsenovičeve koalicijske partnerje. Vlado Šega iz Levice je takoj vsem svetnikom napisal pismo in se vprašal, zakaj se ne poskrbi tudi za druge svetnike, če se je lahko za Auerja. In se je zdaj poskrbelo tudi za njega."
Od političnega kadrovanja do naravnega procesa
Poleg Mikla sta bila iz nadzornega sveta Energetike odpoklicana še Igor Marinšek in Kaja Medved, oba SDS, namesto njih pa so bili imenovani pomočnica direktorja mestne uprave Mateja Cekić, Vlado Šega (Levica) in Sandi Ritlop, nekdanji direktor HSE Invest, sedaj pa Šegov sodelavec v Dravskih elektrarnah Maribor.
"Osebno sem prizadet, ker sem prepričan, da smo delali dobro"
Osebni stečaj in svinja z mehom
Mikl ob tem izpostavi tudi zamenjave nadzornikov v Marpromu: "Človek, ki je v osebnem stečaju, je v očeh župana očitno bolj kompetenten za nadzornika kot pa nekdanji načelnik Upravne enote Maribor Željko Vogrin." Poleg Vogrina, enega najbolj tesnih sodelavcev Franca Kanglerja, so brez nadzorniške funkcije ostali še Franc Slavinec (Desus) ter Danijel Purnat in Bojan Strajnar, oba imenovana v času župana Andreja Fištravca. Namesto njih so bili imenovani Danijela Drekonja, pooblaščena revizorka, zaposlena v Pošti Slovenije, Matej Pavlič (Lista Arsenovič za Maribor), Bernard Memon (NSi) in Matej Obu (Levica). Prav na slednjega se nanaša Miklova opazka.
Politične kvote niso primer dobre prakse
Da občine kot ustanoviteljice gospodarskih družb imajo možnost imenovanja nadzornikov, se strinja izvršna direktorica Združenja nadzornikov Slovenije Irena Prijović. A doda: "Ni v skladu z dobrimi praksami, da se zamenja celoten nadzorni svet, saj je treba skrbeti za kontinuiteto nadziranja. Prav tako niso dobre prepogoste menjave nadzornikov, saj te slabijo kakovost nadzora. Nadzorniki se v teh primerih komaj uvedejo v delo, pa jih že nekdo zamenja. Prav bi bilo tudi, da se nadzorniki izbirajo po kompetencah, da imajo izkušnje in svojo usposobljenost izkazujejo s potrdilom o opravljenem izpitu za nadzornika. Vsekakor kriterij političnih kvot ni nekaj, kar bi z vidika dobrih praks lahko podprli."
Prav politični pritisk na Prijovićevo se je nedavno slabo končal za Braneta Kralja, generalnega sekretarja stranke premierja Marjana Šarca. Ko je Prijovićeva javno naznanila, da je Kralj politično pritiskal nanjo kot na prvo nadzornico Uradnega lista glede imenovanja bivšega evropskega poslanca Igorja Šoltesa za direktorja Uradnega lista, je moral Šarec svojega zaupnika, prijatelja in tesnega sodelavca umakniti s položaja.
Koalicijski nadzornik zamenjan pomotoma?
S presenečenjem je zamenjavo sprejel tudi dosedanji predsednik nadzornega sveta Marproma Slavinec, še posebno, ker je Desus vendarle del koalicije. "Do zdaj ni bilo nobenih signalov, da ne bi delali dobro. Je pa legitimna pravica lastnika, da odpokliče nadzornike in imenuje nove. Imam pa neuradno informacijo, da naj župan ne bi vedel, da sem član Desusa."
Ustanovitev holdinga se, kot kaže, odmika
Zamenjave nadzornikov so zmotile tudi nekdanjega Fištravčevega podžupana Sašo Pelka. Ta problematizira predvsem strokovnost novih nadzornikov: "Žal na vprašanje, ali imajo predlagani kandidati izpite za nadzornika, odgovora nisem dobil. In še to: zakaj sploh predčasna zamenjava nadzornikov, če pa je do ustanovitve holdinga, po kateri bodo nadzorni sveti razpuščeni, samo še 110 dni?" Kot je vsaj na zadnji del vprašanja odgovoril Arsenovič, se zadeve v zvezi z ustanovitvijo holdinga zapletajo, ustanovitev naj bi se s 1. januarja 2020 zamaknila za nekaj mesecev.
Najmanj prahu je dvignila zamenjava nadzornikov v Javnem podjetju za gospodarjenje s stavbnimi zemljišči, kjer so Matevža Grajfonerja, Uroša Brodnjaka in Donalda Keranoviča nadomestili Katarina Mejal in Aljaž Bratina, oba iz Liste Arsenovič za Maribor, ter Darko Hergamas iz koalicijske liste Gasilci. "Mi v nadzorne svete nikoli nismo dali katerega od naših svetnikov," k temu doda Pelko.
Naj spomnimo, da je pred kratkim prišlo tudi do zamenjav nadzornikov v Snagi in Nigradu. V Snagi v začetku junija, potem ko prejšnji nadzorni svet na Arsenovičevo zahtevo ni želel razrešiti zdaj prav tako že bivšega direktorja Cveta Žalika, v Nigradu pa sredi julija. Razlogov za zamenjavo na občini niso pojasnili.