Za tiste, ki mislijo resno in so s srcem povsem pri stvari, se dobrodelnost z decembrom ne konča. Svojo humanitarno akcija, ki je osrečila že veliko ljudi, so članice Lions kluba Maribor Zarja podaljšale do konca januarja. Ker je vredno, zlasti v časih, ki za mnoge tudi po novoletni noči niso nič manj zahtevni. Nekateri otroci, predvsem šolarji, potrebujejo računalnike. Tako jim bo vsaj delno omogočeno enakopravno vključevanje v učni proces. V minulih dneh so to z nakupom računalnikov zagotovile že desetim osnovnošolcem. Na vas se obračajo s prošnjo za donacijo denarnih sredstev v znesku, ki se vam bo zdel primeren. Njihov bančni račun: Addiko Bank, SI 056 33000-0006570965
Tradicionalni Miklavžev pohod z lučkami, ki ga Zarje že nekaj let organizirajo v začetku decembra, je lani odpadel. Izpad donacij bi rade nadomestile z novim pristopom – avkcijo po spletu. Umetniška dela v lasti kluba in tista, ki jih bodo donirali posamezniki, bodo ponujena v zameno za sredstva, s katerimi bo klub nabavil računalnike za učence. V avkciji lahko sodelujete TUKAJ.
"Izkazalo se je, da je v trenutni slovenski stvarnosti eden večjih problemov zaprtje šol, v povezavi s tem pa šolsko delo od doma. Pomanjkanje ustrezne opreme za šolanje na daljavo menda samo v Mariboru kar 200 učencem oziroma dijakom onemogoča enakovredno vključevanje v učni proces," pravijo lionistke.
Zarje so prejele tudi nekaj ganljivih pisem ...
"Smo čisto navadna družina z več otroci, kjer ravno otroci vsak dan nehote poskrbimo za kakšno presenečenje, bodisi pozitivno, bodisi negativno. Toda v decembru je za presenečenje namesto nas poskrbel kar ravnatelj naše šole.
Šola na daljavo nam je vsem spremenila življenje. Šolarji smo se morali navaditi na drugačen ritem, način učenja in dela. Predvsem pa smo se morali naučiti postati bolj samostojni. Nenamerno pa smo pridobili tudi veliko novega znanja na področju računalništva, saj vso delo poteka preko in s pomočjo računalnika. Pred epidemijo je naši družini en računalnik popolnoma zadoščal, saj smo otroci računalnik uporabljali le v namene opravljanja šolskih nalog. Za prosti čas računalnika nismo uporabljali, saj pri nas velja pravilo, da prosti čas preživljamo na svežem zraku ali ob igranju družabnih iger oz. druženju. Kar naenkrat pa smo potrebovali več računalnikov za delo na daljavo. Otroci smo se veliko prepirali kdo bo kdaj uporabljal računalnik, kljub temu da smo na izposojo dobili dodaten računalnik. Še vedno je bilo manj računalnikov kot otrok. Seveda smo si starejši izborili prednost pri uporabi računalnika in so mlajši čakali. Posledično smo imeli manj skupnega časa, saj smo postopoma delali za šolo. Toda s klicem ravnatelja se je spremenilo tudi to. Ravnatelj nas je presenetil s sporočilom, da dobimo v dar od sponzorjev računalnik. Naše veselje je bilo nepopisno. Tako sedaj nismo več časovno omejeni za šolsko delo in se mu lahko bolj posvetimo. Tako lahko šolske naloge opravimo bolj kvalitetno in naše znanje raste.
Zato se sponzorjem iz srca zahvaljujemo. Dodaten računalnik nam ogromno pomeni."
V zadnjem mesecu so tako s pomočjo članic kluba z računalniki opremili učence OŠ Korena, OŠ Slave Klavora, kmalu tudi OŠ Brezno Podvelka. Pripravile so 160 ročno napisanih voščilnic za oskrbovance Doma pod Gorco, hkrati so s pomočjo donacije Vrtnarije Kante iz Kamnice s 75 božičnimi zvezdami obdarili zaposlene v tem domu. Pripravile so tudi darilne pakete za otroke s posebnimi potrebami. Paketi so bili predani OŠ Gustav Šilih. V januarju bodo s pomočjo podjetja Lidl Slovenija z računalniki obdarile še več socialno ogroženih otrok.
"Naša srca so vedno odprta in prav v tem posebnem letu smo pomagale in obdarile pomoči potrebne soljudi. Naša dobrodelnost pa ne pozna meja in ostaja v naših srcih, zato bomo nadaljevale s humanitarnimi deli. Veselimo se, da bomo lahko ponovno stopile skupaj in pomagale vsem, ki so pomoči potrebni. Dajanje bogati človeka," ob tem pravi predsednica Lions kluba Maribor Zarja Edita Toplak Benko.
Pisal jim je tudi Tilen iz 4. razreda ...
"Vse šole so se zaprle. Tudi šola v mojem kraju. Nisem želel slišati. Ne bom videl svojih prijateljev, sošolcev in učiteljice. Skrbi me. Šola na daljavo. Nimam računalnika, interneta. Naloge so. Slabo sem se počutil. Nisem želel, da bi v šoli izvedeli. V trebuhu me je zvijalo. Naloge sem naredil tako, da mi je mama napisala iz mobilnega telefona na list papirja. Pošiljala pa takrat, ko je prišla iz službe. Najbolj grozen dan, ko je mama povedala učiteljici, da nimam interneta, računalnika. Učiteljica je razumela. Mama je imela solzne oči. Učiteljica je sporočila gospodu ravnatelju. Vsi, ki imate željo pomagati z računalnikom,…vam bomo otroci zelo veseli, da nam pomagate. Starši tudi. Hvala."
Predsednica 2. cone v 2. regiji Bojana Kmetec Rošic pa ob tem dodaja: "Ni samo grožnja bolezni tista, ki ljudem otežuje življenje. Ob njej se naenkrat pojavi množica prej neznanih problemov in stisk, ki jih posamezniki ne zmorejo rešiti sami. Enega večjih problemov nove COVID stvarnosti ta hip predstavljajo novi načini učenja na daljavo. Mnogi učenci še vedno niso ustrezno tehnično oskrbljeni, zato jim je onemogočeno uspešno sodelovanje v učnem procesu. Zato so potrebna denarna sredstva. Iskreno bomo hvaležni če nam posamezniki ali podjetja lahko ponudite roko pri zbiranju denarnih sredstev ali donaciji nove računalniške opreme. Tako bomo lahko po vaši zaslugi pomagali mnogim, ki pomoč potrebujejo. In verjemite teh je veliko."