Prevzem žičniških naprav na Mariborskem Pohorju: Občini grozi plačilo do 16 milijonov evrov

Jasmina Cehnar Jasmina Cehnar
30.05.2019 19:39

Mariborski občini zmanjkuje manevrskega prostora, s katerim je doslej uspešno prelagala plačilo kupnine za prevzem žičniških naprav.

Do knjižnice priljubljenih vsebin, ki si jih izberete s klikom na ♥ v članku, lahko dostopajo samo naročniki paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Glasovno poslušanje novic omogočamo samo naročnikom paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Poslušaj
Kupnina za pohorske naprave bo vrtoglava, občina pa naj bi imela tudi po odločitvi sodišča še nekaj prostora za pogajanja.
Andrej Petelinšek

Sodni postopek za določitev odkupne cene, ki jo bo morala Mestna občina Maribor (MOM) plačati zaradi prevzema žičniških naprav in drugega premoženja na Mariborskem Pohorju, se bliža koncu. Sodnik okrožnega sodišča Matjaž Štok je na današnjem naroku presodil, da je spor med MOM in Športnim centrom (ŠC) Pohorje v stečaju zrel za pisno razsodbo, ki jo je pričakovati v mesecu dni. Pri tem mariborski javni blagajni ne kaže dobro. Sodni cenilci namreč vrednost vzpenjače, drugih žičnic, objektov in zemljišč na mariborskem delu Pohorja ocenjujejo na 10,6 do 16,7 milijona evrov. "Seveda bo sodišče samo ocenilo, kateri izračun je glede na metodološki pristop pravilen. Menimo pa, da ne bo moglo iti pod te cenitve," je povedal Drago Dubrovski, stečajni upravitelj ŠC Pohorje, ki sodišču predlaga kupnino v višini 13,7 milijona evrov, kar je srednja vrednost cenitev strokovnjakov sodišča.

Ugodni kompromis bojkotirali

Spomnimo, MOM, stečajni upravitelj in Družba za upravljanje terjatev bank (DUTB), ki je v zadevi ločitveni upnik, se o odkupni ceni pohorskega premičnega in nepremičnega premoženja, ki ga je občina izvzela iz stečajne mase, dogovarjajo že več let. Dubrovski je zanj sprva zahteval 17 milijonov evrov, kolikor je bila njegova knjigovodska vrednost, čemur je občina nasprotovala, sodišče pa predlagalo mediacijo. Ta je neslavno propadla, saj si je MOM pod vodstvom bivšega župana Andreja Fištravca tik pred podpisom pogodbe v višini sedem milijonov evrov in možnostjo desetletnega kreditiranja premislila in zahtevala novo, takrat že četrto cenitev. A ta je bila zanjo še bolj neugodna, saj je znašala 14,5 milijona evrov. Fištravčev kabinet je začel zagovarjati stališče, naj država in DUTB zagotovita brezplačen prenos, Dubrovski pa je sprožil tožbo na sodišču, ki bo zdaj odkupno ceno sprejelo na osnovi cenitev svojih cenilcev.

Protestirala proti "zavlačevalnim ukrepom"

Gregor Živko, novi pravni zastopnik MOM iz Odvetniške družbe Živko in Purg, si je sicer prizadeval, da bi sodnik današnji narok prestavil na september, vse strani pa bi znova poskusile najti sporazumno rešitev. "To je le še eden v nizu zavlačevalnih ukrepov MOM, da bi se odložilo plačilo nadomestila," je protestiral Bojan Lakožič, pravni zastopnik ŠC Pohorje v stečaju, ob njem pa tudi Darja Papić, predstavnica DUTB, ki je izpostavila, da MOM k njim ni prišla s še nobenim konkretnim predlogom. Pooblaščenec občine je nato sodniku predlagal še angažma finančnega izvedenca in zaslišanje določenih prič, ki bi prav tako podaljšale postopek, vendar ga je Štok zavrnil.

Ste že naročnik? Prijavite se tukaj.

Želite dostop do vseh Večerovih digitalnih vsebin?

Naročite se
Naročnino lahko kadarkoli prekinete.

Več vsebin iz spleta