Prvi študijski dan drugačen, umirjen, ponekod pa kaotičen: "Smo 1. oktobra, pa še nimam urnika"

STA Jasmina Cehnar Jasmina Cehnar
01.10.2020 12:30

Študentje v novo študijsko leto vstopajo z mešanimi občutki. Večina je zadovoljnih, da bodo, za razliko od prejšnjega semestra, lahko vsaj del obveznosti opravili v predavalnici, nekateri pa so ogorčeni, ker še nimajo celotnih urnikov.

Do knjižnice priljubljenih vsebin, ki si jih izberete s klikom na ♥ v članku, lahko dostopajo samo naročniki paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Glasovno poslušanje novic omogočamo samo naročnikom paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Poslušaj
Na mariborski Pravni fakulteti pravijo, da so se potrudili, da čim več predavanj poteka v predavalnicah. 
Tadej Regent

Na višješolskih in visokošolskih zavodih se začenja novo študijsko leto, ki bo zaradi covida-19 precej drugačno. Tudi tradicionalnih dobrodošlic brucem, ki jih vsako leto pripravljajo univerze, tokrat ni bilo. Jih pa pripravljajo fakultete in študentske organizacije. Letošnji tradicionalni Pozdrav brucem je ljubljanska univerza v luči ukrepov proti širjenju novega koronavirusa preselila na splet. Vzpostavili so posebno spletno stran Pozdravbrucem.si in aplikacijo, kjer bodo brucke in bruci največjo in najstarejšo slovensko univerzo spoznali malce drugače. Prek videa jih je nagovoril rektor Igor Papič.

V Mariboru uvajalni dnevi

Sprejeme za bruce v svojih prostorih pa so pripravile fakultete. Ob upoštevanju varnostnih ukrepov jih niso sprejemali v velikih skupnih dvoranah, ampak po posameznih programih. V Ljubljani novincem pomaga tudi ljubljanska študentska organizacija. Njihovi informatorji so jih pričakali na avtobusni in železniški postaji ter jih usmerjali k želeni fakulteti. Vse informacije lahko dobijo še na sedežu organizacije. Na novo študijsko leto so se pripravili tudi v mariborski študentski organizaciji, kjer bodo bruce in ostale študente tradicionalno pozdravili z informativno akcijo Dostop. Map z gradivom letos ne prejemajo pred fakultetami, pač pa ob vpisu v sistem subvencionirane študentske prehrane.

Andrej Petelinšek

Posamezne fakultete Univerze v Mariboru so sicer bruce sprejele že v minulih dneh, ko so pripravila tako imenovane uvajalne dneve. Na prvi študijski dan se je tako povečini že začelo zares, a hibridni model študija - kombinacija med klasičnim in online študijem - je umiril sicer značilni študentski utrip. Pred fakultetami je komaj kak znak življenja, saj lahko v prostore študentje vstopajo le, če imajo predavanje, zadrževanje v in pred zgradbami pa ni dovoljeno.

Razdalje, maske - "Tega se ne moreš navaditi"

Študentje pravijo, da v novo študijsko leto vstopajo z mešanimi občutki. " Polovico časa bom na faksu, polovico na spletu. Boljše bo, kot prejšnji semester, ko ni bilo laboratorijskih vaj, ki bi jih morali opraviti. Sedaj bomo lahko večino pomembnejših zadev izvedli, "je optimističen Erik Rotweiss, študent strojništva. "V novo študijsko leto vstopam bolj zadržano, previdno, a vseeno se veselim novih izkušenj in novih znanj. Korono jemljem kot del premagovanja vsakdanjih ovir," pa je razmišljal Jaka Bezjak, prav tako bodoči strojnik iz Ptuja. Letošnje študijsko leto kot zelo drugačno doživlja Radoslav Pantić, študent Fakultete za elektrotehniko, računalništvo in informatiko iz Srbije: "Malo nas je v učilnici, smo na veliki razdalji - tega se ne moreš navaditi."

Študij pa se posebej ne spreminja za podiplomske študente Pravne fakultete. Tam bo vsaj za višje letnike večina obveznosti na fakulteti, kombiniranega študija bodo bolj deležni prvi in drugi letniki, kjer so skupine večje. Morajo pa, kot povsod, nositi maske in razkuževati roke. "Ob vstopu se evidentiramo s QR kodo na mobilnih telefonih. Kodo posname kamera, ki na ta način zabeleži, kdo je vstopil in koliko nas je v predavalnici," je pojasnil Valentin Delević, podiplomski študent Pravne fakultete. Tudi dekanka fakultete Vesna Rijavec je poudarila, da so naredili vse, da bi čim več študentov obveznosti lahko opravilo na fakulteti. "V organizacijo in izvedbo študija smo in bomo morali vložiti bistveno več, s študenti smo se zmenili, da bodo tudi oni delali več," je kljub spremenjenim razmeram v ohranjanje kakovosti pedagoškega procesa prepričana dekanka.

"To je totalni kaos"

Nekateri študentje pa so do razmer na matični fakulteti precej kritični, pravijo, da vlada "totalni kaos". "Sploh ne vem, kaj naj si mislim, gladko vseeno mi je že za vse skupaj. Nimam še niti celotnega urnika, pa je 1. oktober," je ogorčena podiplomska študentka psihologije na Filozofski fakulteti, ki ni želela biti imenovana. "Naravnost smilijo pa se mi bruci, ki so letos še stokrat bolj izgubljeni. Zelo si želijo predavanj na fakulteti, ne poznajo sošolcev in niti ne vedo, na koga naj se obrnejo, a bodo doma več kot mi podiplomci, ki smo utečeni in vemo, zakaj gre. Tega res ne razumem," je še komentirala sogovornica, ki jo skrbi, kje si bo v danih razmerah uredila 500 ur obvezne prakse. "Da imajo študentje s priimki od A do J predavanja danes, so nas obvestili včeraj ob 10.30 zvečer. To se mi zdi neodgovorno, še posebej do tistih študentov, ki niso iz Maribora," je govorila tudi študentka Sara s Fakultete za naravoslovje in matematiko. "Od sedmih predmetov imamo urnik le za enega," je slabe volje tudi Špela s Fakultete za kmetijstvo in biosistemske vede. Kaj se dogaja, smo preverili na Foilzofski fakulteti, kjer pa so zatrdili, da so vsi urniki objavljeni.

So pa zapoznele informacije mnogim študentom, zlasti pa tistim iz bolj oddaljenih krajev, povzročile stisko glede tega, kako urediti študentsko bivanje. "Za razliko od ostalih, sem bila o urniku obveščena pravočasno, moji kolegici pa so smo dva dni pred začetkom spremenili navodila, da predavanja ne bodo na fakulteti, ampak na daljavo. To zanjo pomeni nepotreben strošek 200 evrov za najem stanovanja, ki ga zdaj ne potrebuje, ga pa bo morala zaradi odpovednega roka plačati za dva meseca," je ponazorila Nina Žabek, sicer študentka IC Piramida. Študentje so precej razočarani tudi, ker letos ne bo študentskega življenja. Študentske zabave so odpovedane, večja druženja so prepovedana tudi v študentskih domovih, enako nočno dogajanje v lokalih. "Študentskega 'vajba' ni in ga ne bo," so vzdihovali nekateri in povedali, da bodo svoja druženja pač preselili v zasebne prostore.

Ste že naročnik? Prijavite se tukaj.

Želite dostop do vseh Večerovih digitalnih vsebin?

Naročite se
Naročnino lahko kadarkoli prekinete.

Več vsebin iz spleta