Izliv fekalij v Radvanjski potok je znova razkril staro rano, ki je dobro poznana vsem vpletenim - mariborski občini, upravljavcu kanalizacijskega omrežja, ribičem in inšpekciji. Iztekanje iz kanalizacije v naravo skrbi tudi zato, ker omenjeni potok teče blizu Betnave, kjer Mariborski vodovod črpa pitno vodo za gospodinjstva v delu Tabora in Nove vasi. Pri Mariborskem vodovodu pravijo, da je skrb odveč, da bodo pa poleg vseh ukrepov, ki jih izvajajo že sedaj, pozorno spremljali situacijo.
Ob nedavnem izlivu kanalizacije v potok so ribiči, kot smo pisali, sprožili vse alarme. Ribiška družina Radvanje je že večkrat opozarjala na problem onesnaženja Radvanjskega potoka. Pravijo, da tokratni primer ni bil izjemen, govorili so celo o ekološki katastrofi. "Ko bodo izmerjene resne posledice v podtalnici, bo stanje v Radvanju že kužno," opozarja Rudi Klep, predsednik ribiškega društva.
"Ko bodo izmerjene resne posledice v podtalnici, bo stanje v Radvanju že kužno"
Občina še ni zgradila zadrževalnika
A zgodba ni nova in težava je znana že dalj časa. Okoljska inšpekcija namreč presoja tudi ustreznost prelivnega objekta v kanalizaciji, a ta postopek se nadaljuje in še ni zaključen. Že leta 2017 je okoljska inšpekcija Mestni občini Maribor z odločbo odredila, da bi morala pred razbremenilnikom javne kanalizacije, kjer so težave že kar redne, do 1. maja lani zagotoviti izgradnjo zadrževalnika. Ta bi namreč ob nalivih zadržal cel čistilni val, ki kot posledica prvega naliva padavinske odpadne vode odteka po kanalizaciji z območja Radvanja. Ker občina zadrževalnika ni zgradila, sledi kazen.
Pitna voda ni ogrožena, a stanje budno spremljajo
Radvanjski potok in ohranjanje dobrega ekološkega stanja v njem je tudi izrednega pomena zato, ker potok teče do Betnave, kjer je eno od črpališč pitne vode. Danilo Burnač, direktor Mariborskega vodovoda, pojasnjuje, da težav s kakovostjo pitne vode ni, da pa stanje spremljajo s številnimi kontrolami, ki jih opravlja Mariborski vodovod. "Različna tveganja za poslabšanje kakovosti pitne vode v urbanem okolju vedno obstajajo, vendar v tem konkretnem primeru ocenjujemo, da realnega tveganja za neskladnost vode na črpališču Betnava ni oziroma ga ni bilo. Črpališča v Betnavi so na globini približno 20 metrov. Poleg tega večji del Radvanjskega potoka teče po širšem vodovarstvenem območju, manjši del potoka dolvodno, pri gradu Betnava, pa je v ožjem vodovarstvenem pasu. Vendar naj poudarim, da je po nam znanih podatkih podjetje Nigrad takoj pristopilo k sanaciji," je povedal Burnač.