Rehabilitacija po krvnem raku tudi v Mariboru

Barbara Bradač Barbara Bradač
04.06.2019 20:04

Širitev programa tudi v štajersko regijo je velika dodana vrednost za bolnike.

Do knjižnice priljubljenih vsebin, ki si jih izberete s klikom na ♥ v članku, lahko dostopajo samo naročniki paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Glasovno poslušanje novic omogočamo samo naročnikom paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Poslušaj
Potni stroški in naporna pot so za marsikoga velika ovira pri vključevanju v rehabilitacijo, a sedaj je ta mogoča tudi v Mariboru, so včeraj povedali na tiskovni konferenci. 
Igor Napast

Medtem ko v Ljubljani že leto in pol izvajajo pilotni program rehabilitacije za bolnike s krvnim rakom, imajo možnost vključitve v ta program bližje kraju bivanja tudi bolniki iz severovzhodne Slovenije. V Slovenskem združenju bolnikov z limfomom in levkemijo (L&L) so v partnerstvu z Združenjem hematologov Slovenije in v sodelovanju s hematologom Zlatkom Roškarjem, predstojnikom hematološkega oddelka v UKC Maribor, ter s strokovnjaki za rehabilitacijo iz UKC Maribor uspeli razširiti program rehabilitacije bolnikov s krvnimi raki tudi v Maribor, kjer ga trenutno obiskuje 12 bolnikov, ki se zdravijo zaradi diseminiranega plazmocitoma, limfoma ali levkemije.

Celosten pristop prispeva k hitrejšemu okrevanju

"Ta program doprinaša k boljši kakovosti življenja bolnikov s krvnimi raki, izboljša njihovo možnost za preživetje, izboljšuje njihov uspeh zdravljenja in jim pomaga, da se opolnomočeni čim prej vrnejo nazaj v svoje socialno in delovno okolje," je cilj programa strnila Kristina Modic, izvršna direktorica Združenja L&L. Kot pravi, celostna rehabilitacija bolnikov z raki v javnozdravstvenem sistemu ni dostopna, zato ima ta program, s katerim so bolniki s tega konca Slovenije dobili možnost, da se v bližini svojega doma v zanje brezplačnem programu šest mesecev udeležujejo redne telesne vadbe, prilagojene napornemu zdravljenju in okrevanju, številnih posvetovalnic s strokovnjaki s področja klinične prehrane, psihosocialne podpore in hematološke onkologije, omogočen pa jim je tudi osebni posvet z vključenimi strokovnjaki, še toliko večjo težjo. "Lahko si predstavljamo, kaj pomeni voziti se na rehabilitacijo večkrat na mesec v Ljubljano, ob tem da si težko bolan in na kemoterapiji," je še dodala Modičeva.

Rehabilitacija vrnila v življenje

O pozitivnih učinkih rehabilitacije, ki je pacientom na voljo že med zdravljenjem ali takoj po končanem zdravljenju, je povedala Marianne Virag Kelenc, nekdanja bolnica z limfomom, ki je uspešno zaključila šestmesečni program rehabilitacije:"Za ta program lahko dejansko rečem, da me je vrnil nazaj v življenje. Naučila sem se veliko stvari, glede prehrane, kako se spopasti s stisko, z depresijo, kako pravilno telovaditi." Vsem bolnikom priporoča, da se tega programa udeležijo, saj je tako rehabilitacija veliko lažja, hitrejša in boljša in tako lahko sami bolniki pomembno prispevajo k uspehu zdravljenja bolezni. "Ko si kot bolnik obdan z ljudmi, ki se prav tako kot ti borijo z rakom, je veliko lažje. Vidiš, da nisi sam, da je tam nekdo, ki ti lahko pomaga, da so tam ljudje, ki so to dali skozi, in vedno znova se podaš naprej, do novega cilja. Zato ne ostati doma, ne se zapirati vase," poziva.
Celoten program se izvaja na enem mestu, na hematološkem oddelku UKC Maribor, kar bolniku zaradi njegovega zdravstvenega stanja olajša dostopnost. Program rehabilitacije za bolnike s krvnim rakom 60-odstotno sofinancira ministrstvo za zdravje, preostali denar pa prispevajo donatorji.

Ste že naročnik? Prijavite se tukaj.

Želite dostop do vseh Večerovih digitalnih vsebin?

Naročite se
Naročnino lahko kadarkoli prekinete.

Več vsebin iz spleta