Če so doslej na tržnici na Vodnikovem trgu razburjali predvsem neposrečeni dežniki in slabe razmere, v katerih prodajajo branjevke in branjevci, so se težave sedaj zgrnile še nad mlečno-mesni paviljon ob osrednji mariborski tržnici. Podjetje Snaga, ki kot koncesionar upravlja z mariborskimi tržnicami, je zadnji dan novembra prejelo sodno odpoved najemne pogodbe za mlečno-mesni paviljon oziroma pokrito tržnico. Do konca novembra 2019, natančneje do 30. novembra prihodnje leto, morajo izprazniti in zapustiti te prostore, jim s sklepom nalaga sodišče.
Kot je znano, je edini del tržnice, ki je še ostal v lasti mariborske občine, plato, na katerem je zdaj zelena tržnica. Za razumevanje zgodbe je treba osvetliti ozadje gradnje in lastništva današnje osrednje tržnice skupaj z zeleno prodajno ploščadjo. Stavbo, kjer je današnja tržnica, je na zemljišču mariborske občine zgradilo zdaj že propadlo mariborsko gradbeno podjetje Konstruktor VGR, v zameno pa je na tej nepremičnini pridobilo stavbo pravico za dobo 50 let. Ko je bil Konstruktor v slabem finančnem položaju, je prenesel stavbno pravico na zgrajeni nepremičnini podjetju Hypo Leasing, ta kasneje na Heta Asset Resolution, ki pa jo je konec leta 2016 prodal podjetju Inversio Gradnje iz Ljubljane. Tako so podzemna garažna hiša, trgovinski prostori, gostinski lokali in tudi mlečno-mesni paviljon na območju mariborske tržnice v zasebni lasti.
Snago odpoved presenetila
Prostor, kjer je pokrita tržnica, je v začetku preteklega leta najelo podjetje Snaga za nedoločen čas in tudi zanj plačevalo najemnino. Po tem, ko je lastnik, Inversio Gradnje, napovedal krepko povišanje najemnine, z 2000 evrov mesečno (najemnina za prostor in opremo) na 4000 evrov mesečno, sedaj Snago in posledično prodajalce na pokriti tržnici s sodnim nalogom "meče ven". Na mariborskem okrožnem sodišču je Inversio gradnje vložil predlog za sodno odpoved najemne pogodbe.
"Mlečno-mesni paviljon je ključen za obratovanje tržnice"
Zvezane roke, lastnica pa se ne odziva
Ker poteza lastnika objekta presega Snagine koncesionarske pristojnosti in "ker je pod temi pogoji po našem mnenju pod vprašajem tudi izvajanje tržnične dejavnosti na tej lokaciji v prihodnje", so se obrnili na mariborsko občino. Najkasneje do sobote, 8. decembra, bi morali namreč sprejeti odločitev, kako naprej, saj se ta dan izteče rok za vložitev ugovora zoper izpraznitveni nalog. Zato so se pod nujno včeraj sestali predstavniki podjetja Snaga in mariborske občine ter razmislili o tem, kako naprej. "Ugotavljamo, da glede na to, da je bila sodna odpoved vročena, kot je morala biti, da je bila odpoved tudi v skladu z najemno pogodbo, imamo zvezane roke. Bomo pa storili vse, da vzpostavimo stik z lastnico, ki jo kličejo naši zaposleni že vse od petka, ampak se ne javi na telefon. Zanima nas, kje jo čevelj žuli. Nam je namreč v interesu, da bi ostali na tej lokaciji," so po včerajšnjem sestanku pojasnili pri Snagi.
Kdo je Simona Lebar?
Iz javnosti dostopnih podatkov Ajpesa je lastnica podjetja Inversio Gradnje preko podjetja Inversio, d.o.o., in nato podjetja GIB, d.o.o., Simona Lebar. Stavbna pravica, lastninska pravica z omejenim rokom, se na Vodnikovem trgu izteče leta 2056. Simona Lebar je bila v letih 2011 do 2013 svetovalka za investicije pri Hypo Adria Banki, d.d. Ob tem še pojasnjujemo, da je Heta Asset Resolution bila ustanovljena leta 2014 kot slaba banka nekdanje avstrijske banke Hypo.
Izdano gradbeno dovoljenje za streho
Sicer pa pri Snagi še poudarjajo, da bodo s svojimi najemniki normalno sklenili pogodbe do konca novembra 2019, "kar nam dopušča dovolj časa, da če je lastnica pripravljena na konstruktivni dogovor, lahko tak dogovor tudi sklenemo". Pri Snagi zagotavljajo, da se prodajalcem, ki prodajajo v tem paviljonu, ne spremenijo ne pogoji najema in ne višina najemnine.