Kot smo poročali, je po le petih mesecih z mesta direktorja Snage odstopil Janez Letnik. Njegov odstop je presenetil tudi župana Sašo Arsenoviča. "Doslej sem bil o tem zelo redkobeseden, ker še zmeraj verjamem v preobrat v tej zgodbi. S Snago smo se doslej od vseh občinskih podjetij največ ukvarjali, od celotne liste opravil, ki jih je tam bilo treba urediti in ki je bila res dolga in naporna, smo zdaj že krepko čez polovico, dobili smo enotno ceno, gradbeno dovoljenje za hidrantno omrežje, okoljevarstveno dovoljenje za sortiranje embalaže ... Snaga je res na dobri poti, da postane podjetje, na katerega bomo ponosni. Zato si želim, da bi gospod Letnik to zgodbo soustvarjal še naprej," je presenetljivi odstop Letnika komentiral Arsenovič.
"Snaga je res na dobri poti, da postane podjetje, na katerega bomo ponosni"
Brez odpravnine, s trimesečnim odpovednim rokom
Ali si bo Letnik po pozivu župana vendarle premislil in umaknil svoj odstop, za zdaj ni znano, saj na naša vprašanja ne odgovarja. Je pa že znano, da ob odhodu ne bo dobil odpravnine, podjetje pa bo vodil do izteka trimesečnega odpovednega roka, vendar bo pri tem izkoristil sorazmerni del dopusta. Že v petek naj bi se zaradi njegovega odstopa sestal nadzorni svet družbe in sprejel sklep o novem razpisu za direktorja. Do konca pogodbenega roka naj bi Letniku tudi omejili pooblastila, za vse pomembnejše odločitve bo potreboval soglasje nadzornikov.
Ob zvišanju cene storitve še skrita podražitev?
Še naprej pa javnost razburjajo tudi položnice Snage. Izkazalo se je namreč, da se zneski niso povišali samo zaradi 28-odstotnega povišanja cen storitve (stanovanjski bloki) in poračuna za leto 2019 (en evro na gospodinjstvo), temveč tudi zaradi spremembe sodil (podrobneje v okviru članka). To je med drugimi zmotilo koalicijsko Listo kolesarjev in pešcev, ki je na župana in direktorja Snage naslovila kup vprašanj. Zanimalo jih je predvsem, ali ni v tem primeru šlo za dodatno, prikrito podražitev.
Kaj so sodila in kako vplivajo na ceno storitve
Končna cena za uporabnika pri ravnanju z odpadki ni odvisna le od cene storitve, ampak tudi od količine odpadkov, ki jih Snaga prevzame v obračunskem obdobju. Ker je cena storitve določena v evrih na kilogram, Snaga pa storitev uporabnikom obračuna glede na volumen posode, sodila služijo kot pretvornik iz enote mase v enoto prostornine. Za lažjo predstavo: v polno 120-litrsko posodo lahko v nekem trenutku gre denimo deset kilogramov odpadkov, drugič pa le pet. Zato mora Snaga v obračunskem obdobju ugotoviti, koliko je znašala masa vseh odpadkov, in jih porazdeliti na celoten volumen vseh posod. Če se masa vseh zbranih odpadkov poveča, je posledica tega dodatna podražitev.