Okrožno sodišče v Mariboru je zaustavilo kazenski postopek zoper mestnega svetnika Matica Matjašiča (Lista mladih. Povezujemo), ki ga je zaradi domnevne razžalitve sprožil mestni svetnik Željko Milovanovič (Lista kolesarjev in pešcev). Razlog za zasebno tožbo je bila izjava Matjašiča v intervjuju za Večer, v katerem je dejal: "Pri Listi kolesarjev in pešcev pa me moti, da ima v mestnem svetu predstavnika, ki je bil v priporu zaradi korupcije. Željko Milovanovič je bil obsojen na pol leta zapora zaradi dajanja daril za nezakonito posredovanje, a je bila nato sodba razveljavljena, saj je višje sodišče presodilo, da študentski poslanci niso uradne osebe."
Senat sodišča: Izjava ne kaže na zaničljiv namen
Milovanoviču je ta izjava povzročila osramočenost, prizadetost in ponižanost, prepričan je, da je Matjašič to dejal, da ga javno osramoti, diskreditira ter blati njegovo ime in čast, "takšna izjava pa ne more uživati neomejenega varstva pravice do svobode izražanja". Da Matjašič kontinuirano in namerno izrablja pretekle okoliščine pod pretvezo njegovega kritičnega izražanja glede delovanja Liste kolesarjev in pešcev, je opozoril Milovanovič, zato je po njegovem šlo za populistično in podcenjevalno kritikarstvo, usmerjeno v diskvalifikacijo in zaničevanje 'ad personam'. Sodišče takšnemu razumevanju ni sledilo, zato ni dopustilo obtožbe in je kazenski postopek ustavilo, Milovanoviču pa naložilo plačilo stroškov postopka.
Sodišče je pritrdilo ugovoru Matjašiča, da sta bili Milovanoviču zaradi kaznivega dejanja dajanja daril za nezakonito posredovanje izrečeni dve javni sodbi, kazenski postopek pa je bil medijsko zelo izpostavljen in odmeven in je s takšnim odgovorom obdolženec izrazil zgolj svoje osebno mnenje. Strinjalo se je tudi, da je zasebni tožilec kot mestni svetnik javna osebnost, s tem pa je bolj izpostavljen javnim kritikam v zvezi s svojim sedanjim delom, kakor tudi kritikami na račun opravljanja pretekle funkcije študentskega funkcionarja in s tem povezanimi preteklimi dogodki, ki so se pripetili pri opravljanju javne funkcije ter mora biti nanje pripravljen, četudi so te kritične in neprijetne. Senat sodišča je tako ugotovil, da izjava ne kaže na njegov zaničljiv namen.
Milovanovič: Opravičiti bi se moral Matjašič
Željko Milovanovič je poziv Matica Matjašiča, naj odstopi kot mestni svetnik ter z delovnega mesta v MKC-ju komentiral, da gre za nadaljnje diskreditacije. Na vprašanje, ali se mu bo opravičil, je Milovanovič odvrnil, da ne ve, zakaj bi se moral opravičevati in da če bi se že kdo moral, je to Matjašič. Poudaril je še, da je na sodišču težko dokazati namen, zato se na sklep senata tudi ni pritožil.
Pokazal bo višjo mero zrelosti in ne bo podal povratne tožbe
Matic Matjašič je pravnomočni sklep sodišča predstavil novinarjem pred okrožnim sodiščem. "Sodišče je odločilo v prid transparentnosti in ničelni stopnji tolerance do korupcije. To je pomemben precedens za svobodo izražanja političnih predstavnikov v medijih in javnem prostoru," je povedal Matjašič in poudaril, da bo kot mestni svetnik nadaljeval s transparentnim, neposrednim in odkritim odnosom do javnosti in predstavnikov medijev, pri čemer se ne bo cenzuriral, kar je po njegovem želel s tožbo doseči Milovanovič. "Kljub temu, da to možnost imam, bom pokazal višjo mero zrelosti in ne bom podal povratne tožbe zaradi krive ovadbe," je dejal.
"Sodišče je odločilo v prid transparentnosti in ničelni stopnji tolerance do korupcije"
Od Milovanoviča pričakuje, da bo presodil, ali je na mestu opravičilo, glede na odločitev sodišča pa, da bo prevzel odgovornost in odstopil kot mestni svetnik ter z delovnega mesta javnega zavoda MKC Maribor, kjer dela z mladimi. Matjašič pričakuje tudi reakcijo župana Saše Arsenoviča oziroma koalicije, "ki si je v koalicijsko pogodbo jasno zapisala ničelno stopnjo tolerance do korupcije. Župan bo pokazal, ali s tem resno misli ali je to samo črka na papirju".