Spori v športnih objektih: Kdo je kriv in kaj je resnica

Nina Ambrož Nina Ambrož
29.01.2020 18:11

Nekdanji direktor Knez zanika krivdo za ugotovljene nepravilnosti v delovanju zavoda, predsednika sveta zavoda Stevanoviča pozivajo k odstopu.

Do knjižnice priljubljenih vsebin, ki si jih izberete s klikom na ♥ v članku, lahko dostopajo samo naročniki paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Glasovno poslušanje novic omogočamo samo naročnikom paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Poslušaj
Karmen Rotman, Robert Simonič, Anton Knez in Aleš Antolinc so v začetku leta na tiskovni konferenci poskušali predstaviti razloge, zakaj so Športni objekti Maribor v finančnih težavah.
Igor Napast

Potem ko so finančne in komunikacijske težave Športnih objektov Maribor (ŠOM) odjeknile v javnosti, med 60 zaposlenimi pa se je razvnelo vznemirjenje in strah pred kolapsom tega javnega zavoda, so štirje zaposleni ŠOM danes sklicali tiskovno konferenco. Tako so poskušali demantirati nekatere izjave v medijih, zlasti predsednika sveta zavoda in direktorja, osvetliti notranje razprtije in predstaviti svoje videnje. "Vedno sta dve resnici," je dejal Anton Knez, nekdanji direktor ŠOM. Poudaril je, da za številne nepravilnosti in očitke o netransparentni porabi javnega denarja, ugotovljene v reviziji poslovanja zavoda za leto 2018 - torej v času, ko je bil Knez direktor -, "ni kriv zavod". Robert Simonič, predstavnik delavcev ŠOM, je povzel, da so na zboru delavcev predsedniku sveta zavoda Milošu Stevanoviću izrekli nezaupnico in ga pozvali k odstopu. Na tiskovno konferenco ga niso povabili, tam ni bilo niti direktorja ŠOM Tadeja Mežnarja.

Padec v rdeče številke

Leta 2010 so Športni objekti Maribor, katerih lastnica oziroma ustanoviteljica je Mestna občina Maribor, prvič poslovali z izgubo (137.000 evrov). Rdeče številke so se nato iz leta v leto množile do lanskih 200.000 minusa in 700.000 evrov dolga. Nalagalo se je tudi slabo vzdrževanje objektov (dvorane Tabor, kopališč Pristan in Mariborski otok, hipodroma, atletskega stadiona Poljane itd.). Ker so se "sredstva za vzdrževanje in upravljanje zmanjševala", je pojasnil Knez. "Zaposleni so od doma nosili orodje in opremo za vzdrževanje športnih objektov. Izgubo smo pokrivali z lastnimi rezervami."
Karmen Rotman, vodja računovodske službe ŠOM in predstavnica sindikata, je očitke o nepravilnem delovanju zavoda zanikala z razlago, da finančniki niso mogli verodostojno opravljati dela, "ker za to nismo imeli podlag. Direktorja smo pozivali h korekcijam, vendar je bil neodziven," je zatrdila. Ignoranco je šefu Mežnarju prilepil tudi Aleš Antolinc, vodja Športnega parka Tabor. A ne gre spregledati, da so omenjene neustrezne podlage stvar mnogih let, ne le sedanjega vodstva.

Problematično vodenje investicij

Poleg načina financiranja je Anton Knez kot problematične in neprimerne izpostavil postopke vodenja investicij in razpisov, ki "jih nismo vodili mi", je zatrdil bivši direktor, temveč Mestna občina Maribor. "Mi pridemo zraven tu in tam, ko je projekt že napravljen." Čeprav so o težavah ves čas obveščali vsakokratno županstvo Maribora in pripravili sanacijski načrt, konkretnega učinka in ustrezne občinske participacije ni bilo, meni četverica. Je pa aktualna lokalna oblast Saše Arsenoviča pripravljena spremeniti način financiranja, ustanovni akt ŠOM in vodenje investicij, je sklenil Knez.

Ste že naročnik? Prijavite se tukaj.

Želite dostop do vseh Večerovih digitalnih vsebin?

Naročite se
Naročnino lahko kadarkoli prekinete.

Več vsebin iz spleta