Politični zvezdnik tokratne Zlate lisice je bil znova predsednik Borut Pahor. S standardnim mahanjem z zastavo in zapisom na instagramu. Ob fotografiji z Ilko Štuhec je zapisal: "Danes z Ilko Štuhec, ki ni pozabila, da ji dolgujem pripravo smuči. Rekel sem ji, da če zmaga v Åreju, ji še avto operem." Če sta mahanje in zapis sodila v standardno predsednikovo folkloro ob obiskih pomembnejših športnih prireditev, pa je velik spodrsljaj ob petkovi podelitvi skoraj ostal neopažen. "Ko se je po protokolu sprehodil do zmagovalnega odra, je šopek in stisk roke namenil le eni od obeh zmagovalk z enakim časom: Mikaeli Shiffrin," je na svojem blogu opozoril filozof Boris Vezjak. Pahor ni čestital ne Petri Vlhovi ne tretjeuvrščeni Ragnhild Mowinckel. "Državniški spodrsljaj, šum v protokolarni komunikaciji?" so se spraševali na javni televiziji. Uradnega pojasnila ni bilo od nikoder.
Reševanje časti
In ne samo to, slavnostna podelitev je potekala ob praznih tribunah; domačo čast, ki se je očitno porazgubila v bližnjih VIP-šotorih, so v petek rešili bučni slovaški navijači, ki so bili pod Pohorjem druga največja navijaška skupina. Zato ni naključje, da je - ob uspehih Vlhove - v soboto prišel še slovaški premier Peter Pellegrini, ki je na tem položaju manj kot leto; imenovan je bil po Robertu Ficu, ki je odstopil po umoru slovaškega novinarja Jana Kuciaka. Pellegriniju je družbo delal zunanji minister Miro Cerar, ki je bil sicer v družbi strankarskih kolegov, med njimi tudi mariborskih poslancev SMC Branislava Rajića in Gregorja Židana.
"Zlata lisica je športni dogodek, ki ima tudi svoj gospodarsko- družabni del"
Negovanje stikov in ustvarjanje novih
Prireditev pa ni le prostor političnih stikov, temveč tudi gospodarskih. "S svojo prepoznavnostjo v svetu, ugledom in dobrim imenom vsako leto znova ponese naše mesto v svet ter pod Mariborsko Pohorje, poleg številnih športnih navdušencev pripelje tudi pomembne domače in tuje poslovne partnerje," je dejal generalni direktor Pošte Slovenije Boris Novak in dodal, da Zlata lisica "nudi priložnost za ohranjanje odnosov z obstoječimi strankami in poslovnimi partnerji kot tudi za vzpostavljanje novih poslovnih priložnosti".
Podobno je razmišljala Helena Cvikl, direktorica VSGT Maribor. "Gre za mreženje, navezovanje novih stikov in tudi kakšen problem, ki zadeva mesto ali regijo, se lahko na takšni prireditvi z gospodarstveniki in politiki razreši," je dejala. Sodi tudi, da ima takšna prireditev dodano vrednost, da pa je Maribor še ne izkoristi tako, kot bi jo lahko. Po njenem mnenju bi morali, gledano s turističnega vidika, vse skupaj "vzeti bolj kompleksno, saj se prireditev ne odvija skozi trajnostni in ekonomski vidik", kar pa bi bilo za mesto in regijo dobro.
"Ob tem, da v Zavarovalnici Sava Zlato lisico izkoristimo kot sprejem za naše poslovne partnerje in se jim na ta način zahvalimo za sodelovanje, se na Lisici skozi pogovore in srečanja prepletajo tudi poslovne vezi in verjamem, da se sklenejo tudi novi posli. Zlata lisica je tako športni dogodek, ki ima tudi svoj gospodarsko-družabni del," pa je povedal David Kastelic, predsednik uprave Zavarovalnice Sava.