Srednja šola za oblikovanje Maribor je v nekaj mesecih ostala še brez tretje delavke. Po dveh izrednih odpovedih v preteklem letu je ravnateljica Nadja Jager Popović v torek uresničila še tretjo. Učiteljici Cvetki Hojnik je detektiv redno odpoved iz krivdnega razloga izročil na domačem naslovu, saj je trenutno na bolniški. Iz odločbe izhaja, da je delavka, ki je za polovični delovni čas zaposlena na omenjeni šoli, kršila pogodbene obveznosti s tem, ko je brez soglasja ravnateljice poučevala v konkurenčnem zavodu. S tem se ne strinjata ne Sindikat vzgoje, izobraževanja, znanosti in kulture Slovenije (SVIZ), katerega članica je Hojnikova, ne njen odvetnik Dino Bauk, ki napoveduje vložitev tožbe na delovnem sodišču v Mariboru. S stranko pa se še nista odločila, ali bosta pritožbo poslala tudi na svet šole. "Glede na dosedanje ravnanje sveta šole v primeru prejšnjih dveh izrednih odpovedi kaže, da je svet konsolidiran, na ravnateljičini strani, saj naših vsebinskih pripomb sploh niso upoštevali, zato bova o morebitni vložitvi pritožbe še razmislila."
Ministrstvo lahko le opozori
Očitno pa so se odločili preveriti dogajanje tudi na ministrstvu za izobraževanje, znanost in šport. In to po mesecih medijskih poročanj in po tem, ko so jih v pismih na domnevne nepravilnosti, ki naj bi se dogajale na omenjeni šoli pod vodstvom sedanje ravnateljice, opozorili tako nekdanji dijaki kot tudi prvi odpuščeni, učitelj in sindikalni zaupnik Dejan Paska. Poslansko vprašanje na ministra pa je naslovil tudi Jožef Horvat (NSi). Kot so zapisali v odgovoru, so o domnevnih nepravilnosti obvestili tako inšpektorat za šolstvo kot inšpektorat za delo. V teh dneh pa se bodo predstavniki ministrstva sestali tudi z ravnateljico in predsednikom sveta šole "zaradi razjasnitve dogajanj". Zapisali so še, da se ministrstvo v delo šole vplete v trenutku, ko oceni, da dogajanje na šoli vpliva ali bi lahko vplivalo na nemoteno in kakovostno izvajanje izobraževalne dejavnosti. Pa vendarle, "v odločitve ravnateljice ali sveta šole ne more posegati. Poseže lahko le v toliko, da ravnateljico in svet šole opozori na dolžno ravnanje v skladu s predpisi in odgovornostjo v primeru kršenja."
Štrukelj: Brutalna agenda
Da preverijo, kaj se dogaja na šoli, poziva predstavnike ministrstva tudi glavni tajnik SVIZ Branimir Štrukelj. "Nezaslišano je, kako ravnateljica brutalno izvaja agendo, ki jo je napovedala pred letom, in sicer, da bo odpustila deset odstotkov zaposlenih po njeni lastni arbitrarni presoji. Ni dvoma, in to bomo tudi dokazali, da ravnateljica vleče nezakonite poteze," je prepričan Štrukelj. Po njegovem se aroganca in grobost delodajalca kaže tudi z načinom izročitve odpovedi; po detektivu, v času, ko je delavka na bolniški. "Z brutalnim pristopom ravnateljice se preizkuša, kako bo mogoče z delavci ravnati v prihodnje. Zato bomo uporabili vsa razpoložljiva sredstva, da se zaščiti pravice tistih, ki so odpuščeni," je še napovedal Štrukelj.
Na inšpektoratu za delo, kjer smo preverili, ali so inšpektorji v zadnjih treh letih ugotovili kakršnekoli nepravilnosti na omenjeni šoli, so nam pojasnili, da so v enem primeru delodajalcu, torej ravnateljici, izdali opomin zaradi nepravilnega vročanja izredne odpovedi o zaposlitvi. V katerem primeru se je to zgodilo, niso pojasnili, saj da postopek še ni končan. Po naših informacijah pa naj bi šlo za delavca, ki je bil odpuščen po Paski.