Da so pred prag dobili najzmogljivejši superračunalnik Vega, skrbi okoliške stanovalce, ki v zadnjem času z območja Izuma ob različnih časih podnevi in ponoči zaznavajo povečan hrup. Med njimi so tudi stanovalci Hutterjevega bloka. "Gre za neprekinjen industrijski zvok, še posebno neznosno pa je ponoči, ko se mesto umiri. Zaradi hrupa oken na Maistrovo ulico stanovalci sploh ne morejo imeti odprtih," se je Izumu pritožila Nives Klepec, predstavnica etažnih lastnikov Hutterjevega bloka. Nekateri med njimi se sicer sprašujejo, zakaj je bil superračunalnik umeščen v središče mesta, saj tovrstna infrastruktura običajno stoji v industrijskih conah.
"Gre za neprekinjen industrijski zvok, še posebno neznosno pa je ponoči, ko se mesto umiri"
Aleš Bošnjak, direktor Izuma, je pojasnil, da je okoliške stanovalce konec februarja zmotil hrup iz prezračevalnih sistemov Izumove garaže, ki se aktivirajo ob povišani koncentraciji ogljikovega monoksida. V začetku aprila pa se je ob 4. uri zjutraj zaradi izpada električne energije za dvanajst minut aktiviral precej bolj hrupen dizelski agregat, ki je zbudil stanovalce, a da je to bil resnično izjemen dogodek, saj se agregat v zadnjih 30 letih sredi noči še ni aktiviral. Se pa občasno, kot so jih opozorili stanovalci, pojavi tudi hrup iz hladilnih agregatov za hlajenje računalniškega centra, a da ta zagotovo ne presega zakonsko dovoljenih mej.
Kot je še razložil, je superračunalnik Vega pristal pri njih, ker Univerza v Mariboru, ki koordinira projekt, ni imela ustreznih prostorov in kadrov. Strinja se, da središče mesta zanj ni najustreznejša lokacija. Poleg hrupa, ki bo sicer zmanjšan, zaradi tega, ker tu ni potrebnega petmegavatnega električnega voda (s pomočjo občine so na koncu komajda zagotovili enomegavatni vod) niti možnosti širitve. Za novi, nadgrajeni superračunalniški center, ki bo potreben že čez največ pet let, tako že iščejo prostore zunaj mesta.