Izvršni odbor sindikata Term Maribor vztraja pri stavki, ki jo je v hotelih Habakuk, Mercure, Ibis in Youth hostlu Uni napovedal za božično-novoletne praznike, ki so eden od turističnih vrhuncev v mestu. Sindikalisti so včeraj preučili dopis vodstva Term, ki je delavcem ponudilo nekoliko višje plače, vendar s predlogom niso zadovoljni. Kot je povedal Boštjan Medik, izvršni sekretar za teritorialno organiziranost Zveze svobodnih sindikatov Slovenije, težava ni le v prenizkem predlogu za dvig plač, ampak tudi, da vodstvo ne priznava težav glede kadrovske podhranjenosti, izčrpavanja, v odnosih in tudi socialnem dialogu, ki se ne premakne z mrtve točke. "Za nas so pomembne vse štiri stavkovne zahteve," je poudaril.
Terme: Stavka ni potrebna
Vodstvo Term Maribor je včeraj sindikalistom poslalo poziv, naj stavko prekličejo, če je ne bodo, so za skupno mizo z njimi pripravljeni sesti to soboto. Medik pravi, da bodo sestanek zahtevali že za ta petek.
Poslovodstvo Term in podjetja HBP nasprotno meni, da stavka, napovedana od sindikata družbe, "ni potrebna in je neutemeljena". Kot vsi slovenski delodajalci se Terme Maribor soočajo s problemom uravnilovke ob spoštovanju spremenjenih določil Zakona o minimalni plači, navajajo, ampak da "sta delodajalca kljub dejstvu, da še vedno ni usklajen tarifni del kolektivne pogodbe dejavnosti, ki bi upošteval učinke sprememb prej navedenega zakona, pripravila predlog za spremembo najnižje osnovne plače v posameznih tarifnih razredih".
Velikani med hotelirji
Terme Maribor imajo po podatkih zavoda za turizem v petih hotelih 940 ležišč, skupno število ležišč v Mariboru je 6644. Kapacitete Term torej predstavljajo 14 odstotkov vseh stalnih ležišč. Precej večji je delež med hotelskimi kapacitetami, kjer imajo Terme Maribor od skupnega števila 1810 ležišč 52 odstotkov vseh hotelskih ležišč.
In kaj bi lahko pomenilo okrnjeno poslovanje čez praznike, če vodstvo in sindikati ne dosežejo dogovora? V decembru 2018 je Maribor imel po podatkih zavoda za turizem 36.231 prenočitev, od tega 12 odstotkov domačih gostov in 88 odstotkov tujih.
"Vsi smo zmeraj upali, a se napovedi niso uresničile"
Brez vizije
Da Terme nimajo več vizije kot nekdaj in niso več sogovornik, ko gre za razvoj turistične dejavnosti v mestu, pa poudarja direktorica Zavoda za turizem Maribor - Pohorje Doris Urbančič Windisch, ki je 19 let delala v tem podjetju: "S Termami Maribor se še zmeraj večkrat srečujemo, a bolj v operativni vlogi z (ne)odločevalci, ki se trudijo po svojih najboljših močeh in zmožnostih. O tem, da se bo investiralo, prenavljalo …, je bilo veliko govora še pred prevzemom tujih investitorjev. Vsi smo zmeraj upali, a se napovedi niso uresničile. Ker tudi sama veliko njih osebno poznam, vem, da so turistični delavci v pravem pomenu besede, nekateri še 'stare šole'."
Za turiste in razvoj turizma v mestu si v zavodu želijo stabilne in predvsem kakovostne ponudnike hotelskih storitev. "Kako bo stavka vplivala na goste, ki imajo v tem času rezervacijo, in kako bo to vplivalo na njihov vtis o mestu, si ne upam niti predstavljati," sklene Urbančič Windischeva.