Dogodek, ki so ga organizatorji naslovili Večer resničnih zgodb o finančnih stiskah v osnovnih šolah, je v mariborski Sodni stolp privabil zgolj maloštevilno občinstvo. Kar je presenetljivo, saj so ga pripravili v želji, da bi z njim spodbudili širšo družbeno razpravo o tem, kako omiliti stiske staršev z nizkimi prihodki, ki pogosto ne zmorejo pokriti stroškov naše po zakonu brezplačne osnovne šole. Posledice tega pa nosijo otroci, pogosto stigmatizirani ali izključeni iz kroga vrstnikov.
Kot je v uvodu povedala povezovalka večera Simona Kopinšek, se med učenci z različnim socialno-ekonomskim ozadjem pojavljajo tudi razlike v učnem uspehu. "Iz izkušenj pa vemo, da to otroka zaznamuje za celo življenje. Javna osnovna šola trenutno torej ne zagotavlja enakih možnosti za optimalni razvoj in šolsko uspešnost učencev in učenk. Luknje, ki bi jih na tem področju morala krpati socialna država, pa skušajo vsako leto znova bolj ali manj uspešno krpati številne humanitarne organizacije. Danes smo se zbrali, da osvetlimo stigmo in stiske, s katerimi se dnevno soočajo učenci, starši, šolniki in vsi, ki se na različne načine srečujejo z njihovimi zgodbami. Zbrali smo se, ker je pomembno, da se zgodbe slišijo."
Nato so se pred mikrofonom zvrstili sogovorniki iz šolskih svetovalnih služb, Društva prijateljev mladine, Inštituta 8. marec in drugih institucij, ki se pri svojem delovanju, pogosto prostovoljnem, srečujejo z otroki in odraslimi, odrinjenimi na rob družbe. Njihove zgodbe so pretresljive, prisilijo k razmišljanju, vendar vlivajo tudi optimizem in pogum za naprej. Skupna ugotovitev vseh sogovornikov pa je bila, da je treba v slovensko šolo vrniti stik učiteljev z učenci, zaupanje in dostojanstvo.
Več o dogodku boste lahko prebrali v eni od prihodnjih številk Večera ter na spletni strani vecer.com.