Kljub temu, da se epidemiološka slika v državi izboljšuje, vse manj je tudi bolniških sprejemov bolnikov s covidom-19, v mariborskem Univerzitetnem kliničnem centru (UKC) ostajajo previdni. Kot je na novinarski konferenci posvaril direktor Vojko Flis, bi lahko bil trenutni optimizem kljub zmanjšanemu številu hospitalizacij pretiran: "Treba je ostati previden, trenutno namreč še zmeraj ne vemo, kaj se bo dogajalo po Evropi, predvsem kar se tiče tako imenovanih mutiranih sevov sars-CoV2 virusa. Še naprej je tako treba upoštevati vse preventivne ukrepe."
Na ravni države smo padli pod 700 covid bolnikov
Kot je še povedal Flis, je pritisk covidnih bolnikov na bolnišnice po državi trenutno precej manjši: "Na ravni države smo padli pod 700 covidnih bolnikov, kar nam, vsaj v tem obdobju, omogoča zmanjševanje števila postelj za covidne bolnike. Vse osrednje covidne bolnišnice, torej UKC Maribor, UKC Ljubljana in Klinika Golnik, bodo sicer covidne bolnišnice ostale še naprej. In to tudi, če bi epidemija usahnila in bi število hospitaliziranih padlo pod sto v celotni državi. Bi pa v tem primeru število postelj v UKC Maribor lahko zmanjšali, ne bi torej imeli 10 odstotkov postelj rezrerviranih za covidne bolnike. Če bi število zelo padlo, bi zanje lahko imeli okrog 2,5 odstotka postelj."
Na Pohorju trenutno 45 postelj
Če se bo trend zmanjševanja števila hospitaliziranih bolnikov nadaljeval, bo UKC Maribor na pljučnem oddelku na Pohorju, kjer srednjeročno načrtujejo vzpostavitev negovalne bolnišnice, prihodnji teden kratkoročno ustanovil enoto za rehabilitacijo postcovidnih bolnikov.
Povprečna rehabitalizacija za post covidnega bolnika bi lahko znašala tudi do tri mesece
Kot je povedal Flis, je takšnih zelo veliko, še posebno med tistimi, ki so prestali intenzivno zdravljenje: "Predvsem tisti bolniki, ki so preboleli težjo obliko bolezni, imajo lahko tako imenovano podaljšano obdobje bolezni, ki prinaša zelo različno bolezensko simptomatiko, od možganskih kapi, globokih venskih tromboz, pljučnih težav, skratka to obdobje je lahko za te bolnike zelo težavno. Posledice so lahko zelo dolgotrajne in to ne glede na starost bolnika, ampak glede na to, kako težek je bil potek bolezni. Ob tem nekateri na nadaljnjem zdravljenju ostanejo takoj po preboleli bolezni, medtem ko se drugi tudi vračajo. Povprečna rehabitalizacija za postcovidnega bolnika bi lahko znašala tudi do tri mesece." Trenutno na Pohorju razpolagajo s 45 posteljami.
V zdravstveni negi premalo cepljenih
Na vprašanje, kako je z ostalimi programi, ki so bili v času najhujšega vala epidemije okrnjeni, je Flis odgovoril, da so ne glede na težave v tem obdobju vseeno dosegali več kot 80 odstotkov programa: "Kot veste, denimo onkološkega programa sploh nismo omejili, zdaj pa se bodo postopoma odpirale še ostale specialistične dejavnosti. Vsekakor bo z manjšim prilivom covidnih bolnikov celotna ustanova delovala bolj normalno."
Kot je še povedal Flis, so v UKC sorazmerno zadovoljni tudi s precepljenostjo zaposlenih: "Večina zdravnikov se je cepila, bi si pa želeli, da bi se cepilo več ljudi tudi v zdravstveni negi. Cepiva je namreč dovolj."